Справа №560/581/19
25 квітня 2019 року Дубровицький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого - судді Сидоренко З.С.,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2, заінтересована особа Дубровицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про встановлення факту народження дитини,
Заявник ОСОБА_2 звернулася в суд із заявою та просить встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3, 01 жовтня 2018 року у м. Харцизьк Донецької області, а також встановити дані про його батьків: мати - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та батько - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Свої вимоги мотивує тим, що вона є матір'ю ОСОБА_3, який народився 01 жовтня 2018 року в м. Харцизьк Донецької області. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження, відповідно до статті 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану"
У судовому засіданні заявник ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримала. Зазначила, що встановлення факту народження дитини їй необхідне для проведення державної реєстрації народження та отримання свідоцтва про народження, оскільки іншим чином встановити даний факт можливості немає, у зв'язку з цим просила встановити факт народження 01 жовтня 2018 року у м. Харцизьк Донецької області у неї сина ОСОБА_3, зазначивши батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_4.
Представник заінтересованої особи Дубровицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області в судове засідання не з'явився. У своїй заяві в.о.начальника відділу ОСОБА_5 просить справу розглядати без участі представника відділу у зв'язку з навантаженням у роботі.
Суд вважає, що справу можливо розглянути у відсутності представника заінтересованої особи, а тому вислухавши заявника, свідків, дослідивши докази по справі, суд заяву задовольняє з наступних підстав.
Згідно копії свідоцтва про шлюб серії І-ГЮ №087396, виданого 05.09.2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Дубровицького районного управління юстиції у Рівненській області (а.с.9) ОСОБА_2 перебуває у шлюбі із ОСОБА_4.
Як вбачається з медичного свідоцтва про народження №233/174 від 01.10.2018 року, виданого лікарем Центральної міської лікарні м. Харцизька ОСОБА_6 (а.с.10) ОСОБА_2, що проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, 01 жовтня 2018 року народила дитину хлопчика.
Народження дитини було зареєстровано 09 жовтня 2018 року на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, що підтверджується копією свідоцтва про народження, та датою народження дитини визначено 01 жовтня 2018 року, матір'ю записана ОСОБА_2, громадянка України, а батьком ОСОБА_4, громадянин України (а.с. 11).
У судовому засіданні свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підтвердили факт народження у подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_4 дитини сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 на тимчасово окупованій території, а саме в м. Харцизьк Донецької області.
Для отримання свідоцтва про народження дитини заявник ОСОБА_2 звернулася до Дубровицького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, однак у державній реєстрації народження дитини їй було відмовлено, оскільки заявником для підтвердження факту народження дитини було пред'явлено копію медичного свідоцтва про народження та свідоцтво про народження, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та які не є документами - підставою для державної реєстрації народження (а.с.12).
Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 року, №1207-VII визначено, що тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 07.11.2014 року №1085-р затвердив перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. Згідно додатку до вказаного розпорядження по Донецькій області в цей перелік увійшло місто Харцизьк.
Зі змісту статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" вбачається, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Отже, відповідно до вимог Закону, наявне у заявника медичне свідоцтво про народження дитини не є дійсним та не створює правових наслідків на підконтрольній Україні території.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянство України" особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована відразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження її сина, видане державним органом України.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 23, 76-78, 81, 89, 141, 265, 293, 294, 315, 317, 319, 352, 354, 355 ЦПК України суд -,
Заяву ОСОБА_2, заінтересована особа Дубровицький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області про встановлення факту народження дитини задоволити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянина України, у м. Харцизьк Донецької області, та встановити дані про його батьків: мати - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка України та батько - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянин України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.
У відповідності до п.п. 15.5) п.15 ч 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Суддя: підпис.
З оригіналом згідно.
Голова Дубровицького
районного суду ОСОБА_9