Іменем України
24 квітня 2019 року
м. Київ
справа №214/5980/16-а
провадження №К/9901/16070/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Анцупової Т.О., Стародуба О.П.,
розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою ОСОБА_2
на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 (колегія суддів у складі головуючого судді Юрко І.В., суддів Гімона М.М., Чумака С.Ю.)
у справі №214/5980/16-а
за позовом ОСОБА_2
до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області,
третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області,
про визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень, зобов'язання підготувати для перерахунку пенсії довідку.
I. РУХ СПРАВИ
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо непідготування для перерахунку пенсії довідки про розмір його грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області підготувати для перерахунку пенсії довідку про розмір його грошового забезпечення з урахуванням вислуги років протягом 2014-2015 років у розмірі 2 роки 2 місяці 20 днів та видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), яку подати у місячний строк до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
2. Постановою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21.11.2016 позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області щодо непідготування для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2;
- зобов'язано Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області підготувати для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2, з урахуванням вислуги років протягом 2014-2015 років у розмірі 2 роки 2 місяці 20 днів та видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, встановлених Постановою № 988, яку подати у місячний строк до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
3. Постановою (додатковою) Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 07.12.2016 допущено до негайного виконання постанову Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21.11.2016 в частині зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
4. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким у задоволенні позову відмовлено.
5. У поданій касаційній скарзі ОСОБА_2 із посиланням на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
6. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
7. Позивач в позові зазначив, що звертався до відповідача з заявою, в якій просив підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку про всі складові грошового забезпечення за аналогічною посадою, яку він займав на день звільнення з урахуванням Постанови №988.
8. Листом № 1/Ч-130аз/Бр від 26.09.2016 Головне управління Національної поліції у Дніпропетровській області повідомило позивача, що на сьогодні для здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», немає достатніх підстав. Також зазначено, що органи Національної поліції, в тому числі і відповідач, не є уповноваженими органами, які здійснюють дії щодо підготовки довідок для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ.
9. Вважаючи незаконними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з позовом.
IIІ. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
10. Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що Постановою №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, а тому таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
11. З урахуванням норм Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII; в редакції на час виникнення спірних правовідносин) та Закону України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» (далі - Закон №900-VIII) суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови №988, відтак частково задовольнив позов, зобов'язавши Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області підготувати для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
12. Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що позивачем не вірно обраний спосіб захисту своїх прав та інтересів, оскільки він оскаржив дії суб'єкта, який не є органом, на якого покладений обов'язок з підготовки для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення особи, зазначеної в списку, та подання її органу Пенсійного фонду України.
IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ
13. Позивач у своїй касаційній скарзі наголошує на тому, що він має право на перерахунок пенсії відповідно до Постанови №988 як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, для чого необхідно мати відповідну довідку про розмір грошового забезпечення.
14. Зазначає, що висновок суду апеляційної інстанції про те, що позивачем невірно обрано спосіб захисту порушених прав, є неправильним, оскільки органи Національної поліції видають вказані довідки в разі ліквідації відповідних органів внутрішніх справ.
15. Також поза увагою суду апеляційної інстанції залишились обставини щодо врахування вислуги років позивача протягом 2014-2015 років.
16. Відповідач у запереченні погодився з висновками суду апеляційної інстанції, просив залишити касаційну скаргу позивача без задоволення, оскаржуване рішення - без змін.
V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
17. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.
18. Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
19. Ст. 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
20. Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
21. Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
22. Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
23. Кабінет Міністрів України Постановою № 988 та постановою від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
24. Відтак збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, про що обґрунтовано вказано судами попередніх інстанцій.
25. Абз. 1 п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1, передбачено, що про виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
26. Згідно з пп. 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
27. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
28. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
29. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
30. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
31. Отже, позивач має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
32. Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби, останні ж готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
33. Як встановлено судом апеляційної інстанції, ОСОБА_2 звільнено зі служби в органах внутрішніх справ - Управління Міністерства внутрішніх справ в Дніпропетровській області.
34. Оскільки Головне управління національної поліції в Дніпропетровській області не має повноважень щодо видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ, так як такими повноваженнями наділений орган внутрішніх справ України, з якого позивача звільнено зі служби, то позовні вимоги щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії пред'явлені до неналежного відповідача, оскільки до його повноважень не належить видача таких довідок, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
35. Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 23.10.2018 у справі №335/5052/16-а.
36. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення і погоджується з висновками суду апеляційної інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позову.
37. Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
38. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст. 341, 343, 356 КАС України, Суд -
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 02.03.2017 у справі №214/5980/16-а - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя Т.О. Анцупова
Суддя О.П. Стародуб