24 квітня 2019 р. справа № 480/769/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко Є.А.
представника позивача - Кандюкова Г.Г.
представника відповідача - Савченко С.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/769/19 за позовом Ямпільського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Ямпільський агролісгосп" до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
Ямпільське дочірнє агролісогосподарське підприємство "Ямпільський агролісгосп" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.12.2018 №0006451403 форми «С» про порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» на суму 2074,99 грн., та №0006461403 форми «С» про порушення пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютною контролю» на суму 170 грн. Свої вимоги мотивує тим, що на виконання зовнішньоекономічного контракту позивачем відвантажувалася продукція за кордон. Під час митного оформлення товару у митній декларації була допущена механічна помилка. Проте, відповідач вважає, що при виконанні контракту були порушені терміни надходження виручки в іноземній валюті за експортовану продукцію у сумі 439,26 доларів США. На думку позивача, прострочення термінів надходження виручки не відбувалося, оскільки продукція на суму 439,26 доларів США не експортувалася.
Головне управління Державної фіскальної служби у Сумській області направило суду відзив на позов, у якому зазначає, що під час документальної позапланової невиїзної перевірки встановлено, що станом на 24.10.2018 виявлено прострочену дебіторську заборгованість по розрахунках з T.T.D. Timber SRL (Румунія) за контрактом №TTDT-YAM-39/15 від 20.11.2015 у сумі 439,26 дол. США, яка виникла за поставлену продукцію згідно митної декларації типу ЕК-10 №500060702/2016/013420 від 02.03.2018 (законодавчо встановлений термін надходження валютної виручки 29.08.2018 року). Тому податковим органом правомірно винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Представник позивача Кандюков Г.Г. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача Савченко С.І. позов не визнала з підстав, викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Головним управління ДФС у Сумській області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка Ямпільського дочірнього агролісогосподарського підприємства «Ямільський агролісгосп» з питань дотримання вимог валютного законодавства по зовнішньоекономічному контракту від 20.11.2015 № №TTDT-YAM- 39/15 за період з 20.11.2015 по 24.10.2018, за результатами якої складено Акт від 23.11.2018 №7320/18-28-14-03/23637220/186 (а.с.12-29).
Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення ДП «Ямпільській агролісгосп» вимог: статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» по зовнішньоекономічному контракту від 20.11.2015 №TTDT-YAM-39/15, укладеного з T.T.D. Timber SRL (Румунія), та пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», в частині порядку декларування валютних цінностей, що належать резиденту України та знаходяться за її межами станом на 01.10.2018 по зовнішньоекономічному контракту від 20.11.2015 №TTDT-YАМ-39/15 з T.T.D. Timber SRL (Румунія).
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДФС у Сумській області винесені податкові повідомлення-рішення від 07.12.2018: №0006451403 про нарахування пені за порушення строку розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 2074,99 грн. та № 0006461403 про застосування штрафних санкцій за порушення порядку декларування валютних цінностей на суму 170 грн. (а.с.8-11).
Не погодившись з вказаними рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом. Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне. Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) виручка резидентів у іноземній валюті від експорту продукції підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) такої продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, транспортних послуг - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання транспортних послуг. За приписами частини першої статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Частиною четвертою статті 2 вказаного Закону передбачено, що Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені ч.1 цієї статті.
Відповідно до п. 1 Постанов НБУ №863, №140, №342, №361, №410 розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені в ст. 1 та ст. 2 Закону №185, здійснюються у строк, що не перевищує 90, 120 та 180 календарних днів відповідно.
Статтею 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» визначено, що порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (митної вартості недопоставленої продукції) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
З матеріалів справи вбачається, що ДП «Ямпільській агролісгосп» (продавець) укладено експортний контракт від 20.11.2015 №TTDT-YАМ-39/15 з покупцем - T.T.D. Timber SRL, Румунія, (str. Garii, 142, Leordeni, jud. Arges, 117410, Romania. J3/1/2015 CUI RO 30491864) на поставку пиловника породи (сосна), неокореного, у кількості 1000,0 м3, орієнтовна загальна вартість контракту становить 60000,00 дол. США.
Перевіркою первинних документів встановлено, що за вказаним контрактом у періоді, який перевірявся, ДП «Ямпільській агролісгосп» відвантажено продукції (пиловник хвойних порід (сосна) неокорений, код товару: 4403203100) на користь T.T.D. Timber SRL, Румунія, на загальну суму 521803,23 дол. США (13383445,61грн.), що підтверджується митними деклараціями (типу ЕК- 10).
