Рішення від 02.05.2019 по справі 1.380.2019.001469

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.001469

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Крутько О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Заступника керівника Самбірської місцевої прокуратури до Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Самбірської місцевої прокуратури звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області щодо невиконання вимог ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту - рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч»;

-зобов'язати Розлуцьку сільську раду Турківського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч» у встановленому ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач всупереч вимогам ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» не оприлюднив рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч» у встановленому Законом порядку. Позивач зазначає, що таке на день звернення до суду із позовом не оприлюднено, відтак рішення не набрало законної сили та не може застосовуватись. З огляду на це, позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку з чим просить суд зобов'язати останнього офіційно оприлюднити рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч».

Ухвалою від 01.04.2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідач подав до суду заяву про визнання позову в повному обсязі та розгляд справи у відсутності уповноваженого представника.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Самбірською місцевою прокуратурою за результатами вивчення стану дотримання вимог законодавства при визначенні розміру орендної плати за землі комунальної власності на території Турківського району Львівської області з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді виявлено порушення вимог чинного законодавства в діяльності Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області.

21.02.2019 Самбірською місцевою прокуратурою на виконання завдання Прокуратури Львівської області щодо вивчення законності при визначенні розміру орендної плати за землі комунальної власності в порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» з метою вивчення стану законності при визначенні розміру орендної плати за землі комунальної власності скеровано Рзлуцькому сільському голові лист за №14.37/2-05/2/22-116вих-19 (а.с.15).

На запит Самбірської місцевої прокуратури від 21.02.2019 року Розлуцька сільська рада Турківського району Львівської області надала відповідь за № 24, в якій вказала, що рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч» оприлюднене шляхом розміщення на інформаційному стенді Розлуцької сільської ради (а.с.16).

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Частиною 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Згідно з положеннями ч.1 вказаної статті, органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до п.21 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Частиною 4 статті 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що рішення рад, зазначених у вказаній статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, - визначені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 ст.271 ПК України визначено, що рішення ради - щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до ч.5 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно з ч.12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Відповідно до ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт - це:

-прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;

-прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Згідно з ч.5 ст.5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

З врахуванням викладеного, рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель має визначальні ознаки регуляторного акта. Зокрема, таке рішення є, офіційним письмовим документом, що прийнятий уповноваженим регуляторним органом та окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.

Тотожні правові висновки викладені Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 16.06.2016 року у справі №492/311/15-а та постанові від 15.11.2016 року у справі №349/1491/14-а.

Таким чином, суд встановив, що рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч» є регуляторним актом, на яке поширюються положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема, в частині процедури його прийняття та оприлюднення.

Відповідно до ч.4 ст.12 вказаного Закону, регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Таким чином, рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч», як регуляторний акт, підлягало обов'язковому оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації.

Проте, з відповіді Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області від 21.02.2019 №24, суд встановив, що сільською радою рішення №170 від 14.06.2018 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч»» в засобах масової інформації не було оприлюдненим, а офіційний друкований засіб масової інформації для оприлюднення рішень у Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області відсутній.

Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року №9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, однак не доведені до відома населення у встановленому законом порядку, згідно з ч.2 ст.57 Конституції України, є нечинними та не можуть застосовуватись.

Таким чином, суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо офіційного оприлюднення регуляторного акту, а саме - рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч».

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, доказів, зібраних у справі та зважаючи на заяву про визнання позову, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення.

Згідно із ст.139 КАС України, судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області щодо невиконання вимог ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту - рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч».

Зобов'язати Розлуцьку сільську раду Турківського району Львівської області офіційно оприлюднити рішення Розлуцької сільської ради Турківського району Львівської області №170 від 14.06.2018 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населеного пункту с.Розлуч» у встановленому ч.5 ст.12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.

Судові витрати з відповідача не стягувати.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Крутько О.В.