про відкриття провадження у адміністративній справі
м. Вінниця
12 квітня 2019 р. Справа № 120/1002/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до: Головного управління ДФС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21016), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Староміський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області (вул. Соборна, 15а, м. Вінниця, 21050)
про: визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Староміський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що Головним управлінням ДФС у Вінницькій області винесено вимогу №Ф-6183-17 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску від 07.11.2018 в сумі 15819,54 грн. Позивач вважає таку вимогу протиправною та просить її скасувати.
Ухвалою суду від 27.03.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10 - денний строк для усунення недоліків.
У встановлений судом строк позивач подав до суду заяву з додатками, відповідно до якої недоліки позовної заяви усунуто.
Також, позивач подав до суду заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, в якій вказав, що дізнався про існування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-6183-17 від 07.11.2018 із копії постанови про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, яка винесена 12.02.2019 заступником начальника Старміського відділу державної виконачої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області Летутою І.О. Зазначену копію постанови позивач отримав лише 13.03.2019 року, коли вона надійшла до фінансово-економічної служби військової частини НОМЕР_1 , що підтверджується вхідним штампом реєстрації на ній. Отримати раніше вказану вимогу та постанову державного виконавця у нього не було можливості, оскільки вказані документи надсилались на адресу позивача за якою він не проживає та знятий з реєстрації ще з 24.02.2017, на підтвердження чого надає копію паспорта з відмітками про реєстрацію.
Відтак, позивач вважає, що наведені ним причини пропуску строку звернення до суду є поважними, в зв"язку з чим просить суд поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з частиною 6 статті 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Розглянувши вказану заяву, вважаю, що доводи позивача щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду, є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, долученими до заяви, на підставі чого заява позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України, позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, передбаченим статтями 160, 161 КАС України; відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Враховуючи викладене, доходжу висновку про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Пунктом 4 частини 9 ст. 171 КАС України передбачено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
В силу приписів ч. 1, 2 ст. 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
У відповідності до п. 10 ч. 6 ст. 12 КАС України справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 4 та ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше 30 днів з дня відкриття провадження у справі.
На підставі викладеного вважаю, що справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Також в адміністративному позові позивачем заявлено клопотання про залучення до участі в справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Староміський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, яке мотивовано тим, що Староміським відділом ДВС відкрито виконавче провадження ВП №579998265 щодо стягнення боргу по сплаті єдиного внеску на підставі оскаржуваної в даній справі вимоги.
Щодо зазначеного слід зауважити таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС україни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з частинами 4-5 статті 49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Відповідно до положень статтей 1 - 3 Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів" примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених Законом України "Про виконавче провадження" випадках - на приватних виконавців. Правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є Конституція України, цей Закон, міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання. Завданням органів державної виконавчої служби та приватних виконавців є своєчасне, повне і неупереджене виконання рішень, примусове виконання яких передбачено законом.
Згідно з положеннями частини 3 ст. 8 вказаного Закону працівник органу державної виконавчої служби користується правами і виконує обов'язки, передбачені законом.
Виходячи з предмету спору в даній справі та обраного позивачем способу захисту, беручи до уваги вищенаведенні норми Закону України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів", суд не вбачає підстав для залучення до участі в справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Староміський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, оскільки судом не встановлено на які саме права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду в даній справі. В той же час неогрунтоване залучення до участі в справі третьої особи не буде сприяти швидкому розгляду справи та може його уповільнити.
Керуючись статтями 171, 248, 256, 257 - 262 КАС України, -
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою.
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Вінницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу.
Відмовити в залученні до участі в справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Староміський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Розгляд справи здійснюватиметься суддею Заброцькою Людмилою Олександрівною в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Призначити справу до судового розгляду на 03 травня 2019 р. о 11:00 год. в залі судового засідання № 6 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
Встановити відповідачу 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження для подання відзиву на позов із поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів, а також документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу. У разі надходження відповіді на відзив, відповідачу подати свої заперечення у 3 - денний строк з дня отримання відповіді на відзив.
Встановити відповідачу 5-денний строк для подання заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, у разі наявності таких.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Повідомити відповідачу про наявні в суді матеріали, які підлягають врученню йому як стороні, та про можливість їх отримання лише безпосередньо у суді.
Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання відзиву подати відповідь на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Звернути увагу учасників справи, що заяви по суті справи повинні відповідати вимогам, передбаченим ст. ст.159, 162-165.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за посиланням: «http://court.gov.ua/fair/».
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 294 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду, лише у випадку її постановлення з порушення правил підсудності.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна