Рішення від 18.04.2019 по справі 377/212/19

РІШЕННЯ

іменем України

Справа №377/212/19

Провадження №2/377/134/19

18 квітня 2019 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої - судді Теремецької Н.Ф.,

за участю:

секретаря судових засідань - Маряхіної І.В.,

позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Гарнаги П.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Славутичі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська атомна електростанція», треті особи: управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області, Первинна профспілкова організація «Чорнобильської атомної електростанції», про зобов'язання видати довідку для встановлення щомісячної доплати до пенсії за віком, як непрацюючому пенсіонеру, вивільненому у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС, -

УСТАНОВИВ:

20 березня 2019 року до суду надійшла позовна заява, у якій позивач просив зобов'язати Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська атомна електростанція» видати йому довідку для встановлення щомісячної доплати до пенсії за віком, як непрацюючому пенсіонеру, вивільненому у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС за формою та змістом згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС».

Позовні вимоги обґрунтовувались тим, що ОСОБА_2 з 12 вересня 1989 року по 16 лютого 2018 року працював на ДСП «Чорнобильська АЕС» та був звільнений з роботи з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. З 11 листопада 2018 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м.Славутича Київської області та отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії він з'ясував, що йому, як непрацюючому пенсіонеру, не доплачують щомісячну доплату до пенсії як вивільненому з ДСП «Чорнобильська АЕС» у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС у відповідності до пункту «г» ч.2 ст.12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему», у порядку та розмірі, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС». В управлінні Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області йому було роз'яснено, що для встановлення щомісячної доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, потрібна довідка, яка видається в установленому законодавством порядку адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням з профспілковим комітетом станції. Оскільки станом на 15 грудня 2000 року він перебував у трудових відносинах з відповідачем, тому 15 січня 2019 року позивач звернувся до відповідача з вимогою про надання довідки, яка видається в установленому порядку адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням із профспілковим комітетом станції. Листом № 153/01040300-2019 від 18.01.2019 року відповідач відмовив у видачі довідки, обґрунтувавши відмову тим, що він на день звільнення не був пенсіонером, не мав права на достроковий вихід на пенсію за два роки до встановленого законом пенсійного віку, тому зазначена соціальна гарантія на нього не розповсюджується і для видачі довідки підстав немає.

Ухвалою від 25 березня 2019 року відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження і призначено судове засідання з викликом сторін.

Вказаною ухвалою залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Первинну профспілкову організацію «Чорнобильської атомної електростанції».

15 квітня 2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що положеннями ст. 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» встановлено, що держава забезпечує працівникам Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, додаткові гарантії щодо:

а) надання у разі припинення трудового договору одноразової допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку;

б) надання одноразової матеріальної допомоги в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі їх переселення в іншу місцевість;

г) надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС, у порядку та розмірі, визначених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець пов'язує надання додаткових гарантій з моментом виникнення правовстановлюючого факту, а саме моментом вивільнення працівника. Виходячи з наведеного та враховуючи, що позивач на час свого вивільнення 16.02.2018 року на обліку в органах Пенсійного фонду України як отримувач пенсії не перебував, то і права на надання щомісячної доплати до пенсії не мав. Сам по собі факт набуття в подальшому позивачем права на отримання пенсії не зберігає за ним одночасного права на надання щомісячної доплати до пенсії як особі, що має запис у трудовій книжці про вивільнення у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації.