Відповідно до наданих на перевірку банківських документів оплата за відвантажену продукцію за контрактом від 20.11.2015 №TTDT-YAM-39/15 надійшла в загальній сумі 521363,97 дол. США (13201750,35 грн.) на рахунки ДП «Ямпільській агролісгосп».
Отже, станом на 24.10.2018 встановлено прострочену дебіторську заборгованість по розрахунках з T.T.D. Timber SRL (Румунія) за контрактом №TTDT-YAM-39/15 від 20.11.2015 у сумі 439,26 дол. США (521803,23 - 521363,97), яка виникла за поставлену продукцію згідно митної декларації типу ЕК-10 №500060702/2016/013420 від 02.03.2018 (законодавчо встановлений термін надходження валютної виручки 29.08.2018 року).
Таким чином, в порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» ДП «Ямпільській агролісгосп» при виконанні контракту від 20.11.2015 №TTDT- YAM-39/15 з T.T.D. Timber SRL, Румунія, порушено терміни надходження виручки в іноземній валюті за експортовану продукцію по митній декларації №500060702/2016/013420 від 02.03.2018 (граничний термін розрахунків 29.08.2018) у сумі 439,26 дол. США, на 56 календарних днів за період з 30.08.2018 по 24.10.2018.
У відповідності до ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» ДП «Ямпільській агролісгосп» донараховано пеню за порушення строку розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 2074,99 грн.
Перевіркою порядку та строків декларування валютних цінностей, доходів та майна, що належать резиденту України і знаходяться за її межами за період з 20.11.2015 по 24.10.2018 по зовнішньоекономічному контракту від 20.11.2015 №TTDT-YAM-39/15 встановлено, що ДП «Ямпільській агролісгосп» не надано до податкового органу за місцем реєстрації Декларація про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами станом на 01.10.2018 та не проведено декларування у Національному банку України простроченої дебіторської заборгованості, яка виникла по контракту від 20.11.2015 №TTDT-YAM-39/15 з T.T.D. Timber SRL (Румунія) станом на 01.10.2018 в сумі 439,26 доларів США по митній декларації №500060702/2016/013420 від 02.03.2018 (законодавчо встановлений термін надходження валютної виручки 29.08.2018), чим порушено вимоги пункту 1 статті 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» , згідно якого валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України.
Відповідно до пункту 2 статті 10 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції тягне за собою відповідальність, передбачену статтею 16 цього Декрету.
Згідно пункту 2 статті 16 вказаного Декрету до резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції), зокрема, за несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції - штраф у сумі, що встановлюється Національним банком України.
Пунктом 2.7 статті 2 Положення про валютний контроль, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 08 лютого 2000 року № 49, визначено, що порушення строків декларування тягне за собою накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний звітний період.
Посилання ДП «Ямпільській агролісгосп» на той факт, що при оформленні митної декларації ЕК-10 АА №500060702/2016/013420 від 02.03.2018 року на суму 21670,43 дол. США допущено помилку, а саме: подвійно зарахована кубатура пиловника 7,445 м. куб., що спричинило помилку в гр.41 митної декларації, є необґрунтованим.
Так, порядок внесення змін до митної декларації визначено пунктом 37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №450, яким передбачено оформлення аркушу коригування що є невід'ємною частиною відповідної митної декларації. Порядок оформлення аркуша коригування, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 №1145 «Про затвердження Порядку оформлення аркуша коригування та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів Державної митної служби України».
ДП «Ямпільській агролісгосп» на дату підписання акту перевірки не надало аркуш коригування до митної декларації №500060702/2016/013420 від 02.03.2018 щодо внесення відповідних змін до зазначеної митної декларації, засвідчений Одеською митницею ДФС.
Крім того, з листа Одеської митниці ДФС від 04.01.2019 №65/10/15-70-61-12 вбачається, що на момент оформлення митної декларації зазначенні відомості (графа 41 МД №500060702/2016/013420 від 02.03.2018) відповідали наданим до митної декларації документам.
Тобто, документи із графи 44 підтверджують відомості графи 41 МД №500060702/2016/013420 від 02.03.2018.
Отже, жодних доказів на підтвердження помилки у декларації суду не надано.
Враховуючи викладене, у суду відсутні законні підстави для визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.12.2018 №0006451403 та №0006461403
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Ямпільського дочірнього агролісогосподарського підприємства "Ямпільський агролісгосп" до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.12.2018 №0006451403 та №0006461403 - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення виготовлений 2 травня 2019 року.