Ухвала від 24.04.2019 по справі 1540/3290/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

24 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 1540/3290/18

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді : Бойка А.В.,

суддів: Осіпова Ю.В.,

Шевчук О.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі питання про витребування доказів по справі за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Міністерства оборони України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірним та скасування п. 12 Протоколу засідання Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні П'ятого апеляційного адміністративного суду перебуває справа за апеляційними скаргами ОСОБА_1 та Міністерства оборони України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2018 року за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірним та скасування п. 12 Протоколу засідання Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, зобов'язання вчинити певні дії.

13.03.2019 року Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки було подано до суду лист, в якому повідомлено про те, що відповідно до спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 року № 332/1/18дск «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році» та директиви командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.12.2018 року № 17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у 2018 та 2019 роках та наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2018 року № 517 «Про введення в дію штату ІНФОРМАЦІЯ_3 », ІНФОРМАЦІЯ_4 з 29.12.2018 року переформовано у Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Заявник зазначив, що 09.01.2019 року щодо Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки були вчинені реєстраційні дії, про що свідчить довідка з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.01.2019 року за № 6/9.

З огляду на зазначене заявник посилався на те, що з 29.12.2018 року установа з назвою ІНФОРМАЦІЯ_4 була переформовано у Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Однак вказує на те, що згідно п. 4.4 наказу Міністерства оборони України від 22.11.2016 року № 620 ДСК правонаступник при переформуванні Одеського обласного військового комісаріату не визначався, а тому Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки не можливо вважати правонаступником Одеського обласного військового комісаріату.

Заявник зазначив, що згідно постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» у випадку відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.

Після проведення переформування Одеського обласного військового комісаріату в Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністром оборони України не приймалось рішення про уповноваження територіального центру комплектування та соціальної підтримки подавати висновки щодо виплати одноразової грошової допомоги та проводити виплату одноразової грошової допомоги на підставі рішення розпорядника бюджетних коштів, а тому на відміну від обласного військового комісаріату, обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки у даний час не має відповідних повноважень та не є органом, до компетенції якого належить вирішення питання усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.

На підставі викладеного заявником запропоновано суду допустити у справі № 1540/3290/18 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, заміну ІНФОРМАЦІЯ_1 тим органом, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача, у зв'язку із вибуттям ІНФОРМАЦІЯ_1 у відносинах, щодо яких виник спір.

За наслідками дослідження поданої 13.03.2019 року заяви, для з'ясування обставин, викладених у ній, ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 року було витребувано у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки додаткові докази, а саме: наказ Міністерства оборони України від 22.11.2016 року № 620 ДСК; спільну директиву Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 року № 332/1/18дск «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році»; директиву командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.12.2018 року № 17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у 2018 та 2019 роках; наказ військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2018 року № 517 «Про введення в дію штату Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 43/056»; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо здійснених реєстраційних дій відносно ІНФОРМАЦІЯ_1 та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністром оборони України.

22.04.2019 року на адресу П'ятого апеляційного адміністративного суду, на виконання ухвали від 27.03.2019 року, надійшов лист Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У вказаному листі заявник зазначив, що оригінал наказу Міністерства оборони України від 22.11.2016 №620 дск, а також спільна директива Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 №332/1/18 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році» до ІНФОРМАЦІЯ_1 та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надходили. Директива командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.12.2018 року №17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у 2018 та 2019 роках до переформованого Одеського обласного військового комісаріату надійшла у копії.

З огляду на відсутність оригіналів зазначених вище документів безпосередньо у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, заявник посилається на неможливість надати їх до суду.

Заявником було надано витяг з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.12.2018 № 517 «Про введення в дію штату Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №43/056».

В свою чергу, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не було надано витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо здійснених реєстраційних дій відносно ІНФОРМАЦІЯ_1 та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністром оборони України.

Заявник посилався на те, що долучення до матеріалів справи оригіналу документу про державну реєстрацію Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки створить передумови для здійснення державним органом службової діяльності за відсутності документів про його державну реєстрацію. У зв'язку із чим до суду була надана копія довідки №6/19 від 09.01.2019 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Розглянувши подані заявником, на виконання ухвали суду від 27.03.2019 року про витребування доказів документи та пояснення, колегія суддів зазначає наступне:

Відсутність оригіналів наказу Міністерства оборони України від 22.11.2016 №620 дск, а також спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 №332/1/18 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році» та Директиви командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.12.2018 року №17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 », дійсно позбавляє Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки можливості надати належним чином завірені копії зазначених документів.

