Рішення від 14.05.2018 по справі 810/1736/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року м. Київ № 810/1736/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коцюбинської селищної ради Київської області < М_3-я особа >про визнання протиправним та скасування розпорядження та поновлення на посаді,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вимогами про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Коцюбинської селищної ради Київської області №39 від 06.03.2018 р. про звільнення його з посади заступника Коцюбинского селищного голови з питань діяльності виконавчих органів влади з 06.03.2018 р. Вимоги позовної заяви обгрунтовані твердженням заявника про порушення його права на працю та гарантій захисту від незаконного звільнення, оскільки оспорюване рішення було винесено в період його тимчасової непрацездатності.

Ухвалою суду від 13.04.2018 р. було відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання, відповідачу запропоновано надати відзив на позовну заяву.

Відповідач, наданим йому правом відзиву на позовну заяву, не скористався.

Дослідивши поданий позов, встановивши фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин та докази, якими обгрунтовані заявлені вимоги, суд вважає за необхідне їх частково задовольнити, ураховуючи таке:

ОСОБА_1 з 22.04.2014 р. працював на посаді заступника Коцюбинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

06.03.2018 р., він був звільнений з займаної посади за розпорядженням №39 від 06.03.2018р. Коцюбинського селищного голови «Про звільнення заступника Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1» на підставі пп.7 ч.4 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та у відповідності до пп.3-4 ч.1 ст.40 КЗпП України за систематичне невиконання без поважних причин обов'язків, покладених трудовим договором або Правилами внутрішнього трудового розпорядку. Прогулу ( в тому числі відсутності на роботі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Позивач стверджує, що розпорядження про припинення його служби в органах місцевого самоврядування на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради прийнято відповідачем без законних на те підстав та, з порушенням ч.3 ст.40 КЗпП України, якою встановлена заборона на звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період його тимчасової непрацездатності (крім звільнення за п.5 цієї статті), а також у період перебування працівника у відпустці.

Згідно копії листка непрацездатності серії АДІ №730676 від 05.03.2018 р. ОСОБА_1, 1975 р.н. хворів у період з 05.03.2018 р. по 13.03.2018 р. У своїх доводах, викладених в адміністративному позові, ОСОБА_1 стверджує, що зазначене рішення було ухвалене в період його тимчасової непрацездатності тому, приймаючи до уваги його очевидну протиправність, таке рішення підлягає безумовному скасуванню з одночасним поновленням його на займаній раніше посаді.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з ч.1 ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Вказані вимоги Конституції України в даному випадку порушені Коцюбинською селищною радою Київської області та Коцюбинським селищним головою ради Київської області ОСОБА_2, про що свідчать наступні обставини, встановлені судом.

Рішенням Коцюбинської селищної ради Київської області «Про затвердження структури органів ради, загальної чисельності працівників апарату управління» було затверджено структуру виконавчих органів та загальну чисельність її працівників.

Також рішенням 23 сесії шостого скликання Коцюбинської селищної ради Київської області №588 від 05.11.2013 р. затверджено прийняття ОСОБА_1 заступником селищного голови з питань діяльності виконавчих органів влади.

Таким чином, рішеннями відповідача у законний порядок і спосіб було сформовано виконавчий комітет ради, до складу якого увійшов і заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1

Частинами 1-4 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету. Кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, cелищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. До складу виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради входить також за посадою секретар відповідної ради.

Судом встановлено, що повноваження Коцюбинської селищної ради Київської області не закінчились станом на момент розгляду справи. Слідуючи вимогам ч.ч.1-4 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Коцюбинської селищної ради Київської області шостого скликання, до складу якого входить заступник Коцюбинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_1, утворений на строк повноважень відповідної ради і повинен здійснювати такі повноваження до формування нового складу виконавчого комітету.

В силу ст.3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначені загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування та передбачено, що посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою.

Згідно з ст.7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад»; «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», цим та іншими законами України. Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.

Посада заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради є виборною посадою, оскільки прийняття особи на цю посаду здійснюється шляхом затвердження відповідною радою. Дана обставина підтверджується рішенням 23 сесії Коцюбинської селищної ради 6 скликання №588 від 05.11.2013 р., розпорядженням №39 від 22.04.2014 р. та записом трудової книжки ОСОБА_1 серії БТ-III №5302797.

З аналізу правових норм, викладених в ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», слідує висновок, що окрім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України.

Під час розгляду справи судом встановлено, що на посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради, на яку був затверджений ОСОБА_1, інша особа не затверджувалась; підстави для припинення позивачем служби в органах місцевого самоврядування на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради, що передбачені ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», були відсутні.

Судом також з'ясовано, що у даному випадку Коцюбинською селищною радою Київської області не було дотримано порядку вивільнення їхнього працівника. Так, за приписами п.3-4 ч.1 ст.40 КЗпП України трудовий договiр, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договiр до закiнчення строку його чинностi можуть бути розiрванi власником або уповноваженим ним органом лише у випадках систематичного невиконання працiвником без поважних причин обов'язкiв, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрiшнього трудового розпорядку, якщо до працiвника ранiше застосовувалися заходи дисциплiнарного чи громадського стягнення; прогулу (в тому числi вiдсутностi на роботi бiльше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Виключення із цього правила становлять випадки перебування особи на лікарняному або у відпустці.

Позивачем на підтвердження факту звільнення його у період перебування його у стані тимчасової непрацездатності надано копію листка непрацездатності серії АДІ №730676 від 05.03.2018 р., з якого вбачається, що у період з 05.03.2018 р. по 13.03.2018 р. він хворів.

Отже, підстав для звільнення ОСОБА_1 з посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради в зв'язку прогулом та/або систематичним невиконанням покладених обов'язків за п.3-4 ч.1 ст.40 КЗпП України, у відповідача не було, тому вимога про визнання протиправним та скасування розпорядження №39 від 06.03.2018 р. "Про звільнення заступника Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1" підлягає задоволенню.

За органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органу самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на відповідній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення чи скасування. Це узгоджується із правовою позицією КСУ, викладеною у Рішенні від 3 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не визначено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше (абзац п'ятий пункту 3 мотивувальної частини вказаного Рішення).

Згідно з пунктом 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 року №7-рп/2009 (Справа № 1-9/2009) «органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення». Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22 Конституції України).

Статтею 10 цього Закону України встановлено, що прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється, зокрема, на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради шляхом затвердження відповідною радою.

Позивач на момент звільнення не працював в раді, а був заступником селищного голови, тобто працівником виконавчого органу ради. Відтак вирішення питання про поновлення позивача на роботі необхідно покласти на орган, що прийняв рішення про затвердження його на посаді заступника селищного голови та про звільнення позивача з цієї посади. Тому вимоги про поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника Коцюбинського селищного голови задоволенню не підлягають.

Позивач до звільнення займав посаду заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради відповідно до рішення Коцюбинської селищної ради Київської області шостого скликання від 05.11.2013 р. №588.

На підставі п.п.1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 14, 20 ч.4 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організовує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Розпорядженням селищного голови від 06.03.2018 р. №39 р "Про звільнення ОСОБА_1», підписаним селищним головою позивача звільнено з 06.03. 2018 р. із займаної посади. Із запису трудової книжки, вчиненого 06.03.2018 р., засвідченого Коцюбинським селищним головою слідує, що звільнення відбулось на підставі п.п.3-4 ч.1 ст.40 КЗпП України за систематичне невиконання працiвником без поважних причин обов'язкiв, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрiшнього трудового розпорядку, якщо до працiвника ранiше застосовувалися заходи дисциплiнарного чи громадського стягнення та прогулу (в тому числi вiдсутностi на роботi бiльше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин.

Відповідно до ч.ч.6, 7 ст.43 Конституції України громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Згідно з ч.ч.1, 2, 5 ст.235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір. Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом, який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню.

Суд визнав звільнення позивача з посади заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради, здійснене Коцюбинскою селищною радою Київської області безпідставним. За таких обставин позивач підлягає поновленню на посаді заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

З метою ефективного захисту інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_1 на посаді заступника Коцюбинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника Коцюбинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради підлягає негайному виконанню.

В інший частині вимог адміністративного позову ОСОБА_1 до Коцюбинської селищної ради Київської області слід відмовити за їх безпідставністю.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасвувати розпорядження №39 від 06.03.2018 р. "Про звільнення заступника Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1".

Зобов'язати Коцюбинську селищну раду поновити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) на посаді заступника Коцюбинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Брагіна О.Є.