вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
16.04.2019м. ДніпроСправа № 904/3167/18
за позовом Селянського (фермерського) господарства "Чайка"
до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області
про визнання укладеною додаткову угоду про поновлення договору оренди землі
Суддя Манько Г.В.
За участю секретаря судового засідання Федьковської О.В.
Представники:
від позивача Рябенко В.В. довіреність № б/н від 10.01.2019
від відповідача не з'явився.
Селянське (фермерське) господарство "Чайка" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про поновлення дії договору оренди земельної ділянки від 07.06.2011 року наданої для фермерського господарства та ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за межами населеного пункту в адміністративних мережах Зорянської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області укладеного між Межівською районною державною адміністрацією та головою селянського (фермерського) господарства "Чайка" Цекот В.Б, зарестрований у Межівському відділі ДРФ ДП "Центр ДЗК" 26.11.12р., про що в Книзі реєстрації договорів оренди вчинено запис за №122260004003165 в редакції додаткової угоди.
Позивач наполягав на задоволенні позову в повному обсязі. Вважає, що наданими у справі доказами у повному обсязі підтверджені позовні вимоги. Зазначив, що усі докази, що є підставою позовних вимог надав до господарського суду. Підтримав доводи, викладені у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав відзив на позов. У відзиві на позов просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Наполягав, що Позивачем не надано повного переліку вище вказаних документів, зокрема відсутній агрохімічний паспорт земельної ділянки, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, довідка з Державної фіскальної служби про відсутність заборгованості зі сплати орендної плати та нарахування штрафних санкцій, які є підтвердженням належного виконання орендарем своїх обов'язків, встановлених договором оренди землі та ст. 96 Земельного кодексу України, іншими чинними нормативно-правовими актами. Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області не вбачає можливим прийняття рішення про поновлення договору оренди земельної ділянки, про що було повідомлено Позивача. Окрім того, неможливо визнати укладеним договір оренди земельної ділянки, який було підписано лише однією стороною, а друга сторона в силу вищеперелічених обставин не мала наміру його укладати, про що повідомила у своїх запереченнях, викладених у листа-повідомленнях від 24.01.2018 та від 22.03.2018. Вважає, що на теперішній час договір оренди земельної ділянки від 07.06.2011 року припинив свою дію саме із закінченням його строку.
У судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд, -
Між Межівською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області та селянським (фермерським) господарством "Чайка 07.06.11р. підписано договір оренди земельної ділянки (далі Договір).
Згідно предмету Договору Орендодавець - Межівська районна державна адміністрація на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 11 квітня 2011 року № 189-р-11 надає, а Орендар - селянське (фермерське) господарства „Чайка" приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 53,4 га, в тому числі ріллі 53,4 га., розміщену на території Зорянської сільської ради Межівського району.
Пунктом 2 Договору передбачено, що цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства.
Відповідно до п. 4 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 482736 грн.
Згідно п. 6 Договору даний Договір укладено терміном на 5 (п'ять) років.
Після закінчення строку дії договору Орендар має переважне право поновлення його на
новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору письмово повідомити Орендодавця про намір продовжити його дію. (п. 7 Договору).
Умовами п. 33 Договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Будь-які зміни або доповнення до цього договору здійснюються у письмовій формі та підписуються належним чином уповноваженими представниками сторін та реєструються відповідно до законодавства. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Дія договору припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено, придбання Орендарем земельної ділянки у власність, викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством, ліквідація юридичної особи - Орендаря, витребування паю його власником. В цьому випадку даний договір припиняється, а Орендар і власник паю за власним бажанням можуть заключити між собою договір оренди
земельної ділянки. Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом (п. 34 Договору).
Відповідно до умов п. 40 Договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Цей договір укладено у трьох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в Орендодавця, другий - в Орендаря, третій - у відділі Держкомзему у Межівському районі Дніпропетровської області. Невід'ємною частиною договору є: план земельної ділянки, акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), акт про прийом та передачу земельної ділянки, кадастровий план.