Однак, вказані документи містять відомості щодо проведених відносно Одеського обласного військового комісаріату заходів реорганізації, при чому, з'ясування вказаних обставин є необхідним для вирішення питання щодо заміни третьої особи у справі, а тому колегія суддів вважає за необхідне витребувати засвідчені копії наказу Міністерства оборони України від 22.11.2016 №620 дск, а також спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 №332/1/18 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році» у Міністерства оборони України.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне витребувати від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для огляду в судовому засіданні наявну у вказаного суб'єкта копію Директиви командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.12.2018 року №17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Що стосується підстав ненадання Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо здійснених реєстраційних дій відносно ІНФОРМАЦІЯ_1 та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністром оборони України, колегія суддів вважає доводи з цього питання, викладені заявником у листі від 22.04.2019 року необгрунтованими. У разі наявності у суб'єкта владних повноважень оригіналу витребуваного судом документу, орган повинен надати до суду належним чином засвідчену його копію.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Нормами ч. 3 ст. 77 КАС України передбачено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно ч. 3 ст. 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

З огляду на те, що Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не надано у повному обсязі належних доказів на підтвердження обставин, викладених у поданій ним заяві від 13.03.2019 року щодо переформування Одеського обласного військового комісаріату, колегія суддів, з урахуванням пояснень від 22.04.2019 року та доданих до них документів, вважає за необхідне витребувати у Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки копію директиви командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.12.2018 року № 17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у 2018 та 2019 роках" для огляду в судовому засіданні, а також, у разі наявності, належним чином засвідчену копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо здійснених реєстраційних дій відносно ІНФОРМАЦІЯ_1 та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністром оборони України.

Крім того, колегія суддів вважає за необхідне витребувати у Міністерства оборони України належним чином засвідчені копії наказу Міністерства оборони України від 22.11.2016 року № 620 ДСК та спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 року № 332/1/18дск «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році».

В свою чергу, колегія суддів звертає увагу на те, що згідно ч. 8 ст. 80 КАС України встановлено, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Враховуючи неможливість вирішення питання щодо належності третьої сторони по справі - ІНФОРМАЦІЯ_1 та питання щодо його заміни без отримання додаткових доказів по справі, з метою недопущення порушення строків розгляду справи, колегія суддів вважає за необхідне зупинити провадження у справі до 21.05.2019 року.

Керуючись ст.ст. 9, 80, 241, 243, 248, 308, 311, 321, 325, 328 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Витребувати від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для огляду в судовому засіданні копію директиви командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 01.12.2018 року № 17 дск «Про проведення додаткових організаційних заходів в військах оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у 2018 та 2019 роках для розгляду в судовому засіданні, а також, у разі наявності, належним чином засвідчену копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо здійснених реєстраційних дій відносно ІНФОРМАЦІЯ_1 та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністром оборони України.

Витребувати від Міністерства оборони Укрнаїни належним чином засвідчені копії наказу Міністерства оборони України від 22.11.2016 року № 620 ДСК, а також спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 28.11.2018 року № 332/1/18дск «Про проведення додаткових організаційних заходів Збройних Сил України в 2018 році».

Зобов'язати Міністерство оборони України надати витребувані судом докази у строк до 17.05.2019 року, надіславши їх на адресу суду: 65120 м. Одеса, проспект Гагаріна 19-21.

Звернути увагу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та Міністерства оборони України, що у разі не виконання у встановлений строк вимог вказаної ухвали будуть застосовані заходи процесуального примусу, визначені ст.149 КАС України.

Зупинити провадження у даній справі до 21.05.2019 року.

Наступне судове засідання призначити на 22.05.2019 року о 12 год. 00 хв. у приміщення П'ятого апеляційного адміністративного суду, про що повідомити сторін у справі.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня вручення учаснику справи повного судового рішення лише в частині зупинення провадження по справі.

Суддя-доповідач: А.В. Бойко

Суддя: Ю.В. Осіпов

Суддя: О.А. Шевчук