Рішення від 22.04.2019 по справі 812/1512/18

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1512/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 червня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:

- визнати неправомірними дії (бездіяльність) ГУНП в Луганській області, щодо невнесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1, направлену в ГУ ПФУ у Луганській області, подану для первинного призначення пенсії, відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію та одноразові премії;

- зобов'язати ГУНП в Луганській області включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомості про начислені та виплачені виплати ОСОБА_1, види грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію, щомісячні одноразові премії та передати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у ГУ ПФУ в Луганській області, як таку на підставі якої повинна розраховуватись пенсія;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію та щомісячних одноразових премій, з урахуванням раніше здійсненних виплат, починаючи з 16.09.2017, та здійснити виплату різниці між нарахованими виплаченими сумами пенсії.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що 05.03.2018 позивачу стало відомо, що його пенсія невірно нарахована та не враховані при призначенні пенсії деякі види грошового забезпечення, з яких було сплачено страхові внески. З метою досудового порядку вирішення спору, 05.03.2018 він звернувся до ГУНП в Луганській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням повного розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено страхові внески та 27.03.2018 (вих. № 85/111/58-2018 від 27.03.2018) отримав письмову відповідь про відмову в перерахунку пенсії. У зв'язку з відмовою ГУНП в Луганській області щодо включення у пенсію усіх належних виплат ним було до ГУНП в Луганській області направлено 19.04.2018 запит щодо надання таких документів для звернення до Пенсійного фонду відповідно до ст.ст. 48, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 26.04.2018 та 04.05.2018 позивач отримав документи від ГУНП, у яких вказані усі виплати. Після цього, 07.05.2018 відповідно до ст. 48, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ним було направлено звернення щодо перерахування пенсії, та включення до складу пенсії розмірів грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 17.05.2018 він отримав відповідь від 16.05.2018 № 6312/03-01 від заступника начальника Головного управління пенсійного фонду в Луганській області Нікітіной Т.А. про відмову у перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що довідка про зміну щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від ГУНП в Луганській області не надходила. Також, з відповіді ГУ ПФУ у Луганській області від 16.05.2018 вбачається, що виплати, такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО не були вказані у грошовому атестаті від 22.09.2017 № 91 та в довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 22.09.2017 № 465/111/22-2017 за період служби з 01.12.2015 по 31.08.2017, наданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Луганській області для первинного призначення пенсії. Водночас, як вбачається із довідок про грошове забезпечення по видам доходу в період проходження служби з 01.12.2015 по 31.08.2017, наданих позивачу управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Луганській області, всі вищевказані виплати виплачувались позивачу, з них також було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Отже, для включення спірних виплат до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, відповідач ГУНП України в Луганській області повинен видати відповідну довідку і направити її до ГУ ПФУ України у Луганській області для перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 06.06.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання (1-2).

Від представника відповідача 2 - ГУ ПФУ в Луганській області, 22.06.2018 надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що абзацом 3 ст. 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також, відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплата пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. При цьому розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо. Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей. Вказаного правового висновку дійшов Верховного Суду у постанові від 20.02.2018 року по справі № 286/2987/16-а.

Відповідач зазначив, що виплати з назвами «матеріальна допомога на оздоровлення», «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань», «одноразова премія», «винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції» не містяться в переліку назв додаткового грошового забезпечення що перелічені у статті 43 Закону 2262-ХІІ та п. 7 постанови КМУ № 393. Це також є додатковою правовою підставою не включати їх у розрахунок пенсії.

Крім того, вказав, що частина третя статті 43 Закону №2262-ХІІ не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-XII та статтею 9 Закону № 2262-ХІІ, які пов'язані зі звільненням особи зі служби. Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення. Аналогічні позовні вимоги містяться в Постанові Верховного Суду по справі № 344/10887/17, де суд зазначив, що одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. На підставі викладеного просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Від представника відповідача 1 - ГУНП в Луганській області, 02.07.2018 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постановою КМУ № 393 від 17.07.1992 встановлений чіткий перелік видів грошового забезпечення, з розміру яких обчислюються пенсія, до яких не належать перераховані в позові виплати. Просив звернути увагу суду на те, що позивач свої вимоги обґрунтовує певними видами грошового забезпечення, які були передбачені додатком № 25 постанови КМУ № 1294, однак, вказаний додаток на працівників міліції не розповсюджувався, додаткові надбавки та види грошового забезпечення працівників ОВС передбачалися окремим додатком, а саме додатком № 26 вказаної постанови. Крім того, грошове забезпечення поліцейського регламентується постановою КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а постанова КМУ № 1294 втратила чинність.

