Рішення від 24.04.2019 по справі 360/971/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

24 квітня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/971/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Шляхтун М.М.

та

представників сторін

від позивача - не прибув

від відповідача - не прибув

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу

за позовом ОСОБА_1

до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач), в якому позивач просить:

- визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяв від 17 вересня 2018 року та від 20 грудня 2018 року у зв'язку з працевлаштуванням;

- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради провести виплату щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 17 вересня 2018 року з моменту працевлаштування по теперішній час.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона є внутрішньо переміщеною особою, яка перемістилася з м. Брянка Луганської області до м. Сєвєродонецьк внаслідок проведення на даній території антитерористичної операції, що підтверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 05 жовтня 2017 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

З 28 жовтня 2014 року позивачу та її дітям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було призначено щомісячну адресну грошову допомогу.

02 березня 2018 року позивач звільнилась з роботи та з 06 березня 2018 року перебувала на обліку у Державній службі зайнятості м. Сєвєродонецька як безробітна.

20 червня 2018 року позивач звернулась до відповідача за продовженням виплати адресної допомоги. У зв'язку з тим, що протягом 6 місяців з дня звільнення позивач не працевлаштувалась, адресна допомога була призначена лише її дітям.

10 вересня 2018 року позивач офіційно працевлаштувалась до ЦПТО Державної служби зайнятості, а 10 грудня 2018 року - до Головного управління ДФС у Луганській області.

17 вересня 2018 року позивач звернулась до відповідача за призначенням адресної допомоги, до якої надала довідку про працевлаштування, але адресна допомога їй призначена не була.

Листом від 21 вересня 2018 року № 9219/04 управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради повідомило позивача про відмову в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

З посиланням на норми Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, враховуючи, що з 10 вересня 2018 вона офіційно працевлаштована, позивач вважає відмову відповідача у призначенні щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, протиправною та просить зобов'язати відповідача провести виплату щомісячної адресної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 17 вересня 2018 року по теперішній час.

Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 09 квітня 2019 року за № 2262/01, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 21-22).

Заперечуючи проти позову, відповідач вказав, що 18 грудня 2014 року позивача взято на облік внутрішньо переміщених осіб в управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради разом з дітьми, ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1) та ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_2) та надано відповідну довідку № 919024803. Згідно з заявами щодо призначення щомісячної адресної допомоги позивачу було призначено щомісячну адресну допомогу як працездатній працюючій особі, а малолітнім синам - як дітям до 18-ти років на періоди: з 18 грудня 2014 року по 17 червня 2015 року у розмірі 2210,00 грн в місяць (884+884+442); з 18 червня 2015 року по 17 грудня 2015 року у розмірі 2210,00 грн в місяць (884+884+442); з 23 грудня 2015 року по 22 червня 2016 року у розмірі 2210,00 грн в місяць (884+884+442); з 22 червня 2016 року по 21 грудня 2016 року у розмірі 2210,00 грн в місяць (884+884+442); з 22 грудня 2016 року по 21 червня 2017 року у розмірі 2210,00 грн в місяць (884+884+442); з 21 червня 2017 року по 20 грудня 2017 року у розмірі 2210,00 грн в місяць (884+884+442); з 21 грудня 2017 року по 19 січня 2018 року у розмірі 2210,00 грн в місяць (884+884+442); з 20 січня 2018 року по 20 червня 2018 року у розмірі 2442,00 грн в місяць (1000+1000+442). 21 червня 2018 року позивач подала заяву щодо подовження допомоги. Під час прийму заяви було з'ясовано, що позивача звільнено з роботи 02 березня 2018 року. Відповідно до пункту 11 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин, що позивачем не було зроблено. Через зміну категорії працездатності позивача, проведено перерахунок допомоги позивачу як працездатній непрацюючій особі, а саме: з 01 квітня 2018 року по 20 квітня 2018 року у розмірі 2221,00 грн в місяць (1000+1000+221) та з 21 квітня 2018 року по 20 червня 2018 року у розмірі 2000,00 грн в місяць (1000+1000). Через те, що позивач не працевлаштувалась у період призначення допомоги, не було підстав для перерахування їй допомоги як працездатній працюючій особі. Згідно з абзацом п'ятим пункту 3 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність. 17 вересня 2018 року позивач подала заяву щодо перерахунку допомоги у зв'язку з працевлаштуванням з 10 вересня 2018 року, яку було розглянуто. Через те, що позивач працевлаштувався лише після закінчення періоду призначення допомоги та згідно з пунктом 3 Порядку призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505, немає підстав для перерахунку допомоги як працездатній працюючій особі.

