Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"12" квітня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/3427/18
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Васильєвій Л.О.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом ФГ "Джал", с. Вільхуватка
до ДП "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою", м. Харків , Головного управління Держгеокадастру у Харківської області, м. Харків , ТОВ "Спецагродар", с. Велика Бабка
про визнання недійсними торгів
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1 (директор), паспорт серія ММ № 665533 МВМ Дзержинського РВ ХМУ УМВС України в Х/О від 08.12.00р.;
відповідача (ГУ Держгеокадастру у Х/О) - ОСОБА_2, довіреність № 32-20-0.14,2-21/62-19 від 03.01.19р.
відповідача (ДП "Харківський НД та проектний інститут землеустрою") - не з'явився,
відповідача (ТОВ "Спецагродар") - не з'явився.
ФГ "Джал", с. Вільхуватка звернулось до господарcького суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить:
- визнати недійсними земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, площею 40,4106 га, що розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області (аукціон № 13292, лот № 25820), проведені 17 вересня 2018 року Державним підприємством «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківської області (Відповідач 2) скасувати запис про право оренди в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28119572 від 20.09.2018 року та виставити на чергові земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, площею 40,4106 га, що розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області.
Судові витрати просить покласти на відповідача.
Ухвалою суду від 18.12.18р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на "10" січня 2019 р. о(об) 12:00 год.
08.01.19р. від позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Державного підприємства «Харківський науково- дослідний та проектний інститут землеустрою» (Відповідачі), щодо порядку реєстрації учасників та проведення земельних торгів;
- визнати недійсними земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, площею 40,4106 га, що розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області (аукціон № 13292, лот № 25820), проведені 17 вересня 2018 року Державним підприємством «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківської області (Відповідач 2) скасувати запис про право оренди в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28119572 від 20.09.2018 року та виставити на чергові земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, площею 40,4106 га, що розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області.
21.01.19р. від позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Державного підприємства «Харківський науково- дослідний та проектний інститут землеустрою» (Відповідачі), щодо порядку реєстрації учасників та проведення земельних торгів;
- визнати недійсними земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, площею 40,4106 га, що розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області (аукціон № 13292, лот № 25820), проведені 17 вересня 2018 року Державним підприємством «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
05.02.19р. від відповідача (ГУ Держгеокадастру у Х/О) надійшло клопотання про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 28.02.19р. заяву про уточнення позовних вимог, яка надійшла до суду 21.01.19р., прийнято до розгляду та задоволено. Подальший розгляд справи ведеться з її урахуванням. За клопотанням відповідача (ГУ Держгеокадастру у Х/О) продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів по 18.03.19р. та відкладено підготовче засідання на "18" березня 2019 р. о 14:00 год.
07.03.19р. від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву.
17.03.19р. від ГУ Держгеокадастру у Х/о надійшов відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 18.03.19р. закрито підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні на 01.04.19 р. о 14:00 год.
В судовому засіданні 01.04.19о. оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засіданні до 04 квітня 2019 року о 14:00 год.
04.04.19р. в судовому засіданні оголошено протокольну ухвалу про перерву у судовому засідання до 12.04.2019 року о 14:30 год.
Представник позивача в судовому засіданні 12.04.19р. підтримав позовні вимоги, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача (ГУ Держгеокадастру у Х/О) в судовому засіданні 12.04.19р. проти позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача (ДП "Харківський НД та проектний інститут землеустрою") в судове засідання 12.04.19р. не з'явився.
Представник відповідача (ТОВ "Спецагродар") в судове засідання 12.04.19р. не з'явився.
Враховуючи те, що норми Господарського процесуального кодексу України, щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.
Розглянувши матеріали справи, повно та всебічно дослідивши обставини та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
На виконання Наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі-ГУ Держгеокадастр у Харківській області) № 3709-СГ від 25.05.18р. року «Про проведення земельних торгів у формі аукціону, на офіційному веб- сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру була розміщена інформація про проведення 17.09.2018 (за адресою: Харківська область, м. Харків, вул. Космічна, 21) Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області в якості організатора та ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (далі - ДП «ХНДПІЗ») в якості виконавця (ліцитатор - ОСОБА_3) земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 40,4106 га кадастровий номер 6324683500:03:005:1329, що розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області та є державною власністю (аукціон № 13292 лот № 25820) з кінцевим терміном подання документів та сплати внесків до 13.09.2018. Зазначеним Наказом, також, було встановлено стартові розміри орендної плати, строки та інші умови користування земельними ділянками, а також затверджено проекти договорів оренди землі, які пропонувались укласти з переможцем земельних торгів.
ФГ «Джал» у відповідності до вимог ч.7 ст.137 Земельного кодексу України 29 серпня 2018 року подано пакет документів на участь у торгах, що підтверджується заявою про участь у земельних торгах для юридичних осіб-резидентів та довідкою про отримання 29.08.18р. року документів виконавцем земельних торгів, в особі ліцитатора ОСОБА_3
Довідка про отримання 29.08.2018 року ОСОБА_3 від ФГ «Джал» пакету документів містить вичерпний перелік наданих ліцитатору документів, що подано Позивачем. Зокрема, ДП «ХНДПІЗ» визнано, що ним отримано наступні документи від Позивача: на виконання підпункту «а» ч. 7 ст.137 ЗК України - заяву про участь у земельних торгах; на виконання підпункту «б» ч. 7 ст.137 ЗК України - копію довідки з ЄДРПОУ; копію витягу з ЄДРЮО та ФОП; копію Статуту ФГ «Джал»; копію наказу про призначення керівника; копію протоколу загальних зборів учасників ФГ «Джал» №1 від 12.11.2010 року, копію паспорту керівника та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера керівника, копію довідки банку про відкритий рахунок в національній валюті; копію витягу з реєстру платників ПДВ, довіреність на представника ФГ «Джал», копію паспорту представника та картки про присвоєння ідентифікаційного номера представника; на виконання підпункту «в» ч. 7 ст.137 ЗК України - копію платіжного доручення про сплату гарантійного внеску та копію платіжного доручення про сплату реєстраційного внеску.
На виконання вимог п.2 ч.7 ст. 137 ЗК України ДП «ХНДПІЗ» надано оригінал - довіреності на представника ФГ «Джал», копію паспорту представника та картки про присвоєння ідентифікаційного номера представника.
Крім цього, як вказує позивач в позовній заяві, на виконання усної вимоги службової особи ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» представником ФГ «Джал» була складена додаткова Заява ( у довільній формі) для участі у земельних тогах з переліком документів, які надаються.
В позовній заяві позивач вказує, що представник ФГ «Джал», керуючись вимогами зазначеної норми з'явився з необхідними документами більш ніж за годину до початку торгів, але Виконавець торгів (Відповідачі) відмовився реєструвати ФГ «Джал», як учасника торгів, без будь-яких пояснень, на чисельні прохання надати роз'яснення.
Так, на думку позивача, у зв'язку з очевидними протиправними діями ДП «ХНДПІЗ», як вказує позивач в позовній заяві, представником ФГ «Джал» 17 вересня 2018 року о 09 год. 30 хв. було викликано співробітників Національної поліції, щоб зафіксувати вказані обставини та вжити заходів з припинення нехтування Відповідачами правами Позивача та інших учасників, що підтверджується доданими до позову заявою та поясненнями на ім'я начальника Шевченківського ВП, ГУНП в Харківській області, що надані представником Позивача ОСОБА_4.
Таким чином, як зазначено в позові, представника Позивача не було допущено до торгів 17.09.2018р. о 10.00 у зв'язку з відмовою у реєстрації без будь - яких причин та пояснень.