Відповідно до п. 1 постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Такі види грошових виплат, як винагорода за безпосередню участь в АТО та матеріальна допомога на оздоровлення, інші премії не мають систематичного характеру, а мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення поліцейських, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом № 2262-ХІІ.

Щодо вимог позивача про включення у довідку про розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія одноразової грошової допомоги при звільненні вказав, що по-перше одноразова грошова допомога при звільненні яка передбачена п.10 Постанови, не входить до складових грошового забезпечення, а по-друге вона нараховується та сплачується відповідно умов, встановлених Порядком затвердженим наказом МВС України № 260 від 06.04.2016 року, по третє сплачується за рахунок коштів, виділених у державному бюджеті на утримання Національної поліції України.

Щодо позовних вимог про включення до довідки для перерахунку пенсії такої виплати як індексація відповідач вважає, що по суті це є зловживанням позивачем своїми процесуальними правами, оскільки відповідно до відомостей які містяться у довідках від 26.04.2018 № 485/111/22-2018 та від 26.04.2018 № 484/111/22-2018 така виплата як індексація, ОСОБА_1 у період часу з 07.11.2015 по 15.09.2017, взагалі не нараховувалася та не сплачувалася.

На підставі викладеного просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 02.07.2018 за клопотанням позивача відкладено підготовче засідання на 14.08.2018 (а.с.61, 65).

Ухвалою суду від 14.08.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача 2 про зупинення провадження (а.с.79).

Ухвалою суду від 14.08.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 04.09.2018 (а.с.80).

Ухвалою суду від 04.09.2018 зупинено провадження в адміністративній справі № 812/1512/18 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду по справі К/9901/1368/17 (522/2738/17) (а.с.88).

Ухвалою суду від 22.04.2019 поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 22.04.2019 (а.с.110).

Суд розглядає справу в порядку загального позовного провадження з повідомленням сторін в письмовому провадженні відповідно до вимог частини дев'ятої статті 205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи.

З 30.07.1994 року ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області.

Наказами АТЦ при СБУ від 12.12.2014 № 97, від 24.06.2015 № 175, від 17.11.2015 № 321 та від 07.12.2015 № 341, позивача включено до складу сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Луганської області, забезпечення її проведення з 30.07.2014 по 15.09.2017, на підставі чого позивачу була нарахована та виплачена відповідна грошова допомога.

15.09.2017 наказом № 646 о/с від 15.09.2017 підполковника поліції ОСОБА_1, старшого слідчого в особливо важливих справах організаційно-методичного відділу управління Національної поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області за ст.77 ч.1 п.2 (через хворобу) було звільнено зі служби в поліції. Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 23 роки 00 місяців 27 днів, в пільговому обчисленні 29 років 01 місяць 14 днів (а.с.13).

З 16.09.2017 позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що визнається сторонами.

27.03.2018 за вих. № 85/111/58-2018 на звернення від 02.03.2018 ОСОБА_1 отримав письмову відповідь від Головного управління Національної поліції в Луганській області, в якій, зокрема, зазначено, що довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення має бути надана з урахуванням 24 останніх календарних місяців служби підряд перед звільненням без урахування одноразових виплат та інших винагород (а.с.18).

26.04.2018 за № 485/111/22-2018 позивач отримав від ГУНП Головного управління Національної поліції в Луганській області довідку про грошове забезпечення по видам доходу за період проходження служби в ГУНП України в Луганській області з 07.11.2015 по 31.12.2016, у якій вказано: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за таємність, премія, інші премії АТ, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, винагорода за безпосередню участь в АТО (а.с.15).

26.04.2018 за № 484/111/22-2018 позивач отримав від Головного управління Національної поліції в Луганській області довідку про грошове забезпечення по видам доходу за період проходження служби в ГУНП України в Луганській області з 01.01.2017 по 15.09.2017, у якій вказано: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за таємність, премія, інші премії АТ, матеріальна допомога на оздоровлення, компенсація за невикористану відпустку, винагорода за безпосередню участь в АТО (а.с.16).

Отже, протягом служби позивача в органах поліції індексація доходів йому не нараховувалася та не виплачувалася.

04.05.2018 за № 494/111/22-2018 Головне управління Національної поліції в Луганській області видало ОСОБА_1 довідку про те, що йому була нарахована одноразован вихідна допомога при звільненні з ГУНП в Луганській області з розрахунку: посадовий оклад - 2700,00 грн; оклад за спеціальним званням «підполковник поліції» - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби в поліції 45% - 2205,00 грн; премія 48% - 3410,40 грн. Разом нараховано: 10515,40 грн * 23 роки * 50% (п.2ст.77) = 120927,10 грн, (119113,19 грн до видачі). Сплачена вказана виплата 27.10.2017 (а.с.17).