З урахуванням викладеного, відповідач просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Ухвалою від 11 березня 2019 року про відкриття провадження в адміністративній справі визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 1-2).

За наслідками розгляду відзиву на позовну заяву від 09 квітня 2019 року за № 2262/01 та наданих документів, зважаючи, що наявних у справі матеріалів недостатньо для з'ясування всіх обставин у справі, суд ухвалою від 10 квітня 2019 року визнав за необхідне з власної ініціативи розгляд даної адміністративної справи провести у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та витребуванням доказів (арк. спр. 28-29).

Позивач у судове засідання не прибула, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином (арк. спр. 32). Заявою від 24 квітня 2019 року позивач просила розглянути справу за її відсутності (арк. спр. 65).

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 33). У відзиві на позовну заяву від 09 квітня 2019 року за № 2262/01 відповідач просив розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 21-22).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

У межах спірних правовідносин ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3; фактичне місце проживання: 93406, АДРЕСА_2) звернулась до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з заявою від 21 грудня 2017 року зареєстрованою за № 17/2135 про продовження виплати грошової допомоги на наступний період, в якій зазначила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (арк. спр. 35).

До заяви від 21 грудня 2017 року зареєстрованої за № 17/2135 додані копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 жовтня 2017 року № 20803, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 жовтня 2017 року № 0000357152, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 жовтня 2017 року № 0000357135, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_2, довідка Сєвєродонецького багатопрофільного ліцею Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 21 грудня 2017 року № 280 про навчання ОСОБА_2, довідка Сєвєродонецького навчально-виховного комплексу «Спеціалізована школа-колегіум Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 21 грудня 2017 року № 613 про навчання ОСОБА_3, довідка Сєвєродонецького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області від 21 грудня 2017 року № 35608/111/34-2017 про проходження служби в Національній поліції ОСОБА_1 (арк. спр. 36-40).

За заявою від 21 грудня 2017 року зареєстрованою за № 17/2135 на підставі витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 09 січня 2018 року № 74 рішенням управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 17 січня 2018 року б/н ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на період з 21 грудня 2017 року по 20 червня 2018 року призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», у загальному розмірі на сім'ю 2210,00 грн (ОСОБА_1 - 442,00 грн, ОСОБА_2 - 884,00 грн, ОСОБА_3 - 884,00 грн) (арк. спр. 41, 42).

21 червня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з заявою від 21 червня 2018 року зареєстрованою за № 17/1842 про продовження виплати грошової допомоги на наступний період, в якій зазначила про своє звільнення зі служби 02 березня 2018 року (арк. спр. 43).

До заяви від 21 червня 2018 року зареєстрованої за № 17/1842 додані копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 жовтня 2017 року № 20803, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 жовтня 2017 року № 0000357152, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 жовтня 2017 року № 0000357135, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_2, довідка Сєвєродонецького багатопрофільного ліцею Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 20 червня 2018 року № 148 про навчання ОСОБА_2, довідка Сєвєродонецького навчально-виховного комплексу «Спеціалізована школа-колегіум Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 20 червня 2018 року № 304 про навчання ОСОБА_3, копія дубліката трудової книжки від 06 листопада 2015 року серії НОМЕР_2 з записом про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції 02 березня 2018 року (арк. спр. 44-49).

За заявою від 21 червня 2018 року зареєстрованою за № 17/1842 на підставі витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 10 липня 2018 року № 98 рішенням управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 10 серпня 2018 року б/н у зв'язку з звільненням позивача 02 березня 2018 року зі служби в поліції здійснено перерахунок допомоги переміщеним особам на проживання в межах терміну призначення з урахуванням сплаченого, відповідно до якого допомога переміщеним особам на проживання на період з 01 квітня 2018 року по 20 квітня 2018 року на сім'ю складає 2221,00 грн, з 21 квітня 2018 року по 20 червня 2018 року на сім'ю складає 2000,00 грн (арк. спр. 50, 51).

