ф
Іменем України
23 квітня 2019 року
Київ
справа №760/5859/16-а
адміністративне провадження №К/9901/4088/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на постанову Солом'янського районного суду м.Києва в складі судді Українець В.В. від 10.10.2017 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Мацедонської В.Е., Лічевецького І.О., Мельничука В.П. від 05.12.2017 у справі №760/5859/16-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві, Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії військовослужбовцю з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення,
В березні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо невключення йому в Довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 05 жовтня 2015 року № 305/555 щомісячної додаткової грошової винагороди, яка передбачена постановою КМУ від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій»;
- зобов'язати Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України анулювати Довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 05 жовтня 2015 року № 305/555 та оформити нову довідку з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, яка передбачена постановою КМУ від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, починаючи з 01 жовтня 2015 року, з урахуванням при обчисленні розміру пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, яка передбачена постановою з врахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 05 грудня 2017 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України щодо невключення ОСОБА_1 в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 05 жовтня 2015 року №305/555 щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби та винагороди за участь в антитерористичній операції.
Зобов'язано Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України оформити та видати ОСОБА_1 довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії з урахуваннями щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби та винагороди за участь в антитерористичній операції.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01 жовтня 2015 року, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби та винагороди за участь в антитерористичній операції, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших вимог відмовлено.
У касаційній скарзі Фінансове управління Генерального Штабу Збройних Сил України, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Касаційна скарга обґрунтована тим, що винагорода військовослужбовцям за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО має тимчасовий характер і виплачується за наявності відповідних підстав, а грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не включаються до розрахунку пенсії, оскільки не вважаються складовими грошового забезпечення військовослужбовця, з яких може обчислюватись пенсія.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить залишити скаргу відповідача без задоволення, а судові рішення - без змін.
Суд касаційної інстанції, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 15 вересня 2015 року №696 полковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за пп.«б» ч.8 (за станом здоров'я) ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з правом носіння військової форми одягу.
Наказом Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України від 30 вересня 2015 року №193 полковника ОСОБА_1 з 30 вересня 2015 року виключено із списків особового складу частини, всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Солом'янського районного у м. Києві військового комісаріату. Виплачено позивачу надбавку в розмірі 15% посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень, надбавку в розмірі 90% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за виконання особливо важливих завдань, додаткову щомісячну грошову винагороду у розмірі 60% місячного грошового забезпечення та премію в розмірі 45% від місячного грошового забезпечення з 01 по 30 вересня 2015 року. Виплачено грошову допомогу при звільненні у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби (вислуга років у Збройних Силах України станом на 15 вересня 2015 року: календарна - 22 роки, пільгова - 22 роки 3 місяці). Грошову допомогу на оздоровлення за 2015 рік отримав. Матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2015 рік отримав.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві та з 01 жовтня 2015 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що була розрахована згідно довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 05 жовтня 2015 року №305/555, виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України, до якої включено: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, і премія (пп.2 п.25 ПКМУ №1294). Середній розмір - 3662,36 грн. Згідно приміток, у періоди з 17 вересня 2014 року по 30 вересня 2014 року, з 01 жовтня 2014 року по 31 жовтня 2014 року, з 01 листопада 2014 року по 07 листопада 2014 року та з 07 березня 2015 року по 14 березня 2015 року позивач приймав безпосередню участь в АТО.
Згідно розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі 2601029572 для ОСОБА_1 від 22 березня 2016 року, пенсія позивача обчислена із сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1540,00 грн., оклад за військове звання - 135,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 586,25 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 3662,36 грн. (робота з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавка за особливо важливі завдання 90%, премія 45%). Всього сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 5923,61 грн.
Згідно довідки про доходи від 15 березня 2016 року №305/226, виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України, у доходи позивача за період з січня 2013 року по вересень 2015 року було включено: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премію, щомісячну додаткову грошову винагороду, індексацію.
В той же час, згідно довідки про доходи за останні 24 місяці перед звільненням з військової служби в запас (з жовтня 2013 року по вересень 2015 року) від 07 грудня 2016 року №305/746, виданої Фінансовим управлінням Генерального штабу Збройних Сил України, доходи позивача за вказаний період складаються з посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, набавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії, щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО. Всього 263749,43 грн. Нарахована грошова допомога у разі звільнення з військової служби - 72211,70 грн.
Також позивач звернувся до ГУПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з включенням всіх додаткових видів грошового забезпечення, вказаних в довідці від 07 грудня 2016 року №305/746.
У зв'язку з невключенням у довідку для обчислення пенсії позивача щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби та винагороду за участь в антитерористичній операції та обчисленням пенсії без урахування вказаних виплат, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що оскільки з щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби та винагороди за участь в антитерористичній операції, які позивач отримував під час проходження військової служби, здійснювалося нарахування та сплата страхових внесків, тому у відповідача наявний обов'язок видати відповідну довідку для перерахунку пенсії в подальшому
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2 та 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ).
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17.
Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні, крім зазначеного, вирішила за необхідне відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10 березня 2015 року (№ 21-70а15).
Отже, враховуючи, що отримувані позивачем під час проходження військової служби грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та одноразова грошова допомога при звільненні, не входять до встановленого ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення, то у відповідача відсутні підстави для видачі відповідної довідки для перерахунку пенсії із включенням до складу вказаних виплат грошового забезпечення.
Враховуючи наведене, отримувана позивачем згідно з довідкою № 305/746 від 07.12.2016 щомісячна додаткова грошова винагорода (в сумі79803,86 грн.), з якої щомісяця її виплати утримувався єдиний внесок, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Що стосується про включення до складу грошового виплат для обчислення пенсії індексації, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі по тексту - Закон № 1282-ХІІ).
Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, колегія суддів судової палати дійшла висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262-ХІІ. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.
Вказаний правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17.
Отже, судові рішення підлягають скасуванню в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання Фінансового управління Генерального штабу ЗСУ включити до довідки про додаткові види грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби та винагороди за участь в антитерористичній операції та відповідно в частині зобов'язання ГУПФУ в м. Києві провести перерахунок пенсії з вказаними виплатами.
Відповідно до частини першої статті 351 КАС підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Касаційну скаргу Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України задовольнити частково.
Постанову Солом'янського районного суду м.Києва від 10 жовтня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2017 року скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України включити ОСОБА_1 в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 05 жовтня 2015 року №305/555 грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільнені з військової служби та винагороду за участь в антитерористичній операції та в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві вжити дій щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, починаючи з 01 жовтня 2015 року, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільнені з військової служби та винагороди за участь в антитерористичній операції, з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалити в цій частині нове рішення.
В задоволенні позовних вимог у вказаній частині відмовити.
В решті судові рішення залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз ,
Судді Верховного Суду