17.09.2018р. спірні торги перенесено з 10:00 год. на 13:00 год. через порушення порядку в залі проведення торгів представниками ФГ «Джал», які подали пакети документів з порушенням ст.. 137 Земельного Кодексу України, про, що оголошено ліцитатором в залі проведення торгів, відеозапис яких міститься в матеріалах справи.
За результатами торгів 17.09.18р. переможцем визнано ТОВ "Спецагродар", яке, як вказує позивач, без належної конкуренції, майже за стартовою ціною, купило право оренди вищезазначених земельних ділянок. А саме, при Стартовому розмірі річної плати за користування земельною ділянкою у 110 666.69 грн., кінцева була визначена у розмірі 122 286.62 грн., тобто стартова ціна у 8% від нормативно - грошової оцінки збільшилась менше ніж на 1%, й склала 8.83 %.
У позовній заяві позивач вказав, про те, що у відповідності до Стратегії удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 р. № 413, «Середній розмір орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, набуті в оренду на конкурентних засадах у 2016 році, становив 9 відсотків нормативної грошової оцінки, а за перше півріччя 2017 р. - 13 відсотків нормативної грошової оцінки. При цьому в деяких випадках розмір орендної плати за результатами торгів становив 32 відсотки нормативної грошової оцінки».
Після цього, між Головним управлінням Держгеокадастру у Харківської області та переможцем земельних торгів за лотом №25820 ТОВ "Спецагродар", код 32465789, було укладено договір оренди землі. Номер запису про право оренди в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28119572 від 20.09.2018 року.
Так, позивач вказує, що ситуація що склалась, призвела до недоотримання бюджетних коштів та потенційно завдала шкоди місцевої громаді, адже Позивач мав намір сплатити значно більшу суму за придбання права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, для чого на поточному рахунку станом на 17.09.2018 року було зарезервоване 560 923,89 (п'ятсот шістдесят тисяч дев'ятсот двадцять три грн.., 89 коп.) грн. (а.с. 47)
Таким чином, позивач вважає, що ДП «ХНДПІЗ» (виконавцем земельних торгів) були порушені підготовка та порядок проведення земельних торгів, які передбачені статтею 137 Земельного кодексу України, та грубо порушено право Позивача на участь в земельних торгах у формі аукціону № 13292, проведених 17.09.2018 р. за лотом № 25820 та з урахуванням приписів частини 1 статті 203 Цивільного кодексу України та вважає наявними підстави для визнання результатів аукціону №13292 з продажу права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, площею 40,4106 та, яка розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області, з кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, строком на 7 (сім) років, та які оформлені протоколами земельних торгів від 17.09.2018 р., недійсними, що і стало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову кваліфікацію доказам які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Частиною 1 статті 116 ЗК України унормовано, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 124 Земельного кодексу України (далі-ЗК) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
У відповідності до положень ч.ч. 1-4 ст. 135 ЗК земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Виконавцем земельних торгів є суб'єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:
а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
б) стартова ціна лота;
в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;
г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Частинами 7-11 ст. 135 ЗК України передбачено, що розмір реєстраційного внеску визначається виконавцем і не може перевищувати 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на дату публікації оголошення про проведення земельних торгів.
Розмір гарантійного внеску за лотом становить 5 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису).
Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються учасниками земельних торгів на окремі рахунки виконавця земельних торгів, відкриті в банку.
Сплачені суми реєстраційних внесків поверненню не підлягають, крім випадку, визначеного частиною третьою статті 138 цього Кодексу.
Сплачені суми гарантійних внесків (крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 138 цього Кодексу) повертаються виконавцем земельних торгів усім учасникам земельних торгів, які не були визнані переможцями, протягом трьох банківських днів з дня проведення земельних торгів.
Положеннями ст. 135 ЗК урегульовано порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.
Відповідно до 1-19, 22-28, 30 ст. 137 ЗК організатор земельних торгів не пізніше десяти робочих днів після підписання договору про проведення торгів передає, а виконавець земельних торгів приймає документи та матеріали на лот, зазначені у частині четвертій статті 136 цього Кодексу.
Документація щодо кожного лота оформляється виконавцем земельних торгів в окрему справу і після закінчення торгів передається покупцеві.
Із зазначених документації та матеріалів виконавець земельних торгів формує інформаційну картку на лот.
Виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів.
В оголошенні зазначаються за кожним лотом:
а) найменування організатора земельних торгів;
б) місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер;
в) цільове призначення, а для містобудівних потреб - також види використання;
г) умови договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису, який укладається на земельних торгах;
ґ) стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою;
д) містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов'язаних із забудовою;
е) місце і час проведення земельних торгів;
є) розмір реєстраційного та гарантійного внесків, які сплачуються учасниками, порядок їх сплати;
ж) номери рахунків виконавця земельних торгів, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків;
з) найменування та адреса виконавця земельних торгів, прізвище та посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами на лот;
и) текст договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря);
і) сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, організацію та проведення земельних торгів, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів.
При розміщенні оголошення на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, воно має містити фотографічні зображення земельних ділянок, копії документів та матеріалів на лот.
Розміщення інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, здійснюється безоплатно. Технологічні та програмні засоби, необхідні для оприлюднення оголошення про проведення торгів, повинні забезпечувати юридичним та фізичним особам можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування інформації із застосуванням поширених веб-оглядачів та редакторів, без необхідності застосування спеціально створених технологічних чи програмних засобів, цілодобово, без обмежень.
Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 90 днів після оприлюднення оголошення.
Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів:
а) заяву про участь у земельних торгах;
б) інформацію про найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу; або прізвище, ім'я, по батькові та реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер та серію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті) фізичної особи - підприємця. Фізичні особи, які не є підприємцями, подають копію довідки про присвоєння їм реєстраційного номера облікової картки платника податків (ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків) або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті). Для іноземних громадян та осіб без громадянства - прізвище, ім'я та по батькові, громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована юридична особа.
Копії засвідчуються підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;
в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків).
Представник фізичної чи юридичної особи подає також документи, що підтверджують право діяти від імені учасника торгів.
Виконавець земельних торгів приймає документи в учасників - фізичних осіб та представників учасників - юридичних осіб.
Виконавець земельних торгів після отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, заносить до книги реєстрації учасників торгів порядковий номер учасника і номер лота, який він виявив бажання придбати, та видає учаснику (його представнику) довідку про отримання документів із зазначенням їх переліку, вхідний квиток, інформаційну картку на лот та картку учасника (із зазначенням на зворотному боці умов проведення торгів).
До книги реєстрації учасників земельних торгів вноситься інформація, зазначена в абзаці другому цієї частини, а також:
а) для фізичних осіб - прізвище, ім'я та по батькові, зареєстроване місце проживання (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
б) для юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, - найменування, місцезнаходження, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, для юридичних осіб, у статутному (складеному) капіталі яких є частка іноземного капіталу, - також інформація про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання іноземні засновники (учасники);
в) для іноземних громадян та осіб без громадянства - громадянство (підданство) іншої держави, прізвище, ім'я та по батькові, постійне місце проживання в країні, громадянином (підданим) якої є особа; для іноземних юридичних осіб - найменування, місцезнаходження та держава, в якій зареєстрована така юридична особа.
Інформація про особу учасника (його представника), що міститься в поданих ним документах, не підлягає розголошенню, крім випадків, установлених законом.
У день проведення торгів виконавець реєструє присутніх учасників. Учасник (його представник) зобов'язаний пред'явити паспорт (довіреність на вчинення дій під час торгів, зокрема на участь у торгах та підписання протоколу про результати торгів, і паспорт).
Після цього виконавець видає учаснику табличку з номером.
Реєстрація починається за три години та закінчується за 20 хвилин до початку торгів.
Незареєстровані особи до участі у торгах не допускаються.
Форми заяви про участь у торгах, довідки про отримання документів виконавцем земельних торгів, книги реєстрації учасників торгів, вхідного квитка, інформаційної картки на лот та картки учасника торгів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин.
Під час проведення торгів мають право бути присутніми та здійснювати звукозапис і відеозйомку процесу проведення торгів представники засобів масової інформації та громадських об'єднань.
За рішенням ліцитатора під час торгів за певним лотом у залі можуть бути присутні учасники, які не беруть участі в торгах за цим лотом, а також особи, які не є учасниками, за запрошенням організатора земельних торгів.
Особам, які не є учасниками торгів за конкретним лотом, забороняється втручатися у торги в будь-який спосіб, вчиняти дії, спрямовані на умисне створення перешкод для проведення торгів (пересуватися по залу та голосно розмовляти без дозволу ліцитатора, відвертати увагу учасників).
Ліцитатор для усунення порушень та відновлення порядку має право:
усно попередити учасника чи запрошену особу про необхідність припинення порушень, але не більше одного разу за кожний вид порушення;
вимагати від учасника чи запрошеної особи залишити зал торгів за неодноразове порушення порядку проведення торгів;
тимчасово припинити проведення торгів та оголосити перерву в разі порушення учасниками правил проведення торгів.
Земельні торги починаються з оголошення ліцитатором порядку їх проведення.
Лот виставляється на торги за наявності не менш як двох зареєстрованих учасників.
Ліцитатор оголошує номер лота, зазначений в інформаційній картці, місце розташування, розмір, цільове призначення земельної ділянки та можливі види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, а також стартову ціну лота.
Торги починаються з оголошення ліцитатором стартової ціни одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга), якщо один або більше учасників сповістили про готовність придбати лот.
Якщо протягом трьох хвилин після триразового оголошення стартової ціни ніхто з учасників не висловив бажання придбати лот за ціною, оголошеною ліцитатором, лот знімається з продажу на цих торгах.
У разі якщо про готовність придбати лот за стартовою ціною сповістили не менш як два учасники, ліцитатор збільшує стартову ціну на крок торгів з подальшим послідовним збільшенням ціни.
Значення кроку торгів встановлюється організатором у розмірі до 5 відсотків стартової ціни земельної ділянки, або до 0,5 відсотка стартової плати за користування земельною ділянкою (оренди, суперфіцію, емфітевзису) у разі продажу права на неї.
У ході торгів учасники повідомляють про намір придбати лот за оголошеною ліцитатором ціною у два способи: підняттям таблички з номером, повернутим до ліцитатора, що засвідчує прийняття ціни, запропонованої ліцитатором (прийняття пропозиції ціни без голосу), або підняттям таблички з одночасним оголошенням своєї пропозиції стосовно ціни лота, яка має бути більшою, ніж названа ліцитатором ціна, щонайменше на один крок торгів і обов'язково кратною кроку торгів (пропозиція ціни з голосу).
Якщо запропонована учасником ціна перевищує оголошену ліцитатором ціну, ліцитатор називає номер учасника і повідомляє про його пропозицію.
У разі якщо ціна, запропонована з голосу одним із учасників, більша за ціну, оголошену ліцитатором, але не кратна кроку торгів, ліцитатор трактує таку пропозицію як згоду учасника збільшити ціну на відповідну кількість кроків торгів, називає номер цього учасника і запропоновану ним ціну, кратну кроку торгів.
Якщо учасник підняв табличку та оголосив ціну, меншу за оголошену ліцитатором або попереднім учасником, ліцитатор повторює свою ціну або ціну попереднього учасника, вважаючи підняття таблички учасником, який запропонував меншу ціну, за згоду прийняти ціну, яку назвав ліцитатор або попередній учасник. Після цього ліцитатор оголошує наступну ціну, збільшену на крок торгів.
