Номер справи 220/611/19
Номер провадження 3/220/298/19
24 квітня 2019 року смт. Велика Новосілка Донецької області
Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Яненко Г.М.,
за участю секретаря Черняєвої С.П.,
прокурора Матросова С.П.,
особи, яка притягується
до відповідальності ОСОБА_1,
розглянувши матеріали, які надійшли з УЗЕ в Донецькій області ДЗЕ Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, українки, громадянки України, не судимої, яка має вищу освіту, заміжньої, працюючої гол. держінспектором відділу обслуговування платників Маріупольської ОДПІ, яка є державним службовцем, проживає та зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1, згідно наказу Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька № 19-о від 10.02.2011, прийнята на посаду державного податкового інспектора відділу податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька.
10.02.2011 року ОСОБА_1, на підставі Закону України «Про державну службу», прийнято присягу державного службовця та останній присвоєне спеціальне звання - інспектор.
Згідно наказу Маріупольської ОДПІ Головного управляння ДФС у Донецькій області № 69-о від 09.06.2017 «Про переведення працівників», ОСОБА_1Є переведена на посаду головного державного інспектора відділу обслуговування платників Північного відділення Маріупольської ОДПІ Головного управляння ДФС у Донецькій області, та згідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», вона є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» державний службовець зобов'язаний дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 9 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Отже, держслужбовці, як суб'єкти декларування мають в обов'язковому, визначеному законом порядку подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування.
Так, згідно п.п. 1 п. 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088 та із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 18.08.2016, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 за № 1153/29283 і набрало чинності з 23.08.2016, Національне агентство з питань запобігання корупції (за текстом - НАЗК) визначило, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Зокрема, до першого етапу - з 00 годин 00 хвилин 01.09.2016 для декларацій (повідомлень) та суб'єктів декларування, які передбачені абзацом першим частини першої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», віднесено щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені у цьому абзаці декларації подаються протягом 60 календарних днів з дати, визначеної у цьому абзаці.
До другого етапу - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.
Крім цього, зазначена у пункті 1, 2 цього ж рішення декларація (повідомлення) подається згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік 09.04.2018 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб -сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, державний службовець ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин, 09.04.2018 року о 17 годині 11 хвилин, перебуваючи за місцем мешкання, подала декларацію особи, яка здійснює діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 визнала свою вину у вчиненні зазначеного вище правопорушення та пояснила, що дійсно подала декларацію несвоєчасно через те, що забула про необхідність подачі декларації через домашні справи.
Прокурор вважав, що ОСОБА_1 своїми діями вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тому просив притягнути її до відповідальності, призначивши адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в мінімальних межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вислухавши особу, що притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена дослідженими судом доказами, а саме:
-витягом з наказу Маріупольської ОДНІ Головного управління ДФС у Донецькій області (далі - Маріупольська ОДШ) від 09.06.2017 № 69-о «Про переведення працівників»,
-копією сторінки трудової книжки ОСОБА_1 із записом про прийняття Присяги державного службовця.
- скрін-шотом сторінки з офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого декларація ОСОБА_1 подана 09.04.2018 р.;
- щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2016 рік;
Окремо слід зазначити, що за листом начальнику УЗЕ в Донецькій області (з 23 грудня 2013 року по цей час ОСОБА_1 не приступала до виконання покладених обов'язків у зв'язку з перебуванням у відпустці по вагітності та пологах, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці без збереження заробітної плати для догляду за дитиною. За таких обставин вона не ознайомлювалась з посадовою інструкцією та попередженням про обмеження, встановленими Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції».
Проте, судом встановлено, що ОСОБА_1 у передбачений законом строк щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, за 2017 рік подала не своєчасно.
Доказів поважності причини несвоєчасного подання щорічної декларації за 2017 рік ОСОБА_1 суду не надала і об'єктивних причин, які б перешкоджали поданню декларації, судом не встановлено.
Таким чином, суд вважає повністю доведеною провину ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Враховуючи обставини скоєного, особу ОСОБА_1, зокрема, те, що вона раніше до адміністративної та кримінальної відповідальності не притягувалась, пом'якшуючою обставиною суд визнає щире каяття, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю правильним призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 384,20 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 172-6 ч.1, 283, 284, 285 КУпАП, суд
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді адміністративного штрафу в доход держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 384,20 грн.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області. За відсутності скарги постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку встановленого на оскарження.
Суддя Г.М. Яненко