Рішенням управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 10 серпня 2018 року б/н за заявою від 21 червня 2018 року зареєстрованою за № 17/1842 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на період з 21 червня 2018 року по 20 грудня 2018 року призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», у загальному розмірі на сім'ю 2000,00 грн (ОСОБА_2 - 1000,00 грн, ОСОБА_3 - 1000,00 грн). ОСОБА_1, працездатну, яка не здійснює догляд та не працює, не включено до розрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 212 (арк. спр. 52).

17 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з заявою від 17 вересня 2018 року зареєстрованою за № 17/2447 про перерахунок виплати внутрішньо переміщеним особам у зв'язку з працевлаштуванням, до якої додала копію наказу державного навчального закладу «Луганський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості» від 10 вересня 2018 року № 26-К «Про прийняття на роботу ОСОБА_1» та довідку державного навчального закладу «Луганський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості» від 19 вересня 20118 року № 17 про роботу у державному навчальному закладі «Луганський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості» з 11 вересня 2018 року (арк. спр. 23, 24, 25).

Розпорядженням управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 20 вересня 2018 року б/н відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» у здійсненні перерахунку щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відмовлено (арк. спр. 26).

Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради листом від 21 вересня 2018 року за № 9219/04 повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для перерахунку допомоги як працездатній працюючій особі через те, що працевлаштування відбулось після закінчення періоду призначення допомоги та згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (арк. спр. 9-10).

21 грудня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради з заявою від 21 грудня 2018 року зареєстрованою за № 17/3782 про продовження виплати грошової допомоги на наступний період, в якій зазначила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (арк. спр. 53).

До заяви від 21 грудня 2018 року зареєстрованої за № 17/3782 додані копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 жовтня 2017 року № 20803, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_1, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 05 жовтня 2017 року № 0000357152, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_3, копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20 грудня 2018 року № 919-5000001916, виданої управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_2, копія картки платника податків ОСОБА_3 від 27 липня 2015 року № 1214-15-03878, виданої державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку, довідка Сєвєродонецького багатопрофільного ліцею Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 20 грудня 2018 року № 312 про навчання ОСОБА_2, довідка Сєвєродонецького навчально-виховного комплексу «Спеціалізована школа-колегіум Національного університету «Києво-Могилянська академія» Сєвєродонецької міської ради Луганської області від 20 грудня 2018 року № 822 про навчання ОСОБА_3, довідка Головного управління ДФС у Луганській області від 21 грудня 2018 року № 1391/12-32-04-17 про роботу ОСОБА_1 в Головному управлінні ДФС у Луганській області з 10 грудня 2018 року (арк. спр. 54-59).

За заявою від 21 грудня 2018 року зареєстрованою за № 17/3782 на підставі витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 08 січня 2019 року № 123 рішенням управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 31 січня 2019 року б/н ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на період з 21 грудня 2018 року по 20 червня 2019 року призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», у загальному розмірі на сім'ю 2000,00 грн (ОСОБА_2 - 1000,00 грн, ОСОБА_3 - 1000,00 грн). ОСОБА_1, працездатну, яка не здійснює догляд та не працює, не включено до розрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 212 (арк. спр. 60, 61).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами абзацу першого частини першої статті 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі - Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення (абзац другий частини першої статті 1 Закону № 1706-VII).

Згідно з частиною другою статті 1 Закону № 1706-VII адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Частинами першою та другою статті 4 Закону № 1706-VII визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону. Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо) (частина друга статті 5 Закону № 1706-VII).

Згідно з частинами другою, третьою статті 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога) визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 (далі - Порядок № 505).

Абзацом першим пункту 2 Порядку № 505 визначено, що:

грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців (редакція, яка діяла до 18 липня 2018 року);

грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації, та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців (редакція, яка діяла з 18 липня 2018 року до 08 вересня 2018 року);

грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців (редакція, яка діє з 08 вересня 2018 року).

Згідно з абзацами першим та шостим пункту 3 Порядку № 505 грошова допомога внутрішньо переміщеним особам призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди у довільній формі про виплату йому грошової допомоги від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією, поданою компетентним органом (абзац восьмий пункту 3 Порядку № 505).

Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 3 Порядку № 505:

для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї (редакція, яка діяла до 18 липня 2018 року);

для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу або установи уповноваженого банку (у випадку, передбаченому пунктом 5 цього Порядку) заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку (редакція, яка діє з 18 липня 2018 року).

Згідно з абзацом десятим пункту 3 Порядку № 505:

особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається (редакція, яка діяла до 18 липня 2018 року);

особам працездатного віку, яким виплату грошової допомоги було припинено відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога не призначається, крім осіб, які після припинення виплати грошової допомоги втратили працездатність (редакція, яка діє з 18 липня 2018 року).

До заяви, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, визначених в абзаці сьомому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім'ї (абзац п'ятнадцятий пункту 5 Порядку № 505 в редакції, яка діяла до 18 липня 2018 року).

До заяви, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, зазначених в абзаці дев'ятому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім'ї (абзац шістнадцятий пункту 5 Порядку № 505 в редакції, яка діє з 18 липня 2018 року).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану (абзац другий в редакції, яка діяла до 08 вересня 2018 року); будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану (абзац другий в редакції з 08 вересня 2018 року); будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Відповідно до абзацу першого пункту 7 Порядку № 505:

якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється (редакція, яка діяла до 08 вересня 2018 року);

якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або та дітьми з інвалідністю віком до 18 років, або особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється (редакція, яка діє з 08 вересня 2018 року).

Абзацом другим пункту 7 Порядку № 505 регламентовано, що у разі звільнення та подальшого непрацевлаштування працездатного члена сім'ї грошова допомога на цього члена сім'ї через два місяці з дня, що настає за днем звільнення, зменшується на 50 відсотків, а через чотири місяці з дня, що настає за днем звільнення, - припиняється (абзац другий пункту 7 Порядку № 505 діє з 18 липня 2018 року).

Згідно з абзацом третім пункту 7 Порядку № 505 особи працездатного віку, яким призначено грошову допомогу, зобов'язані інформувати у триденний строк уповноважений орган про факт працевлаштування або перебування на обліку як безробітних.

Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин (абзац перший пункту 11 Порядку № 505).

Абзацом другим пункту 8 Порядку № 505 визначено, що уповноважені органи протягом 10 днів після подання уповноваженим представником сім'ї заяви та документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, призначають грошову допомогу або відмовляють у її призначенні, про що надають відповідне повідомлення уповноваженому представнику сім'ї.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 505 виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі:

подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги;

надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють (абзац третій в редакції, яка діяла до 18 липня 2018 року);

надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють (абзац третій в редакції, яка діяла з 18 липня 2018 року до 08 вересня 2018 року);

надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють (абзац третій в редакції, яка діє з 08 вересня 2018 року);

зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи;

виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги;

у разі смерті внутрішньо переміщеної особи.

Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги (абзац сьомий пункту 12 Порядку № 505).

З вищенаведених норм Порядку № 505 слідує, що щомісячна адресна допомога призначається внутрішньо переміщеним особам на сім'ю для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за заявою уповноваженого представника сім'ї з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців, та може бути продовжена за заявою уповноваженого представника сім'ї на наступний шестимісячний строк. Порядком № 505 визначений вичерпний перелік підстав, з яких щомісячна адресна допомога не призначається або її виплата припиняється.

Комплексний аналіз положень Порядку № 505 надає суду підстави дійти висновку, що абзацом десятим пункту 3 Порядку № 505 визначена заборона у призначенні допомоги саме працездатній особі, яка не працевлаштована (безробітна).

Отже, грошова допомога не призначається тільки тим особам, які продовжують перебувати у статусі непрацевлаштованої (безробітної) особи. В разі ж, якщо така особа працевлаштувалася і її статус не суперечить пунктам 2-7, 12 Порядку № 505, то вона знову набуває право на призначення щомісячної адресної допомоги.