16 квітня 2019 року до суду надійшли письмові пояснення від управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області, в яких управління Пенсійного фонду України в м. Славутичі Київської області в особі голови комісії з припинення УПФУ у м.Славутичі Київської області просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, мотивуючи тим, що правове регулювання спірного питання здійснюється Законом України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та постановою Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС». Відповідно до ст.12 вказаного Закону працівники Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв'язку з достроковимзняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, мають право, крім іншого, на надання щомісячної доплати, у порядку та розмірі, визначених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п.1 постанови КМУ № 1155 від 13.09.2001 року розмір щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які на 15 грудня 2000 року перебували у трудових відносинах з Чорнобильською АЕС на постійній основі( крім сумісників) і мають право на отримання пенсії як на загальних, так і на пільгових умовах, а також по інвалідності і вивільнені у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС , становить при стажі роботи на цій станції до 5 років - 237,25 гривень. Стаж роботи, що враховується для виплати щомісячної доплати, обчислюється на підставі довідки, яка видається в установленому законодавством порядку, адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням із профспілковим комітетом станції. Відповідно до матеріалів пенсійної справи, позивач перебуває на обліку в УПФУ у м.Славутичі Київської області, як отримувач пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 11.11.2018 року. Як вбачається з трудової книжки позивача, його було звільнено 16.02.2018 року у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. За таких обставин УПФУ в м.Славутичі Київської області не вбачає в діях ДСП «ЧАЕС» порушення діючого законодавства щодо відмови у наданні довідки для встановлення щомісячної доплати до пенсії у зв'язку з тим, що на момент звільнення позивач не мав право на призначення пенсії.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. Суду пояснив, що він працював на ДСП «ЧАЕС» з 12.09.1989 року та був звільнений на підставі п.1 ст.40 КЗпП України з ДСП «ЧАЕС» 16.02.2018 року у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації. В період з 18.03.2018 року по 10.11.2018 року він перебував на обліку в Славутицькому міському центрі зайнятості та отримував допомогу по безробіттю. З 11 листопада 2018 року йому призначено пенсію за віком. Вважає, що йому повинна бути призначена щомісячна доплата до пенсії, яка передбачена постановою КМУ від 13.09.2001 року № 1155, тому що він перебував у трудових відносинах з ДСП «ЧАЕС» станом на 15 грудня 2000 року, вивільнений у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС, з 11.11.2018 року є непрацюючим пенсіонером, але відповідачем в порушення вимог діючого законодавства безпідставно відмовлено у видачі довідки, на підставі якої призначається щомісячна доплата до пенсії.

Представник відповідача проти позову заперечував, пославшись на те, що позивач на момент вивільнення не був пенсіонером і не мав права на отримання пенсії, тому він немає права на отримання щомісячної доплати до пенсії відповідно до ст.12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та постанови КМУ від 13.09.2001 року № 1155, оскільки законодавець пов'язує надання додаткових гарантій працівникам, які вивільняються з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації з моментом вивільнення працівника, а відтак відсутні підстави для видачі довідки.

Треті особи: управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області, Первинна профспілкова організація «Чорнобильської атомної електростанції», своїх представників в судове засідання не направили, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином, причини неявки суд не повідомили. Клопотання про відкладення судового розгляду справи до суду не надали.

Вислухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, позивач у справі, в період з 13.09.1989 року по 11.01.1990 року, та в період з 18.03.1991 року по 16.02.2018 року працював на різних посадах на Державному спеціалізованому підприємстві «Чорнобильська атомна електростанція».

Зазначені обставини підтверджені копією трудової книжки, яка долучена до матеріалів справи ( а.с. 6 - 8).

Як вбачається з копії трудової книжки, ОСОБА_2 звільнено 16.02.2018 року з роботи у ДСП «Чорнобильська АЕС» у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації на підставі п.1 ст.40 КЗпП України.

18 березня 2018 року Славутицьким міським центром зайнятості розпочато виплату допомоги по безробіттю згідно з ч.4 ст.12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему».

10 листопада 2018 року припинено виплату допомоги по безробіттю позивачеві згідно з пп.7 п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» в зв'язку з отриманням права на призначення пенсії за віком.

11 листопада 2018 року управлінням Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області ОСОБА_2 було призначено пенсію за віком, що підтверджено довідкою УПФУ в м.Славутичі Київської області № 1743 від 02.12.2018 року( а.с. 8, зв.с.).

15 січня 2019 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з вимогою про надання довідки, яка видається в установленому порядку адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням із профспілковим комітетом станції, на підставі якої встановлюється щомісячна доплата до пенсії як непрацюючому пенсіонеру відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС» .

Листом № 153/01040300-2019 від 18.01.2019 року ДСП «Чорнобильська АЕС» відмовило у видачі зазначеної довідки, обґрунтувавши відмову тим, що ОСОБА_2 на день звільнення не був пенсіонером, не мав права на достроковий вихід на пенсію за два роки до встановленого законом пенсійного віку, тому зазначена соціальна гарантія на нього не розповсюджується і для видачі довідки підстав немає( а.с. 9).

11 лютого 2019 року управлінням Пенсійного фонду України в м.Славутичі Київської області на звернення ОСОБА_2 від 30.01.2019 року надано роз'яснення про те, що для встановлення щомісячної доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС» потрібна довідка, яка видається в установленому законодавством порядку адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням з профспілковим комітетом станції( а.с. 10).

Не погодившись з відмовою відповідача у видачі довідки, на підставі якої встановлюється щомісячна доплата до пенсії як непрацюючому пенсіонеру відповідно до ст.12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» і постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2001 року № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС», позивач звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи спір відповідно до встановлених обставин справи та відповідних їм правовідносин, суд виходить з такого.

Згідно із ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну сину. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблоку цієї АЕС на екологічно безпечну систему» працівники Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, мають право на:

соціальне забезпечення та страхування на загальних засадах відповідно до законодавства;

працевлаштування самостійно або за сприяння державної служби зайнятості на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності у першочерговому порядку;

користування закладами охорони здоров'я за попереднім місцем роботи.

Держава забезпечує працівникам Чорнобильської АЕС, які влаштувалися на роботу до 15 грудня 2000 року і які вивільняються з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, додаткові гарантії щодо:

а) надання у разі припинення трудового договору одноразової допомоги в розмірі не менше середнього місячного заробітку;

б) надання одноразової матеріальної допомоги в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі їх переселення в іншу місцевість;

г) надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС, у порядку та розмірі, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання пункту «г» частини другої статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» було прийнято Кабінетом Міністрів України 13 вересня 2001 року постанову № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС», якою визначено розмір та порядок призначення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС.

Згідно з пунктом 3 вказаної постанови стаж роботи, що враховується для виплати щомісячної доплати, обчислюється на підставі довідки, яка видається в установленому законодавством порядку, адміністрацією Чорнобильської АЕС за погодженням з профспілковим комітетом станції.

Аналіз статті 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та постанови Кабінету Міністрів України № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС» свідчить про те, що держава забезпечує соціальні гарантії працівникам Чорнобильської АЕС, в тому числі надання щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які були влаштовані на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та вивільняються з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації .

Таким чином, законодавець пов'язує надання соціальних гарантій таким працівникам з моментом вивільнення їх з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що право на отримання щомісячної доплати до пенсії, передбаченої статтею 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» мають працівники, які були влаштовані на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та вивільняються з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації і на день вивільнення є пенсіонерами або мають право на пенсію як на загальних умовах, так і на пільгових умовах, а також по інвалідності.

В судовому засіданні з досліджених доказів встановлено, що позивач дійсно був влаштований на Чорнобильську АЕС до 15 грудня 2000 року та був вивільнений з роботи у зв'язку з достроковим зняттям Чорнобильської АЕС з експлуатації, але на день вивільнення не був пансіонером і не мав право на пенсію як на загальних, так і на пільгових умовах або по інвалідності.

Таким чином, позивач не має права на отримання щомісячної доплати до пенсії, передбаченої статтею 12 Закону України «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» та постановою Кабінету Міністрів України № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС».

Виходячи з того, що позивач немає права на отримання вищезазначеної щомісячної доплати до пенсії, то у відповідача були відсутні підстави для видачі довідки, передбаченої п.3 постанови Кабінету Міністрів України № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС».

Доводи позивача про те, що відповідно до ст.49 КЗпП України відповідач зобов'язаний був видати йому довідку для встановлення щомісячної доплати до пенсії за віком, як непрацюючому пенсіонеру, вивільненому у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС суд до уваги не приймає, оскільки порядок та підстави видачі такої довідки передбачено п.3 постанови Кабінету Міністрів України № 1155 «Про встановлення щомісячної доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, вивільненим у зв'язку із закриттям Чорнобильської АЕС».

За таких обставин позов є безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 258 -259, 263-265 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Славутицький міський суд. Апеляційна скарга може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач- ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживаня: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1.

Відповідач- Державне спеціалізоване підприємство «Чорнобильська атомна електростанція», місцезнаходження: Київська область, м. Славутич, вул. 77-ої Гвардійської дивізії, 7/1, код ЄДРПОУ:14310862.

Треті особи:

Управління Пенсійного фонду України у м. Славутичі Київської області, місцезнаходження: Київська область, м.Славутич, Центральна площа, 7, код ЄДРПОУ 22203152.

Первинна профспілкова організація «Чорнобильської атомної електростанції», місцезнаходження: Київська область, м. Славутич, вул. 77-ої Гвардійської дивізії, 7/1.

Повне судове рішення виготовлено 23 квітня 2019 року.

Суддя Н. Ф. Теремецька