Справа № 755/6351/19
"18" квітня 2019 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
головуючої судді: Яровенко Н.О.,
при секретарі: Грінкевич А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дільничої виборчої комісії № 800410 територіального виборчого округу № 216, Відділу ведення державного реєстру виборців Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації про включення до списку виборців,
Позивач звернулася із позовом до суду про включення його у список виборців Дільничної виборчої комісії № 800410 виборчого округу № 216 з чергових виборів Президента України за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_3. Позов мотивує тим, що з 14 квітня 2016 року він постійно проживає за адресою АДРЕСА_3, що знаходиться в межах виборчої дільниці № 800410 територіального виборчого округу № 216, є громадянином України та на день головування на виборах Президента України йому виповнилося 18 років. Проте прибувши на Дільничну виборчу комісію № 800410 виявив, що його не включено у списки виборців, тому просить ухвалити рішення, яким зобов'язати відповідача Дільничну виборчу комісію № 800410 територіального виборчого округу № 216 включити його у списки виборців Дільничної комісії № 800410 виборчого округу № 216 з чергових виборів Президента України 21 квітня 2019 року.
В судове засідання позивач та представники відповідачів не з'явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені відповідно до положень ст. 268 КАС України, однак їх неявка не перешкоджає розгляду вказаної справи, тому суд вважає, що слід розглянути адміністративний позов у їх відсутності.
У відповідності до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши та перевіривши зібрані по справі докази, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 70 Конституції України гарантовано, що право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України», вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби); тимчасове посвідчення громадянина України; картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора.
Згідно ч. 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України, до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Частиною 3 ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України», зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі рішення суду, прийнятого у порядку та у строки, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч. 4 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України», при включенні виборця до списку виборців на виборчій дільниці у порядку внесення змін до уточненого списку виборців відомості про нього, передбачені формою списку виборців, вносяться у кінці списку виборців. При цьому у графі "Примітки" зазначаються дата і номер рішення суду.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 4, 5 ст. 274 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування,а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування,-невідкладно. Рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Згідно ч.ч. 1 та 2 ст. 8 Закону України «Про державний реєстр виборців», виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Батьки або інші законні представники зобов'язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання.
Статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Разом з тим, зареєстроване місце проживання не повинно бути тимчасовим, як випливає зі ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якою встановлено, що територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
За змістом ст. 1 вказаного Закону, адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, тобто у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
При цьому, суд зазначає, що згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання здійснюється лише за однією адресою, а тому право участі на таких виборах повинні мати лише ті громадяни України, які постійно проживають на відповідній території та мають реєстрацією місця проживання на території відповідного села, селища, міста.
Саме місце реєстрації у паспорті громадянина України має ключове юридичне значення при вирішенні виборчих спорів щодо включення до списків виборців для голосування на чергових виборах, оскільки залежно від місця реєстрації виборця визначається його виборча адреса.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно паспортних даних ОСОБА_1 місцем його реєстрації є:, АДРЕСА_1. Крім того, довідкою, виданою Відділом ведення ДРВ Дніпровської РДА у м. Києві вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (виборча дільниця, що утворена на постійній основі: № 141972).
Згідно довідки № 3004-5000033135 від 13 лютого 2019 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої ОСОБА_1, останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, фактичне місце проживання - АДРЕСА_3, а тому вказана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за Законом не є правовою підставою для зміни місця голосування виборця, тобто голосування не за виборчою адресою.
Саме до такої правової позиції зводяться висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 25 липня 2018 року у справі № 151/16573/16-а.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 до Дільничої виборчої комісії № 800410 територіального виборчого округу № 216, Відділу ведення державного реєстру виборців Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації про включення до списку виборців.
Керуючись ст. 70 Конституції України, ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 31, ч. 3 ст. 32, п. 1 ч. 2 ст. 35, ч. 4 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України», ч. 2 ст. 8 Закону України «Про державний реєстр виборців», ст.ст. 1, 3, 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст. 1, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.ст. 2, 241, 243- 246, 274, 293 КАС України, суд,
В адміністративному позові ОСОБА_1 до Дільничої виборчої комісії № 800410 територіального виборчого округу № 216, Відділу ведення державного реєстру виборців Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації про включення до списку виборців - відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано у дводенний строк з дня його проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено 18 квітня 2019 року.
Суддя: Н.О.Яровенко