Ухвала від 02.05.2019 по справі 340/875/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

02 травня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/875/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши клопотання представника відповідача про закриття провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області надати дозвіл ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Ізмайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області.

Представником відповідача, через канцелярію суду, подано клопотання про закриття провадження у справі в порядку п.1 ч.1 ст.238 КАС України.

В обґрунтування даного клопотання представник відповідача посилався на те, що відповідач, реалізуючи право розпорядження земельними ділянками с/г призначення державної форми власності, має рівні права з громадянами та юридичними особами, з яким вступає у відносини щодо розпорядження землею, тобто є рівним суб'єктом земельних відносин. Отже, на думку відповідача, спір, який виник із земельних відносин, має не публічний, а приватно-правовий характер, а тому вирішення таких спорів не належить до юрисдикції адміністративних судів.

Ознайомившись з матеріалами позовної заяви, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у даній справі, з наступних підстав.

Згідно п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.

У спірних правовідносинах, з огляду на Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 та Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затверджене Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521, територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане є Головне управління Держгеокадастру в області.

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством (пп.13 п.4 Положення).

Держгеокадастр України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра.

У справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 КАС України, Конституційний Суд України вирішив, що органи місцевого самоврядування у земельних відносинах з громадянами та юридичними особами, в тому числі щодо вирішення питань розпорядження, передачі у власність, у користування земельних ділянок, а також їх вилучення, виступають виключно як суб'єкти владних повноважень.

Земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування, як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, належать до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.

Відповідно до статті 69 Закону України від 16 жовтня 1996 року № 422/96-ВР "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

З урахуванням даного Рішення Конституційного Суду України такі правила визначення предметної юрисдикції адміністративних судів поширюються і на земельні спори за участю органів Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Крім того, суд вважає помилковим посилання відповідача на те, що існує спір про право користування земельною ділянкою між позивачем та ОСОБА_2.

Так, суть спірних правовідносин у цій справі полягає в оспорюванні правомірності відмови відповідача в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Позивач просить суд визнати протиправним рішення відповідача, як суб'єкта владних повноважень, яке перешкоджає йому в набутті речового права на земельну ділянку, та зобов'язати вчинити владні управлінські дії.

Спору щодо речового права позивача чи інших осіб на вказану земельну ділянку немає. Позивач не вимагає визнання за ним речових прав на вказану земельну ділянку, оскільки взагалі сам не має такого права (ані права власності, ані права користування).

Також суд зазначає, що ОСОБА_3, помер 14.09.2010 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.15). Померлий не мав державного акту на право власності на земельну ділянку, а право користування такою земельною ділянкою у нього припинилось зі смертю.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для закриття провадження у даній справі.

Керуючись 238, 243, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Копію ухвали невідкладно надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому ст.256 КАС України та окремому оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина