Рішення від 18.04.2019 по справі 921/431/18

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 квітня 2019 року м. ТернопільСправа № 921/431/18

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М.

при секретарі судового засідання Крутіної Ю.С.

розглянув матеріали справи

за позовом: Скалатської міської ради, вул. Грушевського, 2, м. Скалат, Підволочиський район, Тернопільська область, 47851

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Капітал-ПАРС”, вул. Грушевського, 92, м. Скалат, Підволочиський район, Тернопільська область, 47851

про відшкодування завданої шкоди в сумі 215 687, 24 грн

За участі представників сторін:

позивача: юрисконсульт ОСОБА_1, довіреність №169 від 23.01.2019р.; міський голова ОСОБА_2, рішення №1 від 10.12.2015р.

відповідача: адвокат ОСОБА_3, ордер ТР №052027 від 23.01.2019р.; ОСОБА_4, керівник, витяг з ЄДР серія АА №074988 від 16.10.2012.

Учасникам судового процесу оголошено склад суду.

Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд", відповідно до вимог статей 8, 222 Господарського процесуального кодексу України.

Суть справи:

24.10.2018 Скалатська міська рада звернулась до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Капітал-ПАРС” про стягнення 215 687, 24 грн завданої шкоди.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за відсутності належним чином оформленого права користування земельною ділянкою, на якій розміщений переданий відповідачу в оренду на підставі Договору найму (оренди) комплексу №1312 від 14.11.2011 комплекс сміттєзвалища, що знаходиться в м. Скалаті по вул. Грушевського, 92 , ТОВ “Капітал-ПАРС” завдано Скалатській міській раді збитки за час фактичного її (земельної ділянки) використання у сумі 215 687, 24 грн.

Ухвалою суду від 26.10.2018 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження. Зазначеною ухвалою підготовче засідання у даній справі призначено на 22.11.2018 о 10:30 год., з подальшим неодноразовим його відкладенням, востаннє на 24.01.2019.

21.01.2019 через канцелярію суду позивачем подано клопотання (вх. № 1200 від 21.01.2019) про приєднання до матеріалів справи: постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2014 року № 876/13628/13; рішення тридцятої сесії шостого скликання від 03 квітня 2013 року № 540; рішення тридцятої сесії шостого скликання від 03 квітня 2013 року № 541; рішення виконавчого комітету Скалатської міської ради від 19 грудня 2012 року № 465; платіжного доручення № 380 від 21 вересня 2018 року; рішення тридцять восьмої сесії сьомого скликання Скалатської міської ради № 1110 від 01.03.2018 року; додатку №1 до рішення Скалатської міської ради від 01.03.2018 року № 1110 «Порядок визначення та відшкодування Скалатській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства»; повідомлення № 3214 від 17 грудня 2018 року; протокол №7 від 27 грудня 2018 року засідання комісії щодо визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства; копії повідомлення № 3381 від 28 грудня 2018 року; протокол № 8 від 09 січня 2019 року засідання комісії щодо визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства; акту про визначення збитків власнику землі Скалатській міській раді за порушення земельного законодавства ТОВ «Капітал-ПАРС» від 09.01.2019 року; розрахунок розміру збитків з травня по вересень 2018 року; розрахунок розміру збитків з вересня по грудень 2018 року; рішення Виконавчого комітету Скалатської міської ради № 7 від 15 січня 2019 року; повідомлення №212 від 17 січня 2019 року.

24.01.2019 відповідачем ОСОБА_5 “Капітал-ПАРС” подано відзив на позовну заяву (вх.№ 1431 від 24.01.2019), у якому позовні вимоги не визнає, вважає їх безпідставними та необґрунтованими, з огляду на те, що :

- сторона, яка вимагає відшкодування збитків, має довести наявність повного складу цивільного правопорушення, а саме: протиправну поведінку, дію чи бездіяльність особи; шкідливий результат такої поведінки (збитки); причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника;

- вважає суперечливим та такими, що не відповідає реальним обставинам справи твердження позивача про порушення підпункту б. п.3 рішення Скалатської міської ради від 07.10.2011 року за № 202, обов'язковою умовою якого є недопущення випадків вивезення твердих побутових відходів із м. Тернополя, так як ТОВ «Капітал -ПАРС» жодного разу не здійснювало такого вивезення, тоді як Скалатською міською радою не надано суду на підтвердження факту такого порушення (як-то протокол, складений правоохоронними органами на підтвердження такого порушення), як і не доведено обставин звернення до відповідача з претензією щодо неналежного виконання умов договору від 14.11.2011;

