21 березня 2019 року 09 год. 50 хв.Справа № 280/764/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання Биховської А.П.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Заводського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області
про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Заводського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач, з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 14.03.2019 вх. № 10037, просить суд зобов'язати Заводський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області внести зміни, доповнення до актового запису про народження № 11 складеного 14 травня 1972 року Мар'янівською сільрадою Куйбишевського району Запорізької області на ОСОБА_1 та свідоцтва про народження І-ЖС № 264246, виданого 14 травня 1972 року Мар'янівською сільрадою Куйбишевського району Запорізької області в графу "для відміток" вказавши національність дитини ОСОБА_1 “німкеня”.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що 14 травня 1972 року Марьянівською сільрадою Куйбишевського району Запорізької області видано Свідоцтво про народження ОСОБА_1 серія І-ЖС № 264246, в якому не зазначено національності дитини, але зазначено національність батьків, зокрема, в графі «національність» батька (ОСОБА_4) вказано «німець». Вказує, що звернулась 16.11.2018 до Заводського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області з заявою, в якій просила підтвердити свою національність «німкеня» шляхом внесення запису про національність до актового запису про народження та Свідоцтва про народження І-ЖС № 264246 від 14.05.1972 ОСОБА_1. Проте, висновком про відмову № 129/17.2-.05.06-85 у внесенні змін до актового запису цивільного стану від 22 листопада 2018 року, складеного керівником Заводського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_3, позивачці відмовлено у внесенні змін до актового запису та свідоцтва про народження, у зв'язку з відсутністю підстав. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача внести відповідні зміни до актового запису про народження позивачки та свідоцтва про її народження.
Відповідач у відзиві, який надійшов до суду 18.03.2019 вх. № 10600 вказав, що визнаючи та поважаючи право громадян України на національне самовизначення держава Україна, діючи відповідно до стандартів Ради Європи, не передбачає фіксації відомостей про національність у будь-якому документі, у тому числі який ідентифікує особу, не втручаючись тим самим в особисте життя громадян. Виходячи з вищевикладеного дії Заводського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області були законні та не порушували жодних норм діючого законодавства. Просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Ухвалою суду від 26.02.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/764/19. Призначено судове засідання на 21.03.2019.
У судовому засіданні 21.03.2018 позивач та його представник підтримали уточнені позовні вимоги. Просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні 21.03.2019 проти уточненого адміністративного позову не заперечив.
У судовому засіданні 21.03.2019 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 звернулась до Заводського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області із заявою про внесення змін (доповнень) до акту цивільного стану та Свідоцтва про народження серії І-ЖС № 26422 від 14.05.1972 ОСОБА_1.
22.11.2018 Заводським районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області складено висновок № 129/17.2-05.06-85 про відмову у внесені змін до актового запису цивільного стану.
Не погоджуючись з висновком суб'єкта владних повноважень, в частині відмови у внесенні змін до актового запису та свідоцтва про народження, ОСОБА_1 звернулась до суду з метою захисту своїх порушених прав, вимагаючи зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відносини, пов'язані з діяльністю органів державної реєстрації актів цивільного стану проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням регулюються Законом України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” за № 2398-VI від 01.07.2010.
Частинами 1 та 4 статті 6 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно з частиною 5 статті 9 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
У відповідності до частини 1 статті 22 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Так, з матеріалів справи судом встановлено наступне.
Відповідно до свідоцтва про народження від 14 травня 1972 року серії І-ЖС № 264246, ОСОБА_1 народилась 14 травня 1970 року у с. Маринополь, Куйбишевського району Запорізької області, про що зроблено запис в книзі записів громадянського стану № 11. В розділі “Батьки” зазначено батько ОСОБА_4, національність “німець” та мати ОСОБА_5, національність “українка”.
Також матеріалами справи, а саме посвідкою про народження серії №1028798 від 15 жовтня 1938 року, копією архівного витягу акта про народження № 83, підтверджено, що батько ОСОБА_1 народився 15 жовтня 1938 року. В розділі “Батьки” зазначено батько ОСОБА_6 національність «німець», та мати ОСОБА_7 національність «гречанка».
29 травня 2017 року Головним управлінням МВС в Запорізькій області видано архівну довідку № 1/46, в якій зазначено, що наступне: «Гр. ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_2, німець за національністю, у жовтні 1941 року, за постановою ДКО СРСР від 22.09.1941р, був мобілізований до трудармії та виселений із Н-Златопольського району Запорізької області до табору трудармійців Молотовської області. У 1946 році, взятий на облік спецпоселення Актюбинської області….». Також вказано: «…Разом з ним проживали та на обліку спецпоселення перебували: дружина - ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, дочка - ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_4, син - ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_5, дочка - ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_6, дочка - ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_7 (так у справі), син - ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_8 (так у справі)…».
Таким чином, матеріалами справи підтверджується національність батька, діда та прадіда ОСОБА_1 “німець”, у зв'язку з чим, позивачка обґрунтовано мала підстави для обрання національності "німкеня".
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України від 25 червня 1992 року №2494-XII “Про національні меншини в Україні” громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність.
Крім того, як слідує з приписів частини 2 статті 300 Цивільного кодексу України, фізична особа має право на збереження своєї національності, культурної, релігійної та мовної самобутності, а також право на вільний вибір форм та способів прояву своєї індивідуальності, якщо вони не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства.
Також, слід звернути увагу й на те, що право на належність особи до певної національності або національної меншини, зокрема захищається і Міжнародною Рамковою Конвенцією Про захист національних меншин від 01 лютого 1995 року (ратиф. Україною 09 грудня 1997 року, чинна з 01 травня 1998 року), зі змісту статті 3 якої слідує, що кожна особа, яка належить до національної меншини, має право вільно вирішувати, вважатися їй, чи не вважатися такою і таке рішення або здійснення прав у зв'язку з ним не повинно зашкоджувати такій особі.
У Постанові Пленуму Верховного суду України від 07 липня 1995 року Про практику розгляду судами справ щодо встановлення неправильності запису в актах громадянського стану зазначено, що при розгляді таких справ слід враховувати, що в актових записах про народження повинні міститись відомості про національність батьків, а якщо їх не було внесено чи неправильно зазначено то такий актовий запис має бути доповнено відповідно до рішення суду. Питання щодо національності батьків, суд вирішує на підставі письмових та інших доказів.
Згідно частини 4 статті 22 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану”, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Відповідно до частини 6 статті 22 Закону України “Про державну реєстрацію актів цивільного стану” передбачено, що після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року за №96/5 затверджено “Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання” (далі - Правила).
У відповідності до пункту 1.1 “Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання”, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Приписами пункту 1.5 “Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання” встановлено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами. Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом.
Відповідно до пункту 1.7 “Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання”, зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Пунктом 2.6 “Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання” визначено, що разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Положеннями пункту 2.12 "Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання" визначено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 “Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання”, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання передбачено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.
Також підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 “Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання”, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Згідно з підпунктом 2.16.7 пункту 2.16 зазначених Правил, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Враховуючи матеріали справи та вищевказані норми, суд вважає за необхідне зобов'язати Заводський районний у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_1 № 11 від 14.05.1972, шляхом зміни/доповнення національності дитини “німкеня”.
В частині позовних вимог про зобов'язання відповідача внести зміни до Свідоцтва про народження серії І-ЖС № 26422 від 14.05.1972 суд відмовляє, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Частиною 1 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що про факт державної реєстрації акта цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану видається відповідне свідоцтво. Бланки свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану виготовляються за затвердженими Кабінетом Міністрів України зразками та їх описами.
Відтак, свідоцтво є лише документальною формою відображення самої державної реєстрації актів цивільного стану. Тому, внесення в свідоцтво відомостей, зазначення яких в ньому не передбачається, є неможливим.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частина 2 статті 71 КАС України встановлює, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням висновків суду, адміністративний позов слід задовольнити частково.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 просила суд покласти судові витрати на позивача, суд не вирішує питання щодо присудження вказаних витрат з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Адміністративий позов ОСОБА_1 (69067, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Заводського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорізькій області (69067, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Сеченова, 25-Б код ЄДРПОУ 04053967) про зобов'язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Зобов'язати Заводський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 № 11 від 14 травня 1972 року, складений Мар'янівською сільською радою Куйбишевського району Запорізької області щодо національності ОСОБА_1, вказавши національність «німкеня».
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 26.03.2019.
Суддя Л.Я. Максименко