Мовчання учасника, який першим підняв табличку з номером після оголошення ліцитатором ціни, трактується як згода учасника на запропоновану ліцитатором ціну. Після цього ліцитатор називає номер учасника, який першим підняв табличку, і оголошує наступну ціну, збільшену на крок торгів.
У разі якщо після оголошення запропонованої ліцитатором ціни одночасно декілька учасників піднімають свої таблички з номером (прийняття пропозиції ціни без голосу), ліцитатор називає нову ціну, збільшену на крок торгів, не оголошуючи номерів учасників до того моменту, коли будь-який з них не оголосить свою ціну або ліцитатор не визначить, який з учасників підняв табличку першим під час чергового збільшення оголошеної ліцитатором ціни.
Якщо під час послідовного збільшення ціни ліцитатором одночасно декілька учасників залишають свої таблички піднятими, ліцитатор у будь-який момент на свій розсуд може запропонувати їм оголосити свою ціну і після першого оголошення одним з учасників своєї пропозиції назвати номер учасника, який оголосив пропозицію, а також ціну, запропоновану таким учасником, а потім оголосити наступну ціну, збільшену на крок торгів.
У разі якщо два або більше учасників одночасно погодилися з оголошеною ціною, але не погодилися з наступною ціною, збільшеною на крок торгів, ліцитатор може оголосити про зменшення кроку торгів і назвати наступну ціну, збільшену на новий крок торгів. Якщо після цього ніхто з учасників не висловить бажання придбати лот за оголошеною ліцитатором останньою ціною, ліцитатор може запропонувати їм оголосити свою ціну. Після оголошення одним з учасників своєї пропозиції ліцитатор називає номер учасника, який оголосив пропозицію, а також запропоновану ним ціну. Інші учасники можуть запропонувати лише вищу за оголошену ціну, яку ліцитатор оголошує разом з номером учасника і збільшує на наступний крок.
У разі якщо протягом трьох хвилин після триразового повторення останньої ціни не запропонована вища ціна, ліцитатор закінчує торги за лотом одночасно з ударом аукціонного молотка (гонга) та проголошенням слова "Продано", називає ціну продажу лота за останньою найбільшою ціною, за якою виявлено намір придбати лот, номер переможця і викликає його для підписання протоколу, який ведеться під час торгів.
У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках.
Один примірник протоколу видається переможцю.
Ліцитатор оголошує про завершення земельних торгів після підписання протоколу торгів.
Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев'ятою цієї статті.
У разі придбання переможцем кількох лотів договір укладається окремо на кожний з них.
Укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки нотаріально посвідчується.
Для посвідчення договору купівлі-продажу земельної ділянки нотаріусу подається протокол торгів з інформацією про земельну ділянку, відповідальність за достовірність якої покладається на організатора земельних торгів.
Право на земельну ділянку, набуте за результатами проведення торгів, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному законом.
Гарантійний внесок, сплачений переможцем до початку торгів, зараховується до купівельної ціни.
У разі продажу земельної ділянки державної чи комунальної власності або права на неї (оренди, суперфіцію, емфітевзису) виконавець земельних торгів протягом семи банківських днів після закінчення торгів перераховує суму гарантійного внеску, сплаченого на його рахунок переможцем, на відповідні рахунки організатора земельних торгів, відкриті в органах центрального органу виконавчої влади, утвореного для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування надходжень від продажу земельних ділянок або прав на них, та перераховує гарантійні внески учасників, що не повертаються, на відповідні бюджетні рахунки, відкриті в органах центрального органу виконавчої влади, утвореного для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування інших надходжень, крім суми винагороди, що підлягає сплаті організатором земельних торгів виконавцю земельних торгів відповідно до договору про проведення земельних торгів.
На торгах зобов'язаний бути присутній організатор земельних торгів або його представник, уповноважений укладати від імені організатора земельних торгів договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
У відповідності до ч. 1 т. 138 ЗК земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, ФГ «Джал» у відповідності до вимог ч.7 ст.137 Земельного кодексу України 29 серпня 2018 року подано пакет документів на участь у торгах, що підтверджується заявою про участь у земельних торгах для юридичних осіб-резидентів та довідкою про отримання 29.08.18р. року документів виконавцем земельних торгів, в особі ліцитатора ОСОБА_3 (а.с. 18, 20)
Довідка про отримання 29.08.2018 року ОСОБА_3 від ФГ «Джал» пакету документів містить вичерпний перелік наданих ліцитатору документів, що подано Позивачем. Зокрема, ДП «ХНДПІЗ» визнано, що ним отримано наступні документи від Позивача: на виконання підпункту «а» ч. 7 ст.137 ЗК України - заяву про участь у земельних торгах; на виконання підпункту «б» ч. 7 ст.137 ЗК України - копію довідки з ЄДРПОУ; копію витягу з ЄДРЮО та ФОП; копію Статуту ФГ «Джал»; копію наказу про призначення керівника; копію протоколу загальних зборів учасників ФГ «Джал» №1 від 12.11.2010 року, копію паспорту керівника та копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера керівника, копію довідки банку про відкритий рахунок в національній валюті; копію витягу з реєстру платників ПДВ, довіреність на представника ФГ «Джал», копію паспорту представника та картки про присвоєння ідентифікаційного номера представника; на виконання підпункту «в» ч. 7 ст.137 ЗК України - копію платіжного доручення про сплату гарантійного внеску та копію платіжного доручення про сплату реєстраційного внеску. (а.с. 19)
На виконання вимог п.2 ч.7 ст. 137 ЗК України ДП «ХНДПІЗ» надано оригінал - довіреності на представника ФГ «Джал», копію паспорту представника та картки про присвоєння ідентифікаційного номера представника.
Крім цього, як вказує позивач в позовній заяві, на виконання усної вимоги службової особи ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» представником ФГ «Джал» була складена додаткова Заява (у довільній формі) для участі у земельних тогах з переліком документів, які надаються.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме Довідки про отримання документів виконавцем земельних торгів (а.с. 19) в графі "Особа, що прийняла документи" значиться ліцитатор ОСОБА_3, документи прийняті 29.08.18р.
Також, на заяві позивача про надання документів для участі у спірних торгах (а.с. 20) міститься відбиток печатки ДП «ХНДПІЗ» з відміткою "Прийнято", прізвище та підпис уповноваженої особи.
Під час дослідження доказів, які містяться в матеріалах справи, а саме відеозапису проведених спірних торгів (а.с. 197), судом встановлено, що після відкриття торгів ліцитатором оголошено про те, що позивача не допущено до участі у торгах з підстав порушень останнім положень ст. 137 Земельного Кодексу України, а саме з підстав подачі документів з порушенням.
Однак, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про порушення позивачем ч. 7 ст. 137 ЗК. Навпаки, в матеріалах справи міститься Довідка видана ДП «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на виконання положень абз. 2 ч.8 ст. 137 ЗК, яка підтверджує отримання виконавцем торгів документів, достатніх для допущення позивача до участі у торгах.
Таким чином, посилання ліцитатора, під час проведення торгів, як на підставу недопущення позивача до участі у торгах на порушення положень ч. 7 ст. 137 ЗК з підстав подачі документів з порушенням, спростовується матеріалами справи.
Також, суд вважає за необхідне зазначити про те, що під час дослідження відеодоказу (а.с. 197) судом встановлено, що проведення торгів було перенесено з 10:00 год. на 13:00 год. через порушення порядку в залі проведення торгів представниками підприємств.
Відповідно до ч. 13 ст. 137 ЗК ліцитатор для усунення порушень та відновлення порядку має право:
усно попередити учасника чи запрошену особу про необхідність припинення порушень, але не більше одного разу за кожний вид порушення;
вимагати від учасника чи запрошеної особи залишити зал торгів за неодноразове порушення порядку проведення торгів;
тимчасово припинити проведення торгів та оголосити перерву в разі порушення учасниками правил проведення торгів.
Даною частиною передбачено лише два види заходів відтермінування у часі проведення торгів, а саме: тимчасово припинити проведення торгів та оголосити перерву. Однак, ліцитатором, в порушення положень ч. 13 ст. 137 ЗК, оголошено про перенесення торгів, що не передбачено положенням вищевказаної статті, що в свою чергу є порушенням порядку ведення торгів, оскільки, перенесення торгів на певний час не було належним чином зафіксовано та на підтвердження чого відповідачами не було надано відповідних доказів.
Щодо тверджень позивача про те, що йому було необґрунтовано відмовлено в реєстрації, суд зазначає наступне.
В позовній заяві позивач вказує, що представник ФГ «Джал», керуючись вимогами зазначеної норми з'явився з необхідними документами більш ніж за годину до початку торгів, але Виконавець торгів (Відповідачі) відмовився реєструвати ФГ «Джал», як учасника торгів, без будь-яких пояснень, на чисельні прохання надати роз'яснення.
Так, у зв'язку з порушенням прав позивача та відмовою в реєстрації для участі у торгах, представник ФГ «Джал» 17 вересня 2018 року о 09 год. 30 хв. було викликано співробітників Національної поліції, щоб зафіксувати вказані обставини та вжити заходів з припинення нехтування Відповідачами правами Позивача та інших учасників, що підтверджується доданими до позову заявою та поясненнями на ім'я начальника Шевченківського ВП, ГУНП в Харківській області, що надані представником Позивача ОСОБА_4. (а.с. 21,22).
В судових засіданнях представник Держгеокадастру, як на можливу підставу відмови позивачу в реєстрації для участі у торгах, посилався на запізнення уповноваженого представника.
Однак, дані твердження спростовуються наявними в матеріалах справи доказами, а саме заявою та поясненнями на ім'я начальника Шевченківського ВП, ГУНП в Харківській області, що надані представником Позивача ОСОБА_4 в яких зазначено про дату та час вчинення порушень у відношенні позивача, що в свою чергу здійснені до закінчення часу відведеного на реєстрацію для участі у торгах.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що виконавець земельних торгів допустив у відношенні позивача протиправні дії щодо необґрунтованої відмови в реєстрації щодо участі в торгах.
Відповідно до статті 55 Конституції України, статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з положеннями ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК України).
Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог та вважає за можливе їх задовольнити.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 129 ГПК України. Судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином судові витрати покладаються на відповідача (ДП "Харківський НД та проектний інститут землеустрою"), як особа яка допустила порушення прав позивача, в повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України; ст.ст. 1, 116, 124, 134, 135, 137 124 Земельного кодексу України; ст.ст. 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14, 15, 73, 74, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 256, 257, 259 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державного підприємства «Харківський науково- дослідний та проектний інститут землеустрою» щодо порядку реєстрації учасників та проведення земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, площею 40,4106 га, що розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області (аукціон № 13292, лот № 25820), проведені 17 вересня 2018 року Державним підприємством «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Визнати недійсними земельні торги з продажу права оренди на земельну ділянку за кадастровим номером 6324683500:03:005:1329, площею 40,4106 га, що розташована на території Мартівської сільської ради Печенізького району Харківської області (аукціон № 13292, лот № 25820), проведені 17 вересня 2018 року Державним підприємством «Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Стягнути з Державного підприємства «Харківський науково - дослідний та проектний інститут землеустрою» (Код ЄДРПОУ 00689237 61145, Харківська область, м. Харків, вул. Космічна, 21, 8 поверх) на користь ФГ "Джал" (62620, Харківська область, Великобурлуцький район, село Вільхуватка, вул. Харченка, буд. 8 Код ЄДРПОУ 33369342) судовий збір в сумі 3683,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку для оскарження. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Згідно ст.257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до п.17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення складено та підписано 19.04.19р.
Суддя ОСОБА_5