Постанова від 24.04.2019 по справі 520/17851/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 520/17851/18

Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Управління споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2019р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр" до Виконавчого комітету Одеської міської ради, Управління споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2018р. ТОВ "Спектр" звернулося в суд із адміністративним позовом до виконкому Одеської міськради, Управління споживчого ринку та захисту прав споживачів, в якому з урахуванням уточнень від 17.12.2018р. просило:

- визнати незаконним та скасувати п.4 додатку Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу Київського району (за адресою: вул.Ак.Корольова,64/1, м.Одеса) до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №463 від 25.10.2018р. "Про демонтаж тимчасових споруд";

- визнати протиправними дії Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів щодо проведених його посадовими особами 13.11.2018р. демонтажних робіт будівлі, яка знаходиться за адресою: вул.Академіка Корольова,64/1 в м.Одесі та належить на праві приватної власності ТОВ "Спектр".

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначило, що ТОВ "Спектр" є правонаступником Організації орендарів "Спектр", яка в 1995р. приватизувала шляхом викупу приміщення павільйону за адресою: м.Одеса, вул.Академіка Корольова,64 та в подальшому використовувала його у своїй діяльності. Виконавчий комітет Одеської міськради у п.4 додатку Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу Київського району (за адресою: вул. Ак.Корольова,64/1, м.Одеса) до рішення виконавчого комітету Одеської міськради №463 від 25.10.2018р. "Про демонтаж тимчасових споруд" визнав вказане приміщення тимчасовим та таким, що розміщений з порушенням встановленого законом порядку, яке підлягає демонтажу. На виконання вказаного рішення 13.11.2018р. Управлінням розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів були вчиненні дії щодо демонтажу приналежного ТОВ "Спектр" павільйону шляхом його знесення. Позивач зазначає, що вказані рішення та дії відповідачів порушують права власності позивача, гарантовані йому державою, а тому повинні бути визнані судом незаконними.

Посилаючись на вказане просило позов задовольнити.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 3 січня 2019р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів щодо проведених його посадовими особами 13.11.2018р. демонтажних робіт будівлі, яка знаходиться за адресою: вул.Академіка Корольова,64 в м.Одесі та належить на праві приватної власності ТОВ "Спектр".

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі Управління споживчого ринку та захисту прав споживачів просить рішення суду скасувати в частині задоволення позову, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

За правилами п.2 ч.1 ст.315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити судове рішення.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що посадові особи Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів при проведенні 13.11.2018р. демонтажних робіт будівлі, яка знаходиться за адресою: вул. Академіка Корольова,64 в м.Одесі та належить на праві приватної власності ТОВ "Спектр" діяли не на підставі та не у спосіб, визначені законодавством України.

Вирішуючи спір судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправність дій Управління, водночас вважає необхідним змінити резолютивну частину рішення суду виходячи з такого.

Так, судом першої інстанції встановлено, що згідно акту обстеження тимчасової споруди від 28.09.2018р., спеціалістами Управління споживчого ринку та захисту прав споживачів проведено обстеження тимчасової споруди, яка розміщена за адресою: м. Одеса, вул. Ак.Корольва 64/1 та належить ФОП, в ході якого було виявлено, що зазначена тимчасова споруда (ТС) експлуатуються без паспорту прив'язки, з порушенням Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприєментцької діяльності, затверджений наказом №244 від 21.10.2011р. Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. У зв'язку з чим підлягає демонтаж результатами обстеження у відповідності до п.15.4 Правил (а.с.142).

Згідно відривного талону до вимоги (припису) № 000564 від 28.09.2018р. ФОП за адресою розміщення ТС вул. Ак.Корольва 64/1 надано строк для виконання вимог (припису) до 3.10.2018р. (а.с.141).

На підставі приписів Управлінням споживчого ринку та захисту прав споживачів виконавчим комітетом Одеської міськради було прийнято рішення №88 від 28.02.2018р. "Про демонтаж тимчасових споруд".

У додатку до якого про перелік ТС, що підлягають демонтажу за № 4 зазначено ТС ФОП, що протиправно розміщена по вул. Ак.Корольва 64/1.

Згідно відривного талону до вимоги (припису) № 014041 від 9.11.2018р. ФОП за адресою розміщення ТС вул. Ак.Корольва,64/1 надано строк для виконання припису до 12.11.2018р. (а.с.145).

На підставі вказаного рішення та припису №014041 від 09.11.2018р. спеціалістами Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів 13.11.2018р. за адресою: вул. Академіка Корольова, 64/1, м.Одеса почали демонтаж будівлі, що зумовило ТОВ "Спектр" звернутися до суду з даним позовом.

Перевіряючи правомірність дій Управління споживчого ринку та захисту прав споживачів, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує її незаконність, а також висновків суду першої інстанції та доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ж приписів ч.2 ст.2 КАС України, якими закріплюються межі судового контролю над дискреційними адміністративними актами, використанні адміністративного розсуду, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до пп.1.1. п.1 Положення про управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради у новій редакції, затвердженого рішенням Одеської міськради № 4184-VII від 30.01.2019 р., Управління є виконавчим органом Одеської міської ради і створено відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до пп.2.2.21. пп.2.1. п.2 цього положення завданнями є Управління здійснення заходів з демонтажу тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та елементів вуличної торгівлі, встановлених без улаштування фундаментів, заглиблених у землю.

Правила розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у місті Одесі, затверджені рішенням Одеської міської ради від 9.10.2013р. № 3961-VI,

Розділом 15 Правил, якій регулює контроль за дотриманням цих правил щодо утримання і розміщення тимчасових споруд та елементів вуличної торгівлі:

15.1. Заходи з контролю за дотриманням фізичними та юридичними особами вимог, встановлених законодавством у сфері встановлення, розміщення та експлуатації ТС та елементів торгівлі, здійснюється Уповноваженим органом в межах відповідно покладених на нього повноважень, завдань та функцій в порядку, встановленому цими Правилами.

15.2. Інші органи державної влади та органи місцевого самоврядування м. Одеси, їх посадові та службові особи здійснюють контроль у сфері розміщення та експлуатації ТС та елементів торгівлі у відповідності до діючого законодавства та покладених на них завдань та функцій.

15.3. Контроль за дотриманням цих Правил під час встановлення, розміщення та експлуатації ТС та елементів торгівлі в межах м. Одеси здійснюється у відповідності до наданих Уповноваженому органу повноважень, завдань та функцій.

15.4. За результатами проведених Уповноваженим органом інвентаризації та/або обстеження, складається акт, у якому фіксуються виявлені порушення. За наслідками розгляду акта фіксації та доданих до нього матеріалів Уповноважений орган вправі здійснити наступні дії:

- звернутися до особи, якою допущено порушення встановленого порядку розміщення та експлуатації ТС та елементу торгівлі з приписом про усунення порушень у визначений Уповноваженим органом термін;

- звернутись до особи, що порушує вимоги цих Правил з приписом про демонтаж протиправно розміщених ТС та елементів торгівлі;

- звертатись до інших органів, уповноважених здійснювати контроль за додержанням законодавства про благоустрій населених пунктів.

15.5. Про виконання припису власник (користувач) ТС зобов'язаний письмово повідомити Уповноважений орган не пізніше наступного дня від дати його виконання з доданням відповідної фотофіксації з цього приводу.

15.6. У разі невиконання або неналежного виконання власником (користувачем) ТС припису про усунення порушень, Уповноважений орган готує проект рішення виконавчого комітету Одеської міської ради про демонтаж таких ТС та виносить його на розгляд виконавчого комітету Одеської міської ради.

15.7. У разі прийняття виконавчим комітетом Одеської міської ради рішення про демонтаж ТС на підставі такого рішення Уповноважений орган власними силами або силами залучених на договірних засадах суб'єктів господарювання здійснює демонтаж протиправно розміщених ТС в порядку, встановленому цими Правилами.

15.8. У разі невиконання або неналежного виконання власником (користувачем) елементу торгівлі вимоги (припису) Уповноваженого органу про усунення порушень, останній здійснює демонтаж протиправно розміщених елементів торгівлі згідно з відповідним наказом керівника Уповноваженого органу в порядку, встановленому цими Правилами.

Як вбачається з п.4 додатку Переліку тимчасових споруд, що підлягають демонтажу Київського району до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №463 від 25.10.2018р. "Про демонтаж тимчасових споруд" та припису від 09.11.2018р. №014041, що був виданий на виконання рішення Виконавчого комітету ОМР, зазначена наступна адреса споруди, яка підлягає демонтажу: м.Одеса, вул.Академіка Корольова,64/1.

Разом з тим, як встановлено судом першої інстанції та не спростовується відповідачами, що посадові особи Управління вчинили дії з демонтажу споруди не за вказаною вище адресою, а за адресою: м.Одеса, вул.Академіка Корольова,64, яка згідно технічного паспорту виданого 13.09.2004р. знаходиться в користування ТОВ "Спектр".

Оскільки доказів прийняття рішення щодо споруди, що знаходиться по вул. Академіка Корольова,64, суду надано не було, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій Управління щодо демонтажу ТС за вказаною адресою.

Водночас, в матеріалах справи відсутні докази належної реєстрації права власності за ТОВ "Спектр" на споруду, яка знаходиться за адресою: м.Одеса, вул.Академіка Корольова,64, а тому колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає зміні, шляхом зміни речення у п.2 резолютивної частини рішення з: "належить на праві приватної власності" на "знаходиться в користуванні".

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246, 315, 317 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління державної архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - задовольнити частково.

Рішення Приморського районного суду м.Одеси від 8 жовтня 2018р. змінити, виклавши пункт 2 його резолютивної частини в такій редакції:

"Визнати протиправними дії Управління розвитку споживчого ринку та захисту прав споживачів Одеської міської ради щодо проведених його посадовими особами 13.11.2018 року демонтажних робіт будівлі, яка знаходиться за адресою: вул.Академіка Корольова,64 в м.Одесі та знаходиться в користуванні Товариства з обмеженою відповідальністю "Спектр".

В іншій частині рішення Приморського районного суду м.Одеси від 8 жовтня 2018р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її постановлення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв