Справа № 162/230/19
Провадження № 3/162/95/2019
24 квітня 2019 року смт Любешів.
Суддя Любешівського районного суду Волинської області Глинянчук В.Д., з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, прокурора Веремчук О.М., розглянувши справу, що надійшла з Управління захисту економіки у Волинській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця і жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, директора Будинку культури Любешівської селищної ради, депутата Любешівської селищної ради Волинської області,
у вчиненні проступку, передбаченого частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_2, будучи депутатом Любешівської селищної ради Волинської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік, чим порушив вимоги частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_2 у судовому засіданні свою винуватість у вчиненні проступку визнав та пояснив, що особисто не володіє навиками роботи на комп'ютері. У зв'язку з цим попросив заповнити декларацію іншу особу, яка цього вчасно не зробила.
Дослідженням доказів у справі встановлено наступне.
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції у Любешівській селищній раді 19 квітня 2018 року повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - НАЗК, Національне агентство) про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_2
У відповідності з листом № 44-01/51782/18 від 06 листопада 2018 року НАЗК повідомило Управління захисту економіки у Волинській області Департаменту захисту економіки Національної поліції про те, що зокрема ОСОБА_2 несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з витягу з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, про послідовність дій користувача, ОСОБА_2 дійсно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування о 11 годині 39 хвилин 04 квітня 2018 року. Вказана інформація зафіксована та відображена на сайті НАЗК.
Протокол відносно ОСОБА_2 складено 12 березня 2019 року старшим оперуповноваженим міжрайонного відділу № 2 Управління захисту економіки у Волинській області майором поліції ОСОБА_3
Між тим, проаналізувавши подані докази, законодавство, доходжу висновку, що провадження у справі підлягає закриттю.
Відповідальність за частиною першою статті 172-6 КУпАП настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Строки подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлені статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції». Особи, на яких поширюється дія цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до частини другої статті 49 Закону України «Про запобігання корупції» державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності, відповідних громадських рад, рад громадського контролю, утворених при державних органах), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
Згідно з пунктами 3, 4, 6 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого рішенням Національного агентства № 19 від 06 вересня 2019 року, перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу або інший структурний підрозділ такого органу (далі - відповідальний підрозділ (особа)), визначений керівником органу. Відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу, а також Національне агентство у випадках, визначених Законом, перевіряють факт подання щорічних декларацій суб'єктів декларування - протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій. У випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб'єктами декларування відповідно до вимог Закону відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу повідомляє про це Національне агентство упродовж трьох робочих днів з дня виявлення такого факту.
Таким чином, спеціально уповноважені суб'єкти держави у сфері протидії корупції, починаючи з 01 квітня 2018 року, мали можливість виявити факт неподання, а згодом несвоєчасного подання, ОСОБА_2 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Протиправна бездіяльність ОСОБА_2, пов'язана з несвоєчасним поданням декларації, тривала з 01 квітня 2018 року до моменту заповнення та подання декларації 04 квітня 2018 року. Підстав вважати правопорушення триваючим після 04 квітня 2018 року немає.
Граничним строком перевірки факту невчасного подання декларації ОСОБА_2 уповноваженим підрозділом (особою) з питань запобігання та виявлення корупції Любешівської селищної ради є 13 квітня 2018 року (десятий робочий день з граничної дати подання таких декларацій). Саме до цієї дати мало б бути виявлено корупційне правопорушення, з цього часу необхідно рахувати початок перебігу строку притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності.
Уповноважена особа з питань запобігання та виявлення корупції у Любешівській селищній раді листом від 19 квітня 2018 року повідомила НАЗК про факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_2, а протокол відносно нього за частиною першою статті 172-6 КУпАП старшим оперуповноваженим міжрайонного відділу № 2 Управління захисту економіки у Волинській області майором поліції ОСОБА_3 складено 12 березня 2019 року.
Згідно з частиною третьою статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164 14, 212 15, 212 21 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Відповідно до пункту 7 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Отже, доходжу висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_2 розпочато з порушенням вимог пункту 7 статті 247 КУпАП, а тому протокол та зібрані під час досудової підготовки матеріали є недопустимими доказами винуватості особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Згідно з частиною другою статті 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності з пунктом 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись пунктом 3 частини першої статті 284 КУпАП,
постановив:
Провадження у справі відносно ОСОБА_2 за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити на підставі пункту 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду через Любешівський районний суд Волинської області.
Суддя Любешівського районного суду
Волинської області ОСОБА_4