Голова СФГ «Чайка» звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області 18.08.2017 (вх„ № 276196/0/1-17) із клопотанням по поновлення договору оренди, щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 53,4000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Зорянської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області із земель державної власності. До клопотання були додані: 1. Викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру; 2. Довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) станом на 01.01.2016; 3.Ксерокопія договору оренди землі; 4. Копія Виписки з ЄДРПОУ; 5. Копія технічної документації по визначенню орнопридатності грунтів та нормативної грошової оцінки земель державноо земельного запасу, наданих в оренду фермерському господарству «Чайка» на території Зорянської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області; 6. Копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; 7. Копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права; 8. Додаткова угода; 9. Довідка про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки.
Витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель не надавався відповідачу та не надано до Господарського суду Дніпропетровської області.
Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було розглянуто дане клопотання та 24.01.2018 прийнято рішення, викладе у листі-повідомленні про прийняте орендодавцем рішення (вих. № 27-6196/0-581/0/20-18 від 24.01.2018) у якому було зазначено, що п. 6 договору, до якого пропонується внести зміни, був визначений термін його дії, що складав 5 років. Однак наразі це положення договору не відповідає діючому законодавству, а саме ст. 19 Закону України «про оренду землі», яка визначає, що при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути менше ніж як 7 років. В п. 2 проекту додаткової угоди Позивачем запропоновано внести зміни до істотних умов договору, а саме визначено строк дії договору, що складає 12 років. Зазначений строк не відповідає умовам, що визначені Стратегією удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, що затверджена постановою КМУ від 07.06.2017 №413, так приорітетами управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними є передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності переважно на умовах оренди на строк не більше як сім років. Зазначено, що в п. 2 проекту додаткової угоди Позивачем запропонована орендна плата у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Дніпропетровській області. Відповідно до ст. 122 Земельного Кодексу України, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області передає у користування/оренду (поновлює договори оренди) землі сільськогосподарського призначення державної форми власності із встановленням орендної плати у розмірі 12% відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Статтями 18, 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
В порушення виконання вказаних норм Позивачем не надано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про охорону земель» власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості грунтів, передбачені цим законом та іншими нормативно-правовими актами України. З метою здійснення контролю за динамікою родючості грунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами грунтів і рівні їх забруднення.
В порушення цієї норми Позивачем не надано агрохімічний паспорт земельної ділянки, форма якого затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №536 від 10.11.2011р. (Порядок ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки).
Голова СФГ «Чайка» Цекот В.Б. звернувся повторно до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області 21.02.2018 (вх.. № Ц-1570/0/21-18) із клопотанням по поновлення договору оренди, щодо відведення земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства площею 53,4000 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, яка знаходиться на території Зорянської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області із земель державної власності. До клопотання були додані: 1. Викопіювання з кадастрової карти (плану) та іншої картографічної документації Державного земельного кадастру. 2.Довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) станом на 01.01.2016; 3. Ксерокопія договору оренди землі; 4. Копія Витягу з ЄДРПОУ; 5. Копія ехнічної документації по визначенню орнопридатності грунтів та нормативної грошової оцінки земель державного земельного запасу, наданих в оренду фермерському господарству «Чайка» на території Зорянської сільської ради Межівського району Дніпропетровської області; 6. Копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку; 7. Копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права; 8. Додаткова угода; 9. Довідка про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки. 10. Агрохімічний паспорт і технічна документація з нормативно-грошової оцінки - не подані. 11. Довідка з ДФС; 12. Довідка з виконкому Зорянської сільської ради.
Отже позивачем повторно не надано відповідачу витяг з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель та агрохімічний паспорт.
Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області було розглянуто дане клопотання та 22.03.2018 прийнято рішення, викладе у листі-повідомленні про прийняте орендодавцем рішення (вих. № Ц-1570/0-1532/0/20-18 від 22.03.2018) у якому було зазначено, прийняття рішення про поновлення договору оренди земельної ділянки можливе за умови дотримання процедури передбаченої статтею 33 Закону України «Про оренду землі» та належного виконання орендарем умов договору оренди земельної ділянки, інших нормативно-правових актів, що регулюють питання оренди землі.
До матеріалів справи позивачем долучено Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки, який на адресу відповідача до надходження позовної заяви до Господарського суду Дніпропетровської області позивачем не направлявся.
Не подання позивачем відповідачу агрохімічного паспорта земельної ділянки суперечить положенням Стратегії, які регулюють питання управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними при передачі у користування/поновленні договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності.
Статтею 37 Закону України «Про охорону земель» визначено основні вимоги до охорони родючості ґрунтів, та встановлено, що власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється. На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо: вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій; розорювання сіножатей, пасовищ; використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок; необгрунтовано інтенсивного використання земель. З метою здійснення контролю за динамікою родючості ґрунтів систематично проводиться їх агрохімічне обстеження, видаються агрохімічні паспорти, в яких фіксуються початкові та поточні рівні забезпечення поживними речовинами ґрунтів і рівні їх забруднення. Дані агрохімічної паспортизації земель використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів. Форму агрохімічного паспорта та порядок його ведення встановлює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
Відповідно до вимог Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 11.10.2011 № 536, відомості агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки використовуються в процесі регулювання земельних відносин при: передачі у власність або наданні в користування, в тому числі в оренду, земельної ділянки; зміні власника земельної ділянки або землекористувача; проведенні грошової оцінки земель; визначенні розмірів плати за землю; здійсненні контролю за станом родючості ґрунтів. Порядок встановлює єдину процедуру виготовлення, видачі та застосування агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки. Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки - документ, що містить дані щодо агрохімічної характеристики ґрунтів і стану їх забруднення токсичними речовинами та радіонуклідами, форма якого наведена у додатку до цього Порядку. Агрохімічний паспорт поля, земельної ділянки є результатом агрохімічної паспортизації всіх земель сільськогосподарського призначення, яка проводиться з метою державного контролю за зміною показників родючості, забруднення грунтів токсичними речовинами і радіонуклідами, раціонального використання земель сільськогосподарського призначення. Об'єктами агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення є: рілля, у тому числі зрошувана, осушена; сіножаті і пасовища; багаторічні насадження. Агрохімічна паспортизація орних земель здійснюється через кожні 5 років, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень - через кожні 5-10 років і є обов'язковою для всіх землевласників та землекористувачів.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про оренду земель» по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) саме орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору.
Пунктом 25 Договору встановлено, що орендодавець має права вимагати від орендаря додержання державних норм і правил.
Відповідач правомірно вбачає в бездіяльності позивача, яка виразилася у невиконанні приписів наказу Мінагрополітики від 11.10.2011 № 536 «Про затвердження порядку ведення агрохімічного паспорту поля, земельної ділянки» неналежне виконання умов договору.
Згідно ст. 33 Закону України «Про оренду землі» орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області були вчинені усі передбачені чинним законодавством України дії, щодо розгляду листа-повідомлення Позивача (вперший та другий раз), та надано мотивовану відмову у відповідності до чинного законодавства України, а саме: Закону України «Про оренду землі» та Земельного кодексу України, про що повідомлено Позивачу у листах-повідомленнях про заперечення у поновленні договору оренди землі.
Реалізація зазначеного переважного права на поновлення договору оренди можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків та наявності волевиявлення сторін. Переважне право орендарів на поновлення договору оренди поширюється на ті випадки, коли земля знову передається в оренду.
Ненадання позивачем відповідачу до надходження позовної заяви до Господарського суду Дніпропетровської області агрохімічного паспорту та витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Згідно вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України .
Повне рішення складено 25.04.2019
Суддя Г.В.Манько