Вказаний підхід відповідає не тільки нормам Порядку № 505, але також відповідає духу та меті надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, які полягають в тому, що така допомога протягом послідових шестимісячних періодів надається всім внутрішньо переміщеним особам або сім'ям внутрішньо переміщених осіб, які працевлаштувалися на новому місці проживання та не є власниками житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованих в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, та у будь-кого з членів сім'ї не має на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Таким чином, Порядком № 505 не встановлено жодного обмеження особи звернутись після працевлаштування з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У випадку такого звернення працевлаштованої особи органи соціального захисту населення повинні розглянути цю заяву і призначити грошову допомогу, якщо відсутні обставини, що виключають таке призначення, передбачені пунктом 6 Порядку № 505.

Відповідно до довідки Головного управління ДФС у Луганській області від 04 березня 2019 року № 186/12-32-04-17 ОСОБА_1 дійсно з 10 грудня 2018 року працює на посаді головного державного інспектора відділу матеріально-технічного забезпечення управління матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури Головного управління ДФС у Луганській області (арк. спр. 12).

Отже, за заявою від 21 грудня 2018 року зареєстрованою за № 17/3782 управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради повинно було призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу.

Як встановлено судом, позивачу щомісячна адресна допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу, у спірному періоді не призначалась внаслідок не включення позивача до розрахунку. Повідомлень уповноваженому представнику сім'ї про відмову у призначенні грошової допомоги в матеріалах справи не має.

В рамках адміністративного судочинства бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України.

Верховний Суд України у постанові від 24 листопада 2015 року по справі № П/800/259/15 (21-3538а15) зазначив, що сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити. Тобто бездіяльність не має чітко окреслених часових меж, а саме явище бездіяльності є триваючим (№ рішення в ЄДРСР 54398764).

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Не призначивши позивачу за її заявою від 21 грудня 2018 року зареєстрованою за № 17/3782 на період з 21 грудня 2018 року по 20 червня 2019 року щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу, управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради допустило протиправну бездіяльність, а не вчинило протиправні дії. Відповідно, достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправною бездіяльності, а також зобов'язання відповідача до вчинення необхідних дій з метою відновлення прав позивача, за захистом яких вона звернулась до суду.

Отже, обраний позивачем спосіб захисту порушеного права в частині позовних вимог про визнання дій протиправними суд вважає таким, що не відповідає способам судового захисту, закріпленим частиною першою статті 5 КАС України, та об'єкту порушеного права, у зв'язку з чим у задоволенні вказаної вимоги належить відмовити.

Також судом встановлено, що за призначенням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, позивач звернулась з заявою від 21 грудня 2018 року, а не від 20 грудня 2018 року як зазначено у позові.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об'єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним:

визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо непризначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», за заявою від 21 грудня 2018 року зареєстрованою за № 17/3782;

зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 24179564, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15 Б) призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3; фактичне місце проживання: 93406, АДРЕСА_2) за заявою від 21 грудня 2018 року зареєстрованою за № 17/3782 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», на період з 21 грудня 2018 року по 20 червня 2019 року, а також виплатити заборгованість із цієї допомоги, що виникла за період її несплати.

У задоволенні позовних вимог, які обґрунтовані заявою від 17 вересня 2018 року зареєстрованою за № 17/2447 про перерахунок щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, внаслідок працевлаштування позивача з 11 вересня 2018 року, суд відмовляє, оскільки Порядком № 505 не передбачено здійснення такого перерахунку, про який в зазначеній заяві просила позивач.

Вказана заява за Порядком № 505 не є заявою про призначення та/або продовження виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, подана без дотримання вимог пунктів 3 та 5 Порядку № 505, а отже, не породжує у відповідача обов'язку за наслідками розгляду цієї заяви призначити позивачу спірну грошову допомогу.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3; фактичне місце проживання: 93406, АДРЕСА_2) до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 24179564, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15 Б) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо непризначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», за заявою від 21 грудня 2018 року зареєстрованою за № 17/3782.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (ідентифікаційний код 24179564, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15 Б) призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3; фактичне місце проживання: 93406, АДРЕСА_2) за заявою від 21 грудня 2018 року зареєстрованою за № 17/3782 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», на період з 21 грудня 2018 року по 20 червня 2019 року, а також виплатити заборгованість із цієї допомоги, що виникла за період її несплати.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 02 травня 2019 року.

Суддя Т.І. Чернявська