07.05.2018 позивачем було направлено до ГУ ПФУ в Луганській області звернення щодо перерахунку пенсії, та включення до складу пенсії розмірів грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії, та надано відповідно завірені документи, щодо нарахувань, а саме: довідку від 26.04.2018 за № 484/111/22-2018, від 26.04.2018 за № 485/111/22-2018 та від 04.05.2018 за № 494/111/22-2018 (а.с.39-42).

Відповіддю Головного управління пенсійного фонду України в Луганській області від 16.05.2018 № 6312/03-01 йому було відмовлено у перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що довідка про зміну щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від ГУНП в Луганській області не надходила (а.с.12).

Також у відповіді зазначено, що такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за безпосередню участь в АТО не були вказані у грошовому атестаті від 22.09.2017 № 91 та в довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 22.09.2017 № 465/111/22-2017 за період служби з 01.12.2015 по 31.08.2017, наданої управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Луганській області для первинного призначення пенсії.

Спірним в цій справі є право позивача на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, грошової винагороди за участь в АТО, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації та одноразової премії.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.102 Закону України "Про національну поліцію" встановлено, що призначення пенсії та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення поліцейських зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб" №2262.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених військової служби, та деяких інших осіб" №2262 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 43 Закону №2262, пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону №2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон №1058) встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 р. № 988, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

06.04.2016 року Наказом МВС України № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799, затверджено "Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" (далі - Порядок №260).

Відповідно до п. 3 розділу І Порядку №260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 3 Постанови № 988, надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, зокрема: здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби; надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

За пунктом 13 розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Пунктом 12 розділу ІІ Порядку №260 визначено, що керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання.

Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Також пунктом 13 розділу ІІ Інструкції №260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 р. № 988, не передбачено включення до розміру грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 "Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету" зі змінами від 31.01.2015 №24 встановлено, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.

Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.

На виконання Постанови КМУ від 04.06.2014 Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 23.07.2014 № 719, яким передбачено виплачувати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації та водіям автотранспортних засобів Національної гвардії України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, починаючи з 01 травня 2014 року винагороду в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000,00 грн у розрахунку на місяць.

Виплата вказаної допомоги залежить від часу безпесередньої участі осіб в заходах АТО, отже не має постійного щомісячного характеру.

Відповідно до ч. 5 ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Частиною 1 статті 2 цього Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, середі іншого оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

В силу положень ч.2 ст. 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року №782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові Верховного Суду 03 квітня 2019 року в справі №638/9697/17, адміністративне провадження №К/9901/30616/18, субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Однак, як встановлено судом, відповідно до відомостей які містяться у довідках від 26.04.2018 № 485/111/22-2018 та від 26.04.2018 № 484/111/22-2018 така виплата як індексація, ОСОБА_1 у період часу з 07.11.2015 по 15.09.2017, взагалі не нараховувалася та не сплачувалася. Інших відомостей суду сторонами не представлено, отже підстав для включення в разрахунок пенсії сум індексації суд не знаходить, тому відмовляє в задоволенні позовних вимог в цій частині.

Отже, виходячи з аналізу положень законодавства, матеріальна допомога, грошова винагорода за участь в АТО, індексація тощо відносяться до соціальних гарантій, що надаються поліцейським.

Разом з цим, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, та має на меті реалізацію особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення певної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28 березня 2019 року у справі № 431/4088/16 (реєстраційний номер рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень - 80806937) та узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17.

Отже, грошове забезпечення поліцейським при призначенні (обчисленні), перерахунку їм пенсії має включати крім відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років тільки щомісячні додаткові види грошового забезпечення, у відповідності до вищевказаних положень ч. 3 ст. 43, ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.

Позивачем же заявлені вимоги щодо включення до складу грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплат (крім індексації), що мають разовий характер, тому в задоволенні його позовних вимог цій частині також слід відмовити за необгрунтованістю.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач є інвалідом ІІ групи та звільнений від сплати судового збору у відповідності до вимог Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 77, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій та зобов'язання Головного управління Національної поліції в Луганській області включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відомості про начислені та виплачені позивачу види грошового забезпечення, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію, щомісячні одноразові премії та передати нову довідку для перерахунку пенсії до пенсійного органу, а також зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з урахуванням відомостей про матеріальну допомогу на оздоровлення, фактично отриманих ним сум щомісячної грошової винагороди за участь в АТО, одноразову грошову допомогу при звільненні, індексацію та щомісячних одноразових премій, з урахуванням раніше здійсненних виплат, починаючи з 16.09.2017, та здійснити виплату різниці між нарахованими виплаченими сумами пенсії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 02 травня 2019 року

Суддя В.С. Шембелян