Рішення від 18.04.2019 по справі 1340/4853/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/4853/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу

за позовом ОСОБА_3

до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Сихівського відділення) Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області

про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сихівському районі м. Львова Головного управляння Державної фіскальної служби у Львівській області № НОМЕР_1 від 16.05.2016 на суму 209742,05 грн.

В аргументування позовних вимог позивач зазначає, що з 2008 року він зареєстрований платником єдиного податку (2 група), без реєстрації ПДВ, що підтверджується Свідоцтвом про сплату єдиного податку Серія Ж № 410999 від 15.12.2008. Жодної заяви про перехід на загальну систему оподаткування він не подавав, жодного рішення про переведення його на загальну систему оподаткування відповідачем не приймалось та не повідомлялось про це, єдиний податок сплачувався ним регулярно. Стверджує, що в силу норм податкового кодексу він не може бути платником податку з доходів фізичних осіб, тому у податкового органу не було правових підстав для визначення суми грошового зобов'язання. Позивач зазначає, що відповідачем не надано належних та допустимих доказів зміни позивачем системи оподаткування в 2014 році.

Представник позивача позовні вимоги підтримав.

Ухвалою від 28.10.2018 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 20.11.2018.

Відповідач у відзиву на адміністративний позов не подав, представник відповідача проти позову заперечив, зазначив, що позивач у спірний період фізична особа ОСОБА_3 перебував на загальній системі оподаткування, оскільки у 2010 році не звернувся до податкового органу з заявою про застосування спрощеної системи оподаткування.

20.11.2018 році оголошено перерву у підготовчому засіданні до 06.12.2018,

06.12.2018 витребувано докази, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 22.01.2019.

22.01.2019 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 12.02.2019.

12.02.2019 оголошено перерву у судовому засіданні до 14.03.2019.

14.03.2019 року відкладено розгляд справи до 09.04.2019.

09.04.2019 року оголошено перерву у судовому засіданні до 18.04.2019.

18.04.2019 року застосовано до Галицької ОДПІ (Сихівського відділення) ГУ ДФС у Львівській області заходи процесуального примусу, стягнуто в дохід Державного бюджету України в особі Державної судової адміністрації штраф у розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб ( 3842 грн.)

В судовому засіданні 18.04.2019 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Державною податковою інспекцією у Сихівському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за 2014 рік ФОП ОСОБА_3 (РНОК НОМЕР_2), за результатами якої складено акт від 13.05.2016 № 438/10/13-50-17-01.

Перевіркою правильності визначення ФОП ОСОБА_3 оподатковуваного доходу відображеного в декларації про майновий стан і доходи за 2014 рік встановлено заниження податкових зобов'язань на суму 167793,64 грн., нараховано штраф у розмірі 25% - 41948,41 грн.

На підставі акта перевірки ДПІ у Сихівському районі м. Львова винесено податкове повідомлення-рішення від 16.05.2016 № НОМЕР_1, згідно якого збільшено суму грошового забов'язання ОСОБА_3 з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 209742, 05 грн., з яких 167793,64 грн. - за основним платежем, 41948,41 - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Позивач, не погодившись з вказаним рішенням, звернувся до суду.

Порядок визначення податкових зобов'язань фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему регулюється нормами статті 177 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України обєктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, повязаними з господарською діяльністю такої фізичної особи-підприємця.

Відповідно до п.177.11 ст.177 Податкового кодексу України фізичні особи-підприємці подають річну податкову декларацію у строк, визначений підпунктом 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 цього Кодексу, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи.

Застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності для суб'єктів малого підприємництва до 01.01.2012 року було передбачено Указом Президента № 727/98 від 03.07.1998 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва».

П.4 Указу було передбачено, що для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації. Заява подається не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів за попередній звітний (податковий) період. Рішення про перехід на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності може бути прийняте не більше одного разу за календарний рік. Орган державної податкової служби зобов'язаний протягом десяти робочих днів видати безоплатно свідоцтво про право сплати єдиного податку або надати письмову мотивовану відмову.

З 01.01.2012 порядок застосування спрощеної системи оподаткування передбачено Податковим кодексом України. До розділу ХІV включено главу 1 згідно з Законом № 4014-VІ від 04.11.2011.

Відповідно до п.298.1.1., 298.1.2 Податкового кодексу України, у редакції на дату набрання чинності Законом № 4014-VІ від 04.11.2011, для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву. Згідно п. 299.3 Податкового кодексу України свідоцтво платника єдиного податку видається безстроково виключно суб'єкту господарювання або уповноваженій ним

особі та не може передаватися для провадження господарської діяльності іншим особам.

За змістом пп. г п. 5 Прикінцевих положень Закону № 4014-VІ від 04.11.2011 суб'єкти господарювання, які були платниками єдиного податку відповідно до Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" ( 727/98 ) .. та прийняли рішення з 1 січня 2012 року перейти на спрощену систему оподаткування відповідно до норм цього Закону і відповідають вимогам статті 291 Податкового кодексу України, подають відповідну заяву не пізніше 25 січня 2012 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 у 2009 році перебував на спрощеній системі оподаткування, 15.12.2008 року йому видано свідоцтво про сплату єдиного податку серії Ж № 410999.

Відповідно до норм Податкового кодексу України у редакції Закону № 4014-VІ від 04.11.2011 року суб'єкт господарювання повинен був подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування відповідно до норм Закону, однак, ОСОБА_3 таку заяву у 2012 році не подав.

Натомість, з заявою про застосування спрощеної системи оподаткування згідно норм закону ОСОБА_3 звернувся 06.02.2015 року (копія на а.с. 39), яку уточнено в частині місця провадження господарської діяльності заявою від 07.04.2015 (а.с. 41).

Таким чином відсутні підстави вважати, що позивач у 2014 році перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності та, відповідно, відсутні підстави для звільнення його від сплати податку на доходи фізичних осіб.

З огляду на вищевказане, не приймаються до уваги покликання позивача на те, що він не подавав жодної заяви про перехід на загальну систему оподаткування, а податковий орган не приймав рішення про переведення його на загальну систему оподаткування.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Галицької об'єднаної державної податкової інспекції (Сихівського відділення) Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі 24.04.2019 року.

Суддя Крутько О.В.