Номер справи 220/1017/19
Номер провадження 3/220/455/19
25 квітня 2019 року смт. Велика Новосілка Донецької області
Суддя Великоновосілківського районного суду Донецької області Яненко Г.М., в ході розгляду питання про передачу справи іншому суду за матеріалами, що надійшли з Великоновосілківського ВП Волноваського відділу поліції ГУНП в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: вул. Чекалова, б. 6, кв. 14, смт. Межова, Межівського району, Дніпропетровської області, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КупАП,
24.04.2019 року до суду надійшли вищезазначені матеріали про інкримінування у скоєнні ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КупАП.
25.04.2019 року ОСОБА_1 направив до суду клопотання про передачу справи до розгляду суду за місцем його проживання, тобто Межівського районного суду Дніпропетровської області.
Перевіривши матеріали справи про адміністративні правопорушення та доводи клопотання, приходжу до висновку про таке.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Відповідно до частини другої цієї ж статті (коли правопорушення вчинене водієм) можуть також розглядатись за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушника.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 070864 від 18.04.2019 року вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП в Великоновосілківському районі Донецької області. Відповідно до даних протоколу ОСОБА_1 проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2.
Діючими нормами КУпАП не визначено порядку передачі справи про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду.
Проте згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.97 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до положень ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до положень ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Згідно з вимогами ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Таким чином, з метою забезпечення виконання положень ст. 1 КУпАП, при вирішенні питання про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення для розгляду до іншого суду у зв'язку з значною віддаленістю проживання можливого порушника від суду за місцем вчинення правопорушення, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону найбільш близької галузі права - кримінального процесуального права та при вирішенні питання про зміну територіальної підсудності керуватися ст. 34 КПК України.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 34 КПК України, до початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції).
З урахуванням встановлених обставин, з метою економії процесуальних засобів й виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, суд вбачає розумним і доцільним задовольнити подання та, враховуючи положення ст. 276 КУпАП, направити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1. В.В. до найбільш територіально наближеного до його місця проживання районного суду, яким є Межівський районний суд Дніпропетровської області.
Керуючись ч. 2 ст. 276 КпАП України, суддя -
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, не працюючого, який зареєстрований та проживає за адресою: вул. Чекалова, б. 6, кв. 14, смт. Межева, Межівського району, Дніпропетровської області, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КупАП - передати на розгляд Межівському районному суду Дніпропетровської області.
Суддя Г.М. Яненко