Рішення від 26.04.2019 по справі 340/736/19

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/736/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції щодо складання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії стосовно неправильного нарахування посадового окладу виходячи з 24 тарифного коефіцієнта замість 28, також незаконне зменшення надбавки за вислугу років з 40% до 35%, а також не включення премії 67%, надбавку за особливі умови служби 50%, підвищення посадового окладу 10%, таємність 10%, доплату за роботу в нічний час 35%, 100% процентну надбавку (посада, звання, вислуга років), надбавка за очікувану пенсію 25%, надбавка за безперервну службу 50%, які він отримував на момент звільнення;

- зобов'язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції видати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, перерахувавши посадовий оклад виходячи з 28 тарифного коефіцієнта, надбавку за вислугу років 40%, а також премії 67%, надбавку за особливі умови служби 50%, підвищення посадового окладу 10%, таємність 10%, доплату за роботу в нічний час 35%, 100% процентну надбавку (посада, звання, вислуга років), надбавка за очікувану пенсію 25%, надбавка за безперервну службу 50%, які він отримував на момент звільнення, з моменту настання права на перерахунок пенсії, а саме з 01 січня 2018 року.

Також позивач просить суд становити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у двотижневий строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що в 2003 році він звільнився з посади начальника дільниці поселення, він же начальник відділення соціально-психологічної служби Кіровоградської виправної колонії №6 УДДУПВП в Кіровоградській області та йому призначено пенсію за вислугу років, яка становить 20 років, на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У 2018 року позивачу від ГУ ПФУ в Кіровоградській області та відповідача надійшли довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018 р., відповідно до яких грошове забезпечення складається із посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років у розмірі 35%, без надбавок, які позивач отримував при виході на пенсію і з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Відтак, позивач із посиланням на норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вказує, що перерахунок пенсії має проводитися із урахуванням усіх складових, що існували на день звільнення особи зі служби.

Окрім того, позивач зазначає, що відповідач також безпідставно зменшив йому відсоток за вислугу років з 40 до 35 та наголошує, що перерахунок підлягає грошове забезпечення, виключно в частині підвищення. Однак, як вказує позивач Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції з підстав, які не передбачені Законом, зменшило його посадовий оклад, взявши для обрахунку 24 тарифний коефіцієнт, начальника відділення соціально-психологічної служби тимчасової дільниці поселення Кіровоградської ВК№6 УДДУПВП в області, натомість згідно наказу від 12 грудня 2003 року №118о/с він був звільнений з посади начальника дільниці поселення, він же начальник відділення соціально-психологічної служби Кіровоградської ВК№6 УДДУПВП в області і на час звільнення вказана посада була підполковнича і це був структурний підрозділ даної установи. Відтак, будучи керівником структурного підрозділу в складі Кіровоградської ВК№6 УДДУПВП в області і згідно наказу Міністерства Юстиції України від 13.03.2018 року № 685/5 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" дана посада, на думку позивача, має 28 тарифний коефіцієнт, а не 24. За таких обставин, останній просить задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив та посилаючись на норми Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, вказує, що даний Порядок не передбачає включення таких складових як: премії, надбавку за особливі умови служби, підвищення посадового окладу, таємність, доплату за роботу в нічний час, надбавку за очікувану пенсію, надбавку за безперервну службу до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Вважає, що відповідач не порушив права позивача, позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.30-35).

Від позивача до суду надійшов відповідь на відзив (а.с.40-41), у якому останній посилається на необґрунтованість відзиву та невідповідність дій відповідача вимогам чинного законодавства України (а.с.44-46).

Відповідача до суду надано письмові заперечення, в яких повідомляє, що в повній мірі підтримує відзив на позов та, що аргументи позову та відповіді на відзив в жодному разі не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог, оскільки не відповідають дійсності (а.с.167-169).

Представником відповідача 23.04.2019 року до суду направлено додаткові пояснення на позовну заяву ОСОБА_1 (а.с.47-51), а також представник просить суд здійснити розгляд справи за його участю.

Відповідно до п.1 ч.6 ст.262 КАС України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, зокрема у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу.

Згідно ч.7 ст.262 КАС України, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.

Відзив на позовну заяву представником відповідача надіслано до суду ще 09.04.2019 р., проте жодних клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач не долучив, більш того, у відзиві представник відповідача просив розглянути дану справу в порядку письмового провадження (а.с.30-35).

