Рішення від 15.03.2019 по справі 320/696/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2019 року № 320/696/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу без проведення судового засідання за позовом ОСОБА_1 до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про:

- визнання протиправною відмову Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Сквирської районної спілки споживчих товариств про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС від 25.02.2003 року № 4;

- зобов'язання Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру заробітної плати за період виконання нею робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 467 (чотириста шістдесят сім) крб. 72 коп., відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 08.08.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Пенсійним органом незаконно знижено розмір його пенсії та безпідставно при розрахунку розміру пенсії не взято до уваги довідку Сквирської районної спілки споживчих товариств від 25.02.2003 року № 4 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.02.2019 р. відкрито провадження в адміністративній справі.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого Пенсійний орган заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що зазначений у довідці № 4 від 25.02.2003 року розмір заробітної плати позивача не підтверджений будь-якими первинними документами, а тому така довідка не може братись до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.

Також відповідач просив розгляд справи проводити у судовому засіданні з викликом сторін, стосовно чого суд зазначає наступне.

Відповідно до частини шостої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи, що дана адміністративна справа з огляду на її предмет і характер спірних правовідносин є малозначною і будь-яких вагомих підстав для її розгляду у судовому засіданні представник відповідача не навів, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до посвідчення Серії НОМЕР_1 від 27.03.2003 року, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія). В 1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

На підставі довідки Сквирської районної спілки споживчих товариствпро заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції № 4 від 25.02.2003 року, відповідно до якої за період роботи в зоні відчуження позивачем отримано заробітну плату у розмірі 467крб. 72 коп.

Позивач, виявивши що розмір його пенсії зменшився, позивач звернувся до Пенсійного органу 14.01.2019 р. з письмовою заявою № 8 про проведення перерахунку та виплати йому пенсії згідно довідки, виданої Сквирською районною спілкою споживчих товариств № 4 від 25.02.2003 року.

Листом від 30.01.2019 р. № 9/В-01 відповідач повідомив, що у проведенні перерахунку пенсії за заявою позивача відмовлено. В обґрунтування відмови відповідач посилається на те, що рішення Сквирського районного суду Київської області від 14.01.2003 року по справі №2-30/2003 не містить зобов'язань щодо перерахунку пенсії, а отже, відсутні підстави для обчислення пенсії за довідкою Сквирської районної спілки споживчих товариств № 4 від 25.02.2003 року.

Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії, виходячи з розміру заробітної плати за період виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції в сумі 467 крб. 72 коп., відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 08.08.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Обчислення пенсій відповідно до статті 15 цього ж Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які видаються установами і організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату), а також фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2014 року № 112, був затверджений "Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної цією особою за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках.

Згідно з п.п. 4 п. 3 даного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

За змістом пункту 2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 23.11.2005 № 22-1 при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення).За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Суд звертає увагу, що в даному випадку підставою звернення із позовом до суду стали дії пенсійного органу щодо проведення перерахунку раніше призначеної та розрахованої, з урахуванням довідки Сквирської районної спілки споживчих товариств від 25.02.2003№ 4, пенсії позивача, з вимогою поновити його права, які були порушені у зв'язку із припиненням її виплати.

Рішенням Сквирського районного суду Київської області від 14.01.2003 року по справі №2-30/2003 встановлено факт перебування ОСОБА_1 з 12.11.1986 по 18.11.1986 у відрядженні в с. Зимовище Чорнобильського району Київської області і тривалість його робочого часу за час цього відрядження щоденно становила 16 годин в зоні відчуження.

На підставі рішення Сквирського районного суду Київської області від 14.01.2003 року по справі №2-30/2003 позивачу Сквирською районною спілкою споживчих товариств видано довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС № 4 від 25.02.2003 року. Згідно даної довідки позивачу за роботу в зоні відчуження ЧАЕС була нарахована заробітна плата в розмірі 467крб. 72 коп., що відображено у розрахунку суми, що наведений на зворотньому боці цієї довідки.

Позивачу було призначено пенсії та протягом певного періоду часу здійснювалося нарахування пенсії з урахуванням спірної довідки Сквирської районної спілки споживчих товариств від 25.02.2003 № 4.

Однак, в подальшому, розрахунок пенсії на підставі цієї довідки було припинено та проведено перерахунок пенсії позивачу, що призвів до зменшення її розміру та про що не було повідомлено позивача.

Зазначене стало підставою звернення позивача до пенсійного органу із заявою, у якій він просив провести перерахунок його пенсії відповідно до довідки Сквирської районної спілки споживчих товариств від 25.02.2003 № 4.

Однак, відповідач відмовився приймати до розгляду зазначену довідку.

Так, у своїй відмові у здійсненні перерахунку пенсії позивачу, а також у відзиві на позовну заяву, відповідач зазначив, що рішення суду не дає право на підвищену оплату праці в зоні відчуження та визначення розміру пенсії.

Відповідно до вимог частини першої статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Також, частиною четвертою статті 78 КАС України закріплено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Рішення Сквирського районного суду Київської області від 14.01.2003 року по справі №2-30/2003, яким встановлено факт перебування ОСОБА_1 з 12.11.1986 по 18.11.1986 у відрядженні в с. Зимовище Чорнобильського району Київської області і тривалість його робочого часу за час цього відрядження щоденно становила 16 годин в зоні відчуження, не є підставою для перерахунку пенсії.

Підставою для такого перерахунку є саме довідка Сквирської районної спілки споживчих товариств від 25.02.2003 № 4, видана на виконання вказаного судового рішення.

Суд звертає увагу, що відповідач не має права надавати оцінку рішенню Сквирського районного суду Київської області та змісту довідки, яка видана на його підставі, враховуючи те, що цим рішенням встановлено факт перебування позивача у відрядженні з 12.11.1986 по 18.11.1986 в с. Зимовище Чорнобильського району Київської області і тривалість його робочого часу за час цього відрядження щоденно становила 16 годин в зоні відчуження.

Дана довідка не була визнана судом незаконною або такою, що видана безпідставно чи з порушенням правил її видачі. При цьому, суд звертає увагу, що відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку він необґрунтовано поставив під сумнів.

Відповідно до статті 1 Конвенції про захист заробітної плати, ратифікованої 30 червня 1961 року, Україна прийняла на себе зобов'язання заробітною платою рахувати будь-яку винагороду або заробіток, які можуть бути обчислені в грошах за виконану роботу або послуги працівникові.

За змістом статей 1, 2 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. До інших заохочувальних і компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Правилами статті 49 Кодексу законів про працю України передбачено, що власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Тобто, за загальним правилом видача довідок про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюється підприємствами, установами та організаціями або їх правонаступниками.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що довідка про заробітну плату під час роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видана підприємствами, є підставою для перерахунку пенсії.

Разом з тим, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки Сквирської районної спілки споживчих товариств від 25.02..2003 р. № 4, Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області вказувало, що працівниками управління була проведена перевірка за наслідками, якої не підтверджено місце проведення робіт та кількість відпрацьованих годин.

Однак, відповідачем жодних доказів проведення такої перевірки спеціалістами управління та складених за її результатами документів не надано.

При цьому, заява позивача від 14.01.2019 №8 не є заявою про перерахунок пенсії на підставі нових документів - довідки Сквирської районної спілки споживчих товариств. Перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки, як зазначалося, позивачу вже було здійснено раніше, проте в подальшому такий розрахунок було припинено.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 4.2 Порядку, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Тотожні повноваження територіальних органів Пенсійного фонду України визначені й у статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Доказів того, що на виконання даних повноважень відповідачем направлялись запити про надання підтверджуючих документів або вчинялись інші дії і за наслідками таких дій відповідачем були отримані докази, що свідчать про невідповідність сум, зазначених у довідці про заробітну плату фактичним обставинам, відповідач під час розгляду справи не надав.

Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивача з урахуванням довідки Сквирської районної спілки споживчих товариств № 4 від 25.02.2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської атомної електростанції є необґрунтованою та протиправною.

Щодо дати, з якої позивачу слід провести перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

До суду з позовом, що розглядається у даній справі, позивач звернувся 08.02.2019.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки пенсія є періодичною виплатою, яка виплачується щомісяця, то про порушення свого права позивач мала дізнатись, не отримуючи пенсію у відповідному розмірі, однак у визначений процесуальним законом строк до суду не звернувся та фактично до 14.01.2019 року жодних дій, пов'язаних із з'ясуванням обставин зменшення розміру пенсії не вживав.

При цьому, заява позивача від 14.01.2019 не є заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з виникненням права на підвищення пенсії у розумінні частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсії на підставі зазначеної норми та відповідної довідки, як зазначалося, позивачу вже було здійснено раніше, проте в подальшому такий розрахунок було припинено.

Тому, зазначену заяву слід розцінювати як звернення позивача з вимогою поновити його права, які були порушені у зв'язку із припиненням розрахунку пенсії на підставі зазначеної довідки. А тому, положення частини четвертої статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в даному випадку не підлягають застосування, що свідчить про необхідність задоволення позову саме у межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Сквирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо поновлення виплати пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Сквирської районної спілки споживчих товариств про заробітну плату за роботу в зоні відчуження ЧАЕС від 25.02.2003 року № 4;

3. Зобов'язати Сквирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та подальше нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру заробітної плати за період виконання нею робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в сумі 467 (чотириста шістдесят сім) крб. 72 коп., відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 08.08.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.