справа№1.380.2019.000091
22 квітня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Лубоцька Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Державного підприємства «ЕКОТРАНСЕНЕРГО» про застосування заходів реагування,-
До суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, вул. Міцкевича, 8) до Державного підприємства «ЕКОТРАНСЕНЕРГО» (81051, Львівська область, Яворівський район, с. Новий Яр) про застосування заходів реагування згідно з частиною 5 статті 4 та частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» шляхом заборони монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, експлуатацію технологічних транспортних засобів; зварювальних робіт; робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах) до усунення встановлених порушень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем проведено перевірку відповідача на предмет дотримання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт №13/29/256/1133 від 16.11.2018 року. Цим актом зафіксовано порушення, які загрожують життю та здоров'ю людей, а тому на виконання повноважень, які передбачені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», позивач звернувся до суду та вважає, що його вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Ухвалою суду від 17 січня 2019 року відкрито спрощене провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз'яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався. Про розгляд справи був належним чином повідомлений.
В судове засідання 22 квітня 2019 року представник позивача не прибув, 25.03.2019 року подав клопотання про розгляд справи без їх участі.
Відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 8105300964490.
Суд, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
02 листопада 2018 року Головним управлінням Держпраці у Львівській області видано наказ № 2596-П про проведення планової перевірки у ДП «Екотрансенерго». На підставі зазначеного наказу, видано направлення № 2400 від 02.11.2018 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини у державному підприємстві “ЕКОТРАНСЕНЕРГО” що знаходиться за адресою: 81051, Львівська область, Яворівський район, с. Новий Яр у період з 05.11.2018 по 16.11.2018.
За результатами проведеної посадовими особами позивача планової перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки складено акт № 13/29/256/1133 від 16 листопада 2018 року. Вказаним актом зафіксовано порушення відповідачем вимог Закону України «Про охорону праці», зокрема:
- підприємством проводяться роботи підвищеної небезпеки, зазначені у пункті 2 Додатку 2, Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 (далі - Порядок), а саме: монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатках 3 і 7 до Порядку, за відсутності , одержаного відповідно до вимог пунктів 6, 7 Порядку, що є порушенням статті 21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ.
- підприємством здійснюється експлуатація технологічних транспортних засобів (екскаваторів, бульдозерів, навантажувачів, тракторів, тощо), зазначених у пункті 5 Додатку 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, за відсутності декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, оформленої відповідно до вимог пункту 20 Порядку, що є порушенням статті 21 Закону У країни «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ.
- технологічні транспортні засоби, що перебувають в експлуатації (екскаватори, бульдозери, навантажувачі, трактори, тощо) не пройшли щорічний державний технічний огляд відповідно до вимог пунктів 5, 6 Порядку проведення державного технічного огляду великовантажних та інших технологічних транспортних засобів, затвердженого наказом Держгірпромнагляду від 27 січня 2010 р. № 9.
- працівниками цеху технологічного забезпечення виконуються зварювальні роботи та роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах), зазначених у пунктах 8, 19 Додатку 7 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, за відсутності декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, оформленої відповідно до вимог пункту 20 Порядку, що є порушенням статті 21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ.
- зварювальним трансформаторам, що експлуатуються в структурних підрозділах підприємства, не проводиться вимірювання опору ізоляції та випробування ізоляції відповідно до вимог пункту 6.7.24 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачі, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4.
16.11.2018 року позивачем винесено припис №13/29/256/1133-0876.
Надаючи спірним правовідносинам правову оцінку суд виходить з наступного.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що людина, її життя, здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Згідно з частиною 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015, № 96(далі положення № 96), державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах, зокрема, промислової безпеки, охорони праці.
Згідно пункту 7 Положення №96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення про управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Держпраці від 03.08.2018, № 84 (далі положення № 84), управління Держпраці у Львівській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці. Повноваження управління поширюються на територію Львівської області.
Відповідно до пункту 3 Положення № 84, основними завданнями управління зокрема є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок здійснення заходів державного нагляду визначений Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфер господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон N 877-V), а також підзаконними нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та на його виконання.
Згідно з абзацом 2 статті 1 Закону № 877- V, державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Частиною 1 статті 4 Закону № 877- V, передбачено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках передбачених законом.
В силу положень частини 2 статті 4 Закону України «Про охорону праці» від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до частини 1 статті 6 вищезазначеного Закону, умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно із статтею 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 1 статті 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Відповідно до абзацу 5 частини 1 статті 39 Закону України «Про охорону праці», посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 7 статті 7 Закону №877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Так, обов'язок роботодавця отримати дозвіл на проведення робіт підвищеної небезпеки відповідно до пунктів 6,7 Порядку № 1107.
Також, у відповідача відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, оформленої відповідно до вимог пункту 20 Порядку № 1107, що є порушенням статті 21 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694-XII.
В порушення вимог пункту 6.7.24 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 19.01.1998 року № 4 не проводиться вимірювання опору ізоляції та випробування ізоляції зварювальним трансформаторам, що експлуатуються в структурних підрозділах підприємства.
Таким чином, судом беруться до уваги пояснення позивача, що викладені в позові, про те, що у зв'язку з виникненням умов, за яких подальше виконання монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, експлуатація технологічних транспортних засобів, виконання зварювальних робіт, робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах) становить загрозу життю і здоров'ю працівників ДП «ЕКОТРАНСЕНЕРГО».
Виконуючи роботи підвищеної небезпеки без належного технічного діагностування, роботодавець наражає своїх працівників на небезпеку на робочому місці, чим порушує право на належні, безпечні і здорові умови праці. Забезпечення державою належних, безпечних і здорових умов праці є однією з конституційних основ правового господарського порядку в Україні (ч. 2 ст. 5 Господарського кодексу України).
Отже, не отримання дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки є підставою для зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням умов, за яких подальша експлуатація (застосування) вищенаведених машин, механізмів, устаткування та виконання вищезазначених робіт становить небезпеку для життя і здоров'я працюючих та інших людей, є підстави для припинення експлуатації (застосування) зазначених машин, механізмів, устаткування та виконання робіт.
Згідно зі статтею 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За ч. 5 ст. 4 Закону №877-V, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
В контексті наведеного суд зазначає, що виконуючи роботи підвищеної небезпеки та експлуатуючи машини, механізми, устаткування підвищеної з порушенням встановлених правил, без належного інструктажу, тощо, роботодавець створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства про охорону праці спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей.
Також судом враховується і те, що відповідач не надав відзиву на позов.
Підсумовуючи наведене, суд звертає увагу, що у разі наявності порушень законодавства про охорону праці, які спричиняють загрозу життю та здоров'ю людей, застосування заходів реагування здійснюється виключно на підставі рішення адміністративного суду, а тому виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.
При цьому, суд не вбачає підстав для звернення цього рішення до негайного виконання, про що просить позивач, з огляду на таке.
Відповідно до статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Отже, рішення суду про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) не підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача судовий збір не стягується.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,-
Позов Головного управління Держпраці у Львівській області до Державного підприємства «ЕКОТРАНСЕНЕРГО» про застосування заходів реагування згідно з частиною 5 статті 4 та частини 7 статті 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” - задоволити повністю.
Застосувати до Державного підприємства «ЕКОТРАНСЕНЕРГО» (81051, Львівська область, Яворівський район, с. Новий Яр; ЄДРПОУ 34509969) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом заборони монтажу, демонтажу, налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, експлуатацію технологічних транспортних засобів; зварювальних робіт; робіт в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах) до усунення встановлених порушень.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 02.05. 2019 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна