Справа № 420/601/19
19 квітня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльність Міністерства оборони України щодо залишення без розгляду заяви від 25.09.2018 року та документів, наданих ОСОБА_1 через Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби протиправними, зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву від 25.09.2018 року та документи, надані ОСОБА_1 через Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби,-
З позовом до суду звернулась ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльність Міністерства оборони України щодо залишення без розгляду заяви від 25.09.2018 року та документів, наданих ОСОБА_1 через Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби протиправними, зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву від 25.09.2018 року та документи, надані ОСОБА_1 через Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що звернулася до відповідача для призначення та виплати їй одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби. Відповідач листом відмовив. Позивач вважає, що своїми діями Міністерство оборони України перешкоджає розгляду її заяви та доданих до неї документів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювань, отриманих ним в період проходження військової служби, яка гарантована їй державою, у зв'язку з чим звернулася з цим позовом до суду.
Представник відповідача 07.03.2019 року за (вхід.№8339/19) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що відповідно до ч.1,2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.
Згідно з п. 4.6. Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530, документи для призначення одноразової грошової допомоги оформляють та подають в Департамент фінансів обласні та прирівняні до них військові комісаріати.
Пунктом 10 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975 (далі - Порядок), визначено перелік документів, які подаються для призначення допомоги, зокрема витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу).
Відповідно до пункту 13 Порядку рішення про призначення одноразової грошової допомоги приймається на підставі всіх документів (у т.ч. витягу з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця із списків особового складу військової частини, зазначеного в пункті 10 Порядку). Витяг з наказу про виключення ОСОБА_2 зі списків частини у зв'язку зі смертю відсутній (а.с.37-39).
Ухвалою суду 07.02.2019 року було відкрито провадження у справі №420/601/19 за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні 19.04.2019 представником позивача були підтримані заявлені позовні вимоги. Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, наведених у письмових запереченнях проти позову. Представник третьої особи був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи, але в судове засідання не прибув без поважних причин.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази, суд встановив наступні факти та обставини:
Позивач - ОСОБА_1 є (вдовою) померлого майора у відставці Збройних Сил ОСОБА_2 , який по закінченні військової служби 13.03.1987 року був виключений зі списків особового складу військової частини наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 22.01.1987 року №19 у зв'язку із звільненням з військової служби в запас і за життя перебував на соціальному забезпеченні в Одеському обласному військовому комісаріаті, який на даний час перейменований в Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, що підтверджується копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.01.1987р. №19 та свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_2 , виданого 14.08.1966 року Бакшанською сільською радою Любашівського району Одеської області (а.с.14,16).
Згідно свідоцтва про хворобу, виданого ОСОБА_2 військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_3 від 24.10.1986р. за №1575, при звільнені з військової служби ОСОБА_2 мав хронічні захворювання, отримані ним в період проходження військової служби (а.с.19-20).
02.03.2018 року ОСОБА_2 , знаходячись на стаціонарному лікуванні у Військово-медичному клінічному центрі Південного регіону, помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого 03.03.2018 року Одеським МВ ДРАЦС ГТУЮ в Одеській області (а.с.12).
Згідно довідки про причину смерті від 03.03.2019 року №24, виданої Військово- медичним клінічним центром Південного регіону, причина смерті ОСОБА_2 - ішемічний інфаркт мозку (а.с.13).
Відповідно до довідки Одеської обласної медико-соціальної експертної комісії №2 від 21.09.2018 року акту №398, причина смерті ОСОБА_2 пов'язана з захворюваннями, отриманими під час проходження військової служби (а..21).
Пунктом 2 частини 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в редакції, яка діяла станом на 02.03.2018 року (надалі Закон № 2011-XII), зазначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця (крім військовослужбовця строкової служби), що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби.
Згідно частини 1 статті 16-1 Закону № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Відповідно до частини 2 статті 16-1 Закону № 2011-XII члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Частиною 2 статті 3 Сімейного кодексу України, встановлено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Згідно частини 4 статті 3 Сімейного кодексу України, сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до пункту «а» частини 1 статті 16-2 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Згідно частини 1 статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ, одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги. її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Відповідно до частини 6 статті 16-3 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Частиною 8 статті 16-3 Закону № 2011-XII, зазначено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Згідно частини 9 статті 16-3 Закону № 2011-XII, порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку, призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12. 2013 року №975 (надалі - Порядок №975), члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів, документи, а саме: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві. Також до заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні).
Згідно довідки від 08.09.2018 року №270, виданої об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Дніпро 109», громадянка ОСОБА_1 дійсно зареєстрована в АДРЕСА_1 і разом з нею спільно проживав та вів господарство її чоловік ОСОБА_2 по день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.15).
