справа № 1.380.2019.002076
про залишення позовної заяви без руху
02 травня 2019 року
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулик А.Г., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дочки ОСОБА_2 до Шевченківського районного відділу у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, -
24.04.2019 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дочки ОСОБА_2 до Шевченківського районного відділу у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, в якому позивач просить суд:
- визнати відмову Шевченківського районного відділу у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503 - XII протиправною;
- зобов'язати Шевченківський районний відділ у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області оформити та видати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503 - XII..
Також, просила звільнити позивача від сплати судового збору на підставі п. 7 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до вимог статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 вказаного Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених вказаним Кодексом.
Так, відповідно до ч. 3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивач в позовній заяві зазначає, що звільнений від сплати судового збору у відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки вважає, що звертається до суду щодо прав інших осіб. З цього приводу суддя зазначає наступне.
Пунктом 7 частини 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Тобто, громадяни, які звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, звільняються від сплати судового збору лише у випадках, передбачених законодавством щодо такого звернення.
Суддя зауважує, що участь у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб врегульовано статтями 53, 54 КАС України та регулює інший вид представництва, який відмінний від законного представництва, де представництво здійснюється на основі закону (стаття 56 КАС України).
Так, ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітньої ОСОБА_2, про що свідчить копія свідоцтва про народження, а отже, в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України - є її законним представником, а тому на неї не розповсюджуються правила, передбачені для осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, у тому числі - щодо звільнення від сплати судового збору.
Отже, позивач повинна сплачувати судовий збір на загальних підставах.
Інших підстав для звільнення від сплати судового збору у поданій позовній заяві не зазначено.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання адміністративного позову фізичною особою, ставка судового збору позовних вимог немайнового характеру становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З позовної заяви вбачається, що така містить дві позовні вимоги немайнового характеру, за які позивачеві належить сплатити судовий збір в сумі 1536,80 грн.
Таким чином, посилання позивача на п.7 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» є безпідставним та необґрунтованим, оскільки вони не належать до тих платників судового збору, які звільняються від його сплати.
Щодо залучення третьої особи Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області суддя зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Позивач третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача в позовній заяві зазначає Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області.
Разом з тим, з врахуванням вказаних приписів позивачу необхідно подати клопотання (заяву) про залучення вказаної юридичної особи третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору та обгрунтувати яким чином рішення у справі може вплинути на її права та обов'язки.
Згідно з вимогами частин першої, другої статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 123, 169, 248, 256, 287 КАС України, суддя -
залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітньої дочки ОСОБА_2 до Шевченківського районного відділу у місті Львові Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви у строк, який не може перевищувати десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, скерувавши на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м.Львів, вул.Чоловського, 2) такі документи:
1) оригінал квитанції про сплату судового збору в розмірі 1536,80 грн;
2) клопотання (заяву) про залучення Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, із обґрунтуванням яким чином рішення у справі може вплинути на її права та обов'язки.
Ухвала суду про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу суду може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.Г.Гулик