Постанова від 24.04.2019 по справі 420/6304/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/6304/18

Категорія:10.2.4. Головуючий в 1 інстанції: Тарасишина О.М. рішення суду першої інстанції прийнято у м. Одеса в порядку письмового провадження 17 січня 2019 року

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Яковлєва О.В.,

суддів: Градовського Ю.М., Крусяна А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2019 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме: зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2018 року на підставі довідки від 25 жовтня 2018 року № 1-26.7-5037 «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії; стягнення заборгованої суми згідно проведеного перерахунку, враховуючи офіційний індекс інфляції, наданий Міністерством фінансів України.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2019 року задоволено адміністративний позов.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що є помилковим висновок суду першої інстанції про задоволення позивних вимог, так як відсутні правові підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки пенсійним органом вже проведено перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2018 року на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату.

В свою чергу, позивачем подано відзив на вказану апеляційну скаргу, відповідно до якого вбачається, що судом першої інстанції прийнято правомірне рішення про задоволення позовних вимог, так як він має право на здійснення спірного перерахунку пенсії.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а судове рішення - зміні, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу, починаючи з 1980 року.

Наказом Міністра оборони України від 19 жовтня 1999 року № 600 позивач відряджений у розпорядження до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

Наказом Заступника МО України № 45 від 27 жовтня 2005 року позивач звільнений з посади заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у запас.

При цьому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року позивачу у березні 2018 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням основного розміру грошового забезпечення позивача у розмірі 65% на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату від 02 квітня 2018 року.

Між тим, 17 серпня 2018 року Державне підприємство обслуговування повітряного руху України направило повідомлення № 1-26.7-3813 про зміну складової грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців до Міністерства оборони України та Департаменту фінансів.

В даному випадку, наказом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07 травня 2018 року № 227 "Про затвердження переліку посад, з яких були безпосередньо звільнені військовослужбовці та переліку окладів за займаними посадами за прирівняними посадами" відрядженим до Украероруху військовослужбовцям з 01 березня 2018 збільшено розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП.

Внаслідок чого, Украерорухом видано довідку від 25 жовтня 2018 року № 1-26.7-5037, яка оформлена згідно з додатком № 2, затвердженим постановою КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року, та яку направлено до Одеського обласного військового комісаріату, яким у свою чергу, довідку направлено до ГУ ПФУ в Одеській області.

В свою чергу, листом від 27 листопада 2018 року № 5650/с-11 ГУ ПФУ в Одеській області відмовило в реалізації довідки, вважаючи відсутніми підстави для перерахування пенсії позивачу.

Не погоджуючись з отриманою відмовою пенсійного органу позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, та як позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, з яким частково погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.

Так, згідно ч. 1 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 4 вказаної статті встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

При цьому, п. 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Судовою колегією встановлено, що предметом спору у даній справі є перевірка правомірності відмови пенсійного органу у здійсненні перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі поданої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Між тим, з аналізу вищевикладених нормативно-правових актів вбачається, що пенсії військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення та на підставі довідок відповідного підприємства.

В даному випадку, до пенсійного органу направлено довідку про розмір грошового забезпечення Державного підприємства обслуговування повітряного руху України у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, починаючи з 01 березня 2018 року, на підставі наказу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 07 травня 2018 року № 227.

В свою чергу, колегія суддів вважає вказані обставини та факт надання відповідної довідки достатньою підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В свою чергу, колегія суддів вважає помилковими посилання пенсійного органу на положення ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», відповідно до яких максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

В даному випадку, згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

В свою чергу, позивач з 2005 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію, призначену відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Внаслідок чого, враховуючи, що ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, дія встановлених ним обмежень не має поширюється на позивача під час здійснення перерахунку його пенсії.

Крім того, ч. 7 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якою передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/201, а тому внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774 від 06 грудня 2016 року до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

При цьому, є безпідставними посилання пенсійного органу на неможливість здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Украероруху, згідно вимог п. 1 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", так як останній визнано нечинним постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, у справі № 826/3858/18, яка набрала законної сили.

Внаслідок чого, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність проведення перерахунку пенсії позивача без обмеження її максимальним розміром.

При цьому, в частині наявного у резолютивній частині оскаржуваного рішення суду висновку про необхідність здійснення виплати суми перерахованої пенсії позивача з урахуванням офіційного індексу інфляції, наданого Міністерством фінансів України, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, за встановленими КАС України правилами, рішення суду в адміністративній повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

При цьому, у мотивувальній частині судового рішення, судом першої інстанції жодним чином не обґрунтовано необхідність урахування офіційного індексу інфляції, наданого Міністерством фінансів України, при здійсненні виплати пенсії позивачу, а також не зазначено нормативно-правових актів, що встановлюють можливість застосування відповідного способу захисту порушених прав позивача.

В свою чергу, колегія суддів вважає передчасною можливість задоволення відповідних вимог позивача, так як за наслідком отримання суми перерахованої пенсії за попередні періоди, позивач матиме право на отримання компенсації втрати частини доходів, яка передбачена положеннями ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

Внаслідок чого, враховуючи допущене порушення судом першої інстанції норм процесуального права, наявні підстави для зміни оскаржуваного судового рішення.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2019 року - змінити, виключивши з другого абзацу її резолютивної частини висновок суду про необхідність врахування офіційного індексу інфляції, наданого Міністерством фінансів України.

В решті - залишити без змін рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 січня 2019 року.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: Ю.М. Градовський

А.В. Крусян