З огляду на викладене, клопотання представника відповідача про розгляд справи за його участю задоволенню не підлягає.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та з 2003 р. отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачеві була призначена із таких складових грошового забезпечення, а саме:

посадовий оклад 130,00 грн.,

підвищення до посадового окладу (10%) - 13,00 грн.;

оклад за спеціальне звання - 125,00 грн.;

надбавка за вислугу років (25%) - 67,00 грн.;

надбавка (100%) - 322,00 грн.;

надбавка за ОУС (50%) - 134,00 грн.;

надбавка за таємність (10%) - 14,30 грн.;

50 % надбавка за очік. пенсію (25%) - 201,27 грн.;

премія (33,3%) - 335,16 грн.;

за безперервну службу (50%) - 670,88 грн., що підтверджується копією перерахунку №5137 з пенсійної справи позивача (а.с.18).

У зв'язку із отриманням листа Головного управління Пенсійного фонду України щодо запиту довідок, Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції була складена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 р., до якої увійшли такі складові грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 4790,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор внутрішньої служби 1340,00 грн., надбавка за вислугу років 35% - 2145,50 грн., всього 8275,50 грн., що підтверджується змістом копії відповідної довідки від 05.03.2018 (а.с.16).

Судом встановлено, що на виконання постанови КМУ №704 від 30.08.2017 року та постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, згідно з наданою відповідачем довідкою, Головним управлінням ПФУ в Кіровоградській області в 2018 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1

Не погоджуючись з таким перерахунком позивач звернувся до відповідача із зверненням, в якому просив надати йому довідку про повне грошове утримання з надбавками які він отримував при виході на пенсію та змінити розмір посадового окладу та проценти за вислугу років (а.с.21-22).

Листом від 03.12.2018 року Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції Повідомило позивача, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, а інших складових грошового забезпечення для зазначення у довідках для перерахунку пенсій станом на 01 березня 2018 року для осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не передбачено (а.с.22).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII), який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України зокрема із числа осіб, які перебували на військовій службі.

Преамбулою 1 Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 3 статті 1-1 Закону №2262-XII зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Згідно з частиною 18 статті 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1, 2 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 статті 63 Закону України №2262-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №1774-VIII від 06.12.2016 року, який набрав чинності з 01.01.2017 року) передбачено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, після 01.01.2017 року повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII, законодавець делегував Уряду, що узгоджується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (у редакції постанови Кабінетом Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою зокрема затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, додаткові види грошового забезпечення та розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України №2262-XII Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - постанова КМУ №103), яка набрала чинності 24.02.2018 року.

Пунктом 1 постанови КМУ №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Пунктом 2 постанови КМУ №103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Пунктами 4, 7 постанови КМУ №103 постановлено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Також постановлено уповноваженим органам, у тому числі Міністерству юстиції, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Крім того, постановою КМУ №103 внесено зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (надалі - Порядок №45).

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №45 (у редакції постанови КМУ №103) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Отже, набрання чинності 01.03.2018 року постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини 2 статті 51 Закону №2262-XII стало обставиною, що зумовила зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 постанови КМУ №103 позивач набув право на підвищення пенсії, починаючи з 01.01.2018 року.

Суд встановив, що відповідач відповідно до пункту 3 Порядку №45, пункту 7 постанови КМУ №103, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців за постановою Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" склав довідку №3.3/2270/Ярм від 05.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, за формою згідно з додатком 2 до Порядку №45 та подав її до ГУ ПФУ в Кіровоградській області. До вказаної довідки включені такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", як це передбачено пунктом 1 постанови КМУ №103 та абзацом 1 пункту 5 Порядку №45, чинних на час здійснення перерахунку. Розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зазначений у цій довідці, перевищував розмір грошового забезпечення, визначений у попередній довідці, що подавалася відповідачем для перерахунку пенсії позивача за вислугу років у 2012 році. (а.с. 19)

Оцінюючи доводи позивача щодо протиправності виключення сум додаткових видів грошового забезпечення, надбавок, доплат та премії з довідки для перерахунку пенсії, мотивовані тим, що ці суми входили в грошове забезпечення для призначення його пенсії, суд зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, є різними за змістом та механізмом їх проведення.

Перерахунок пенсії, пов'язаний з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, унормований постановою КМУ №103 та Порядком №45, на час виникнення спірних правовідносин не передбачав включення до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсій щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які враховувалися при її призначенні чи подальших перерахунках.

Суд зауважує, що наразі пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 Порядку №45, додатка 2 до Порядку №45 визнані протиправними та нечинними рішенням окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18, які набрали законної сили 05.03.2019 року.

За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Однак, на момент видачі відповідачем довідки №3.3/2270/Ярм від 05.03.2018 спірні норми постанови КМУ №103 та Порядку №45 були чинними і підлягали застосуванню у правовідносинах, пов'язаних з перерахунком пенсій, призначених за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та деяких інших осіб.

Відтак, суд дійшов до висновку, що відповідач, видаючи довідку №3.3/2270/Ярм від 05.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням з 01.03.2018 року грошового забезпечення військовослужбовців, без сум додаткових видів грошового забезпечення, надбавок, доплат та премії, діяв правомірно, порушень прав позивача не вчиняв, протиправних дій чи бездіяльності не допустив.

Правові підстави для зобов'язання відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з зазначенням складових, на яких наполягає позивач, наразі відсутні, оскільки після 01.03.2018 року грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалося, а Кабінетом Міністрів України не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовцівта деяких інших осіб.

Тому у задоволенні позовних вимог в частинні визнання протиправними дій Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції щодо складання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії стосовно не включення премії 67%, надбавки за особливі умови служби 50%, підвищення посадового окладу 10%, таємність 10%, доплати за роботу в нічний час 35%, 100% процентної надбавки (посада, звання, вислуга років), надбавки за очікувану пенсію 25%, надбавки за безперервну службу 50% та зобов'язати видати довідку із зазначенням вказаних доплат, належить відмовити.

Однак суд приходить до висновку, що підлягають задоволенню позовні вимоги позивача в частині протиправності зменшення йому надбавки за вислугу років з 40% до 35%, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 визначені й розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (додаток 16). Відтак при вислузі років 20 років розмір надбавки складає 40 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.

З огляду на те, що вислуга років позивача складає 20 років, що підтверджується перерахунком (а.с.18), тому розмір надбавки за вислугу років має складати 40%. Таким чином позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Частковому задоволенню підлягають й похідні позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача видати довідку відносно позивача про розмір його грошового забезпечення з включенням надбавки за вислугу років - 40 (відсотків) %, відповідно до Постанови КМУ №704 з урахуванням того, що судом встановлено протиправність дій відповідача щодо зменшення йому надбавки за вислугу років з 40% до 35% у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дій Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції щодо складання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії стосовно неправильного нарахування посадового окладу виходячи з 24 тарифного коефіцієнта замість 28, та зобов'язання Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції видати довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, перерахувавши посадовий оклад позивача виходячи з 28 тарифного коефіцієнта, суд зазначає наступне.

Позивач в позовній заяві вказує, що відповідач безпідставно зменшив йому посадовий оклад, взявши для обрахунку 24 тарифний коефіцієнт, начальника відділення соціально-психологічної служби тимчасової дільниці поселення Кіровоградської ВК№6 УДДУПВП в області, натомість як згідно наказу від 12 грудня 2003 року №118о/с позивач був звільнений з посади начальника дільниці поселення, він же начальник відділення соціально-психологічної служби Кіровоградської ВК№6 УДДУПВП в області і на час звільнення дана посада була підполковнича і це був структурний підрозділ даної установи. Відтак, будучи керівником структурного підрозділу в складі Кіровоградської ВК№6 УДДУПВП в області і згідно наказу Міністерства Юстиції України від 13.03.2018 року № 685/5 "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" дана посада, на думку позивача, має 28 тарифний коефіцієнт, а не 24.

Як встановлено судом, відповідачем склдено довідку №3.3/2270/Ярм про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 - 05.03.2018.

13.03.2018 наказом Міністерства юстиції України "Про затвердження схем тарифних розрядів за посадами осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України" № 685/5 затверджені, зокрема Тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів осіб рядового і начальницького складу; та Схема тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу установ виконання покарань та підприємств цих установ, слідчих ізоляторів.

Тобто, наказ Міністерства юстиції України № 685/5 ( на який посилається позивач) видано після складання відповідачем довідки №3.3/2270/Ярм про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1, а тому посилання позивача на протиправність дій відповідача щодо визначення тарифного коефіцієнту при складанні довідки є необґрунтованими.

З огляду на викладене позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції щодо складання довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії стосовно неправильного нарахування посадового окладу виходячи з 24 тарифного коефіцієнта замість 28 не підлягають задоволенню.

Щодо зобов'язання відповідача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.

Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції (вул. Люстдорфська дорога, 9, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ - 40867311) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції щодо зменшення ОСОБА_1 надбавки за вислугу років з 40% до 35% - протиправними.

Зобов'язати Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції видати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, включивши до неї надбавку за вислугу років у розмірі 40%.

В задоволені решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ - 40867311).

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун