Рішення від 24.04.2019 по справі 160/1773/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2019 року Справа № 160/1773/19

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати дії відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо надання рішення «Про відмову у перерахунку пенсії», відповідно до ст.56, ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А- 483 від 07.07.2017 року, виданою архівним відділом Павлоградської міськради ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за паспортом серія: НОМЕР_1 за карткою платників податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 - неправомірними;

- зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати починаючи з 18.01.2019 року, основну пенсію та додаток до пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за паспортом серія: НОМЕР_1 , за карткою платників податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , на підставі ч.2 ст.56; ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А-483 від 07.07.2017 року, виданою архівним відділом Павлоградської міськради з розрахунку заробітної плати виплаченої у листопаді місяці за працю в зоні небезпеки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV, враховуючи ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ. Для обрахування пенсії обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом №796- ХІІ, визначене ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 - IV, якою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058-IV або спеціальним Законом №796- ХІІ. При цьому, частина 2 ст.56 Закону №796-ХІІ визначає, що право на пенсію у повному розмірі мають громадяни віднесені до 1, 2, 3, 4 категорії за умови роботи не менше як чоловіки 20 років, жінки 15 років зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75% заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1 чоловіки 10 років, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85% заробітку. Аналіз викладеного положення Закону України №796-ХІІ свідчить про те, що воно визначає особливі умови та норми пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому відповідач не в праві відмовити у перерахунку пенсії за вищевказаними нормами та порядком пенсійного забезпечення.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 , розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

18.03.2019 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач не визнає адміністративний позов та просить відмовити в його задоволенні в повному обсязі. В обґрунтування відзиву на позов відповідач зазначив, що 27.11.2017 року позивач звертався до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області з вимогою визнати незаконною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та зобов'язати перерахувати та виплачувати пенсію на підставі ч.1, ч.2, абз.1, абз.2 ч.3 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, із врахуванням середнього заробітку шляхом поділу загальної суми заробітку на календарні місяці роботи на кількість цих місяців за довідкою №А-483, виданою 07.07.2017 року архівним відділом Павлоградської міської ради про одержану заробітну плату за роботу (службу) в зоні відчуження з 08.06.2017 року, яку було частково задоволено. На підставі рішення суду було здійснено перерахунок пенсії позивача, з 19.10.2017 року новий її розмір становив 2386,79 грн. Відповідачем вважає, що позивачем подано аналогічну позовну заяву в частині перерахунку та виплати пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 57 Закону України ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тобто, з того самого предмету, з тих самих підстав та до того самого відповідача. Вимога позивача здійснити перерахунок пенсії за тією самою довідкою №А-483 про заробітну плату, але із заробітної плати листопада 1986, не відповідає вимогам ст.27 Закону №1058- IV, оскільки протягом листопаду 1986 року ОСОБА_1 не перебував на територіях радіоактивного забруднення. Пенсія розрахована згідно загального стажу роботи 30 роки 4 місяць 25 днів (по 31.05.2010 року), коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1 - 0,30333. Враховуючи вищезазначене, провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" немає законних підстав.

20.03.2019 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що обов'язковою умовою задоволення позову є перерахунок пенсійних виплат додатку до пенсії за нормою ч. 2 ст. 57, ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідачем було здійснено розрахунок основної пенсії відповідно довідки №А-483 виданої 07.07.2017 року архівним відділом Павлоградської міської ради відповідно ч.1 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із врахуванням середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку на календарні місяці роботи на кількість цих місяців із збереженого заробітку за термін праці виконання військового обов'язку по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС нарахований за липень і серпень місяць, без врахування фактичного заробітку за працю у зоні небезпеки. Фактичний заробіток був виплачений за працю у зоні небезпеки у листопаді місяці, що підтверджується табуляграмами, та складає суму 1113,52 карб. Зауважив, що у цьому позові він просить суд здійснити донарахування основної пенсії включаючи фактичну суму заробітної плати за працю у зоні небезпеки, а не тільки збережений середній заробіток за термін праці у зоні по виконанню військового обов'язку ліквідації аварії на ЧАЕС. Зауважив, що обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення ст.ст. 49, 51, ч. 3 ст. 57, ч. ст. 56, ст. 60, 67 встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто норми, які виключають із загального, необмеженого кола суб'єктів певну групу за визначеним критерієм, на яку і поширюють свою дію. Позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , приймав безпосередньо участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 18 серпня 1986 року по 22 вересня 1986 року, був залучений військкоматом з підприємства до військової частини № 37528, на цей час має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року 2-ї категорії, згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796- ХІІ від 28 лютого 1991 року (далі - Закон №796- ХІІ).

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком, розраховану відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року (далі - Закон №1058-IV), враховуючи ст.55 Закону №796-ХІІ.

08.06.2017 року позивач звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області для роз'яснення щодо порядку нарахування йому пенсії та 19 жовтня 2017 року для перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» .

Листом Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 02.11.2017 року № А/328 позивачу було відмовлено в застосуванні для обчислення пенсії довідки № А-483 від 07.07.2017 року, виданої архівним відділом Павлоградської міської ради за квітень-грудень 1986 року, оскільки вона не відповідає вимогам ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відсутні 60 місяців заробітної плати.

28.11.2017 року позивач звернувся до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області з вимогою визнати незаконною бездіяльність Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області та зобов'язати перерахувати та виплачувати пенсію на підставі ч.1 ч.2 абз.1 абз.2 ч.3 ст.57 Закону №796-ХІІ, із врахуванням середнього заробітку шляхом поділу загальної суми заробітку на календарні місяці роботи на кількість цих місяців за довідкою №А-483, виданою 07.07.2017 року архівним відділом Павлоградської міської ради про одержану заробітну плату за роботу (службу) в зоні відчуження, з 08.06.2017 року.

Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19.03.2018 року у справі №185/9408/17, яке набрало законної сили 19.04.2018 року, позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови позивачу в перерахуванні пенсії на підставі ч.1 ч.2, абз. 1, абз.2 ч.3 ст.57 Закону №796-ХІІ, із врахуванням середньомісячного заробітку для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку на календарні місяці роботи на кількість цих місяців за довідкою виданою 07.07.2017 року за №А-483 архівним відділом Павлоградської міської ради про одержану заробітну плату за роботу (службу) в зоні відчуження;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , на підставі ч.1 ч.2, абз. 1, абз.2 ч.3 ст.57 Закону №796-ХІІ, - середньомісячний заробіток для перерахунку пенсії шляхом поділу загальної суми заробітку на календарні місяці роботи на кількість цих місяців за довідкою виданою 07.07.2017 року за № А-483 архівним відділом Павлоградської міської ради про одержану заробітну плату (грошове забезпечення) за роботу (службу) в зоні відчуження, з 19 жовтня 2017 року.

В іншій частині позову відмовлено.

Павлоградським міськрайонним судом Дніпропетровської області у рішенні від 19.03.2018 року по справі №185/9408/17 було встановлено, що згідно архівної довідки №А-483 від 07.07.2017 року, виданої архівним відділом Павлоградської міської ради за квітень-грудень 1986 року, заробітна плата позивача за 1986 рік складає: квітень 205,68 грн., травень - 318,85 грн., червень - 263,52 грн., липень 358,25 грн., серпень 215,87 грн., вересень 456,89 грн., жовтень 228,94 грн., листопад 1113,52 грн., грудень 303,67 грн.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до розпорядження №169810 від 02.05.2018 року, на виконання рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19.03.2018 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було зроблено перерахунок пенсії позивача із врахуванням середньомісячного заробітку за довідкою №А-483, шляхом поділу загальної суми заробітку за серпень та вересень 1986 року на кількість цих місяців. Після проведення перерахунку пенсії, з 19.10.2017 року новий розмір пенсії позивача складає 2386,79 грн.

18.01.2019 року, не погоджуючись з розміром своєї пенсії, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.3 ст.57 Закону №796-ХIІ, за довідкою №А-483 від 07.07.2017 року, виданою архівним відділом Павлоградської міськради.

Розпорядженням Відділу з питань призначення та перерахунків пенсії №18 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.01.2019 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до Закону №796-ХІ.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.01.2019 року №17/03.22-19 від 23.01.2019 року «Про відмову в перерахунку пенсії» позивача було повідомлено, що його пенсія розрахована відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1058-IV, проводити перерахунок пенсії згідно з ч.3 ст.57 Закону №796-ХІ не має законних підстав.

Позивач вважає, що відмовою №17/03.22-19 від 23.01.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровської області порушує його право на соціальний захист, рішення про відмову у перерахунку пенсії є незаконним та таким що підлягає скасуванню, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з ч.2 ст.27 Закону №1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796- ХІІ від 28 лютого 1991 року визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Частиною 1 ст.55 Закону №796- ХІІ передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону №796- ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за Списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону №796-XII, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Отже, перерахунок пенсії позивача має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16), а також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного адміністративного суду від 06.02.2018 року (справа №560/675/17).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом №796- ХІІ.

Відповідно до ч.1 ст.57 Закону № 796-XII обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, згідно з ч.2 ст.57 Закону № 796-XII у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Частиною 3 ст.57 Закону № 796-XII передбачено, якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:

менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;

не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;

менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

При цьому законодавцем не звужується коло осіб лише до тих осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно довідки від 22.09.1986 року №678, виданої військовою частиною № НОМЕР_3 , ОСОБА_1 перебував на військових зборах з 18 серпня по 22 вересня 1986 року на територіях радіоактивного забруднення, отже пропрацював на територіях радіоактивного забруднення не менше 30 календарних днів у двох місяцях.

Заробіток позивача за наданою довідкою №А-483 від 07.07.2017 року, виданою архівним відділом Павлоградської міськради ОСОБА_1 у листопаді 1986 року складав 1113, 52 карб. та був нарахований і виплачений за термін праці у зоні небезпеки.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» Пенсійний фонд України зобов'язаний забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Пунктом 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого зазначеною постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року, передбачено, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

З вищевикладених норм випливає, що пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи незалежно від періоду проведення розрахунку.

Враховуючи те, що розрахунок з позивачем за термін праці у зоні небезпеки було також проведено і у листопаді 1986 року, суд погоджується з доводами позивача про наявність підстав для врахування у розрахунку заробітної плати для обчислення розміру пенсії, заробітну плату виплачену у листопаді 1986 року за працю в зоні небезпеки.

Прийняття рішення про призначення чи перерахунок пенсії чинним законодавством віднесено до компетенції органів пенсійного фонду.

За наведених обставин, суд приходить до висновку, що відповідач не вправі позбавити позивача права на перерахунок пенсії на підставі ч.2 ст.56, ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А-483 від 07.07.2017 року, виданою архівним відділом Павлоградської міськради, з розрахунку заробітної плати виплаченої у листопаді місяці за працю в зоні небезпеки, тому дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії є протиправними, а пенсія ОСОБА_1 підлягає перерахунку.

Щодо дати з якої пенсія позивача підлягає перерахунку, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Враховуючи те, що заява позивача про перерахунок пенсії була подана ним до Головного управління Пенсійного фонду України 18.01.2019 року (тобто після 15 числа), з огляду на вищевикладену норму, пенсія підлягає перерахунку з першого числа наступного місяця - 01.02.2019 року.

Доводи відповідача про те, що позивачем подано аналогічну позовну заяву в частині перерахунку та виплати пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 57 Закону України ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, тобто, з того самого предмету, з тих самих підстав та до того самого відповідача, що і було подано раніше, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, оскільки підставою для звернення позивача до суду з цим позовом стали протиправні дії відповідача щодо відмови від 23.01.2019 року у перерахунку пенсії, такі дії відповідача в судовому порядку не оскаржувались, з позовом щодо перерахунку пенсії на підставі заяви від 18.01.2019 року позивач також не звертався.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Згідно з ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Частиною 1 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов'язку доказування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії відповідно до ст.56, ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А-483 від 07.07.2017 року та виплаті основної пенсії та додатку до пенсії на підставі наведених норм, починаючи з 01.02.2019 року.

За наведених обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в частині визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання його перерахувати і виплачувати починаючи з 01.02.2019 року позивачу основну пенсію та додаток до пенсії, на підставі ч.2 ст.56, ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А-483 від 07.07.2017 року, виданою архівним відділом Павлоградської міськради, з розрахунку заробітної плати виплаченої у листопаді місяці за працю в зоні небезпеки.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та ним не були понесені судові витрати, судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 78, 139, 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, Дніпропетровська область, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо надання рішення «Про відмову у перерахунку пенсії» від 23.01.2019 року, відповідно до ст.56, ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А-483 від 07.07.2017 року, виданою архівним відділом Павлоградської міськради ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за паспортом серії НОМЕР_1 , за карткою платників податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплачувати починаючи з 01.02.2019 року, основну пенсію та додаток до пенсії, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за паспортом серії НОМЕР_1 , за карткою платників податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 , на підставі ч.2 ст.56, ч.2 ст.57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за довідкою №А- 483 від 07.07.2017 року, виданою архівним відділом Павлоградської міськради, з розрахунку заробітної плати виплаченої у листопаді місяці за працю в зоні небезпеки.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 24 квітня 2019 р.

Суддя О.М. Неклеса