П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
24 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 504/118/17
Категорія:6.2 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Одеса в порядку письмового провадження 14 листопада 2018 року
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Яковлєва О.В.,
суддів: Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,
при секретарі Голобородько Д.В.,
за участі сторін:
представника апелянта Мєлкова О.С.,
позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року, у справі за позовом ОСОБА_3 до Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області про скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Красносільській сільській раді Лиманського району Одеської області, а саме: визнання протиправними дії щодо відмови у задоволені клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га, для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах с. Корсунці Лиманського району Одеської області; скасування рішення №807-VII від 27 жовтня 2017року про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель; зобов'язання винести на засідання найближчої сесії та розглянути клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських споруд.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року частково задоволено адміністративний позов, а саме: скасовано рішення Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області «Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки)» № 807-VІІ від 27 жовтня 2017 року в частині пункту 9; зобов'язано Красносільську сільську раду Лиманського району Одеської області винести на засідання найближчої сесії Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області та повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 про надання безоплатно у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 0,10 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських споруд, з урахуванням окреслених у рішенні висновків, та правової оцінки суду.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що є помилковим висновок суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог, так як відповідачем правомірно відмовлено в наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, оскільки зазначені земельні ділянки, знаходяться в користуванні інших громадян
В свою чергу, позивачем подано відзив на вказану апеляційну скаргу, відповідно до якого вбачається, що судом першої інстанції прийнято правомірне рішення про часткове задоволення позовних вимог, так як власники земельних ділянок ними не користуються, що є підставою для передачі вказаних земельних ділянок у вільний фонд ради з метою подальшого перерозподілу.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 29 серпня 2017 року позивач звернувся до Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області з заявою щодо виділення та передачі у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації орієнтовною площею 0,10 га в межах с. Корсунці Лиманського району Одеської області, визначення місця розташування земельної ділянки, надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та видачі державного акта на земельну ділянку.
За результатами розгляду заяви Красносільською сільською радою Лиманського району Одеської області прийнято рішення «Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки)» від 27 жовтня 2017 року №807-VІІ, пунктом 9 якого відмовлено гр. ОСОБА_3 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарський будівель і споруд, у зв'язку з тим, що зазначені в схематичному матеріалі земельні ділянки АДРЕСА_1 знаходиться в фактичному користуванні гр. ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 відповідно, а відповідні правовстановлюючі документи знаходяться в стадії розроблення.
Не погоджуючись з вказаними обставинами позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким частково погоджується судова колегія, зроблено висновок, що сільською радою безпідставно відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, з огляду на наступне.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 вказаної статті встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Колегією суддів встановлено, що оскаржуваним рішенням Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області «Про розгляд заяв громадян про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для будівництва та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки)» від 27 жовтня 2017 року № 807-VII, зокрема, відмовлено позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, так як бажані ним земельні ділянки знаходяться у фактичному користуванні громадян: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
Крім того, у вказаному рішенні зазначено, що правовстановлюючі документи на відповідні земельні ділянки знаходяться на стадії розроблення.
Між тим, вищезазначеними положенням земельного законодавства визначено порядок надання дозволів на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, а також встановлено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу.
При цьому, колегія суддів зазначає, що у межах спірних правовідносин адміністративним судом не вирішується питання доцільність наданої позивачу відмови у виготовлення проекту землеустрою, а перевіряється виключно законність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у таких справах, станом на момент їхнього прийняття або вчинення, за наслідками чого суд може визнати протиправними рішення та дії (бездіяльність) суб'єкта владних повноважень, а також зобов'язати його вчинити певні дії.
В свою чергу, підставами для відмови у наданні відповідних дозволів є невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому, посилання сільської ради на фактичне користування земельними ділянками без наявності відповідних правовстановлюючих документів третіми особами, на думку колегії суддів, не є достатньою підставою для відмови у наданні особі дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку, колегія суддів вважає, що сільська рада, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зобов'язана довести правомірність свого рішення.
В свою чергу, сільською радою не надано, а судом не зібрано доказів, на підставі яких: ОСОБА_5 має право на здійснення фактичного користування земельної ділянкою АДРЕСА_1 та якими підтверджується факт виготовлення землевпорядної та правовстановлюючої документації відповідною особою; ОСОБА_4 має право на здійснення фактичного користування земельної ділянкою АДРЕСА_1 та якими підтверджується факт виготовлення землевпорядної та правовстановлюючої документації відповідною особою; ОСОБА_6 має право на здійснення фактичного користування земельної ділянкою АДРЕСА_1 та якими підтверджується факт виготовлення землевпорядної та правовстановлюючої документації відповідною особою.
Внаслідок чого, колегія суддів вважає, що на етапі надання згоди на розробку проекту землеустрою, надана позивачу відмова з вищевказаних підстав є передчасною, так як розробка проекту землеустрою має на меті саме визначення меж земельної ділянки в натурі, а також з'ясування обставин, що можуть бути перешкодою для надання такої земельної ділянки громадянину.
Крім того, надання громадянину дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є лише одним з етапів розгляду заяви громадянина про одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності та не гарантує її одержання.
При цьому, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання сільради розглянути подане позивачем клопотання про виготовлення проекту землеустрою на найближчий сесії, так як строк розгляду відповідної заяви безпосередньо встановлений Земельним кодексом України, а тому колегія вважає змінити оскаржуване рішення суду першої інстанції у цій частині.
Внаслідок чого, враховуючи допущене порушення судом першої інстанції норм процесуального права, наявні підстави для зміни оскаржуваного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Красносільської сільської ради Лиманського району Одеської області - задовольнити частково.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року змінити, виклавши третій абзац його резолютивної частини у наступній редакції:
«Зобов'язати Красносільську сільську раду Лиманського району Одеської області у місячний строк повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу на виготовлення проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, відповідно до положень ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України».
В решті - залишити без змін рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Красносільську сільську ради Лиманського району Одеської області.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Повний текст судового рішенян виготовленно 24 квітня 2019 року.
Головуючий: О.В. Яковлєв
Судді: Ю.М. Градовський
А.В. Крусян