25.09.2018 року ОСОБА_1 , встановленим порядком через Одеський обласний військовий комісаріат за вх. № 6342 подала заяву з вищезазначеними документами, а також копією паспорту та довідкою про присвоєння ідентифікаційного номеру платника податків з проханням виплатити їй одноразову грошову допомогу у зв'язку зі смертю чоловіка - ОСОБА_2 (а.с.11).
31.01.2019 року позивач отримала листа від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.01.2019 року №621, до якого додана копія листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 01.11.2018 року №248/3/6/2045, з якої слідує, що вищевказана заява Міністерством оборони України не розглядалась у зв'язку з відсутністю в поданих позивачем документах витягу з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу) (а.с.22,23).
У зв'язку з наведеним, позивач вважає дії Міністерства оборони України незаконними, та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, порушують її право на виплати, передбачені чинним законодавством.
Оцінюючи рішення, дії (бездіяльність) відповідача суд виходить з приписів ч.2 ст.2 КАС України та приходить до висновку про їхню не відповідність законові виходячи з наступного:
Стаття 46 Конституції України передбачає право кожного громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених Законом. Як передбачено частинами 2 та 3 статті 22 Конституції України, конституційні права гарантуються та не можуть бути скасованими.
Статтею 41 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” № 2232-XII (в редакції на час звернення позивача за отриманням допомоги - вересень 2018 року) встановлено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" .
Відповідно до частини дев'ятої статті 16-3 Закону №2011-ХІІ (в редакції, що діяла у вересні 2016 року) порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975, прийнятою відповідно до пункту 2 статті 16-2 та пункту 9 статті 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі- Порядок №975).
При цьому, пунктом 2 наведеної Постанови установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 39, ст. 1298), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. №284 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 14, ст. 532), і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. № 1331 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 89, ст. 3255); допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 Порядку №975, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Отже, на час подання позивачем заяви про виплату одноразової грошової допомоги було визначено, що моментом виникнення права є дата смерті, а тому застосуванню до спірних правовідносин підлягає законодавство, яке діяло станом на 02.03.2018 року, а саме Закон України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ, (надалі також - Закон №2011-ХІІ), Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. №499 (надалі Порядок №499).
Підпунктом «а» частини 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з
використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 12 Порядку №975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів). Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або, у разі відмови, для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (пункт 13 Порядку № 975).
Отже, розпорядник бюджетних коштів, тобто відповідач, мав прийняти одне з двох рішень - про призначення або про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги. Прийняття рішень про повернення документів або залишення їх за будь-яких причин без розгляду Порядком №975 не передбачено. Таку бездіяльність відповідача, а саме - неприйняття рішення по суті заяви слід вважати протиправною.
Аналогічна правова позиція викладена в мотивувальній частині постанови Верховного Суду від 20.03.2018 року в адміністративній справі №276/322/17. При цьому, Міністерством оборони України також проігноровані положення пункту 2 частини 2 статті 16 Закону № 2011-XII, згідно яких одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження ним військової служби, виходячи з яких, підставою для призначення та виплати зазначеної грошової допомоги є смерть особи, яка настала вже після її звільнення з військової служби, внаслідок захворювання, що мало місце в період її проходження незалежно від часу настання смерті. В даному разі положення підзаконного акту всупереч положенням закону зменшує коло осіб, яким державою надані соціальні гарантії щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги. Тобто, перелік документів, визначений пунктом 10 Порядку № 975 Міністерство оборони України може застосовувати тільки в тієї частині, що не суперечить положенням пункту 2 частини 2 статті 16 Закону № 2011-XII і тому посилання Міністерства оборони України на відсутність витягу з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу) за наявності витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 22.01.1987р. №19 про виключення ОСОБА_2 із списків особового складу військової частини у зв'язку із звільненням з військової служби в запас є також протиправним.
При цьому суд вважає за необхідне, відповідно до повноважень суду, окрім визнання бездіяльності протиправною з метою захисту прав особи, яка звернулась за судовим захистом та відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву позивача та прийняти відповідне рішення.
Згідно зі ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, оцінюючи у сукупності надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльність Міністерства оборони України щодо залишення без розгляду заяви від 25.09.2018 року та документів, наданих ОСОБА_1 через Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби протиправними, зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву від 25.09.2018 року та документи, надані ОСОБА_1 через Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби, підлягають задоволенню відповідно до положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України
Керуючись, ст.ст.139, 242-246 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати бездіяльність Міністерства оборони України щодо залишення без розгляду заяви від 25.09.2018 року та документів, наданих ОСОБА_1 через Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби протиправними.
3. Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути заяву від 25.09.2018 року та документи, надані ОСОБА_1 через Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для призначення і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку зі смертю її чоловіка - ОСОБА_2 , внаслідок захворювання, отриманих в період проходження військової служби.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 02.05.2019 року.
Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.