- крім того, відповідач заперечує проти твердження позивача про порушення ним п.5.4 Договору найму (оренди) комплексу від 14.11.2011, так як спільна діяльність не передбачає жодного піднайму земельної ділянки, що і не відбувалось. А навпаки, КП ТОР «Архбудсервіс» надало в користування сміттєсортувальну лінію ТОВ «Капітал- ПАРС», яке мало б розробити проектну документацію щодо її встановлення, встановити, ввести в експлуатацію і здійснювати діяльність згідно з договором про спільну діяльність від 12.10.2012 року. ТОВ «Капітал-ПАРС» замовлено виконання підрядних робіт та доставлено сміттєсортувальну лінію на орендовану територію, забезпечивши її цілодобовою охороною. Однак, як зазначає відповідач, Скалатською міською радою прийнято ряд рішень №№540-541 від 03 квітня 2013 року, що мають на меті перешкодити господарській діяльності ТОВ «Капітал-ПАРС»;

- також відповідач вказує на факт прийняття Скалатською міською радою рішення № 713 від 24.10.2013 року, п.2 якого вирішено призупинити нарахування орендної плати за використання майнового комплексу сміттезвалища по вул. Грушевського,92, у зв'язку із втратою майна, як такого, та у зв'язку із тим що воно не використовується Товариством в повній мірі, що дає підстави Орендарю вважати відсутньою заборгованість за вказаним договором ;

- відповідач зазначає, що протокол № 1 від 11.05.2018р. комісії Скалатської міської ради містить неправдиві дані, зокрема про те, що : не всі члени комісії були присутні на засіданні; не відображено в протоколі і заяву директора ТОВ «Капітал-ПАРС» про використання МКП «Комунальник» земельної ділянки без будь-якого погодження із ТОВ «Капітал-ПАРС», у якій останнім також наголошено про несплату коштів МКП «Комунальник» за захоронення відходів; щодо заявленого прохання про відстрочку сплати збитків, то у вказаному протоколі не відображено, що директором ТОВ «Капітал-ПАРС» було дано згоду на добровільне відшкодування коштів за користування земельною ділянкою, починаючи з 18.08.2018 року, при умові, що Скалатська міська рада надалі протягом 6 місяців не буде перешкоджати діяльності Товариства;

- водночас, відповідач звертає увагу суду на той факт що, заблокувавши роботу ТОВ "Капітал- ПАРС" шляхом прийняття рішення №540 від 03.04.2013, Скалатська міська рада відмовилась від послуг останнього по вивезенню сміття, на що тимчасово уповноважила Скалатське МКП "Комунальник", яке , не погодивши з Товариством умов використання комплексу сміттєзвалища, використовувало його шляхом захоронення 142 тон відходів на рік з міста Скалат, що підтверджує довідкою МКП «Комунальник» від 15.02.2018 року № 30, і продовжує проводити захоронення відходів і по даний час, не сплачуючи при цьому коштів ні Товариству, ні екологічного податку;

- позивач по справі до травня 2018 не заявляв жодних вимог чи претензій до ОСОБА_5 «Капітал-ПАРС» щодо необхідності виготовлення земельно-технічної документації на земельну ділянку площею 4,64212 га. та оплати орендної плати за її користування, всупереч вимогам ст. 623 ЦК України.

Ухвалою від 24.01.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу № 921/431/18 до судового розгляду по суті на 21.02.2018.

21.01.2019 позивачем через канцелярію суду подано клопотання №316 від 05.02.2019р. про приєднання доказів до матеріалів справи (докази надіслання вказаного документа відповідачу рекомендованою кореспонденцією долучено до клопотання), підтримане його представником в судовому засіданні 21.02.2019, яке судом задоволено, у зв'язку із чим, враховуючи необхідність дослідження та оцінки додатково поданих представником відповідача доказів, суд в порядку ст. 216 ГПК України відклав судове засідання на 14.03.2018 на 11:00 год. про що постановлено відповідну ухвалу від 21.02.2019.

Приймаючи до уваги, що судове засідання у визначений час (14.03.2019р.) не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Бурди Н.М., а тому ухвалою від 18.03.2019 справу № 921/431/19 до судового розгляду по суті призначено на 21.03.2019р.

21 березня 2018 суд розпочав розгляд справи по суті. В судовому засіданні 21.03.2018 оголошена протокольна ухвала про відкладення розгляду справи на 18.04.2018 на 11:30 год.

Представники позивача у судових засіданнях по розгляду спору по суті підтримали позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, а також усних поясненнях, наданих у судових засіданнях.

Представники відповідача щодо позовних вимог заперечили з огляду на обставини, зазначені ними у відзиві на позовну заяву та поясненнях, наданих у судових засіданнях, а тому просять відмовити у задоволенні позову.

Оглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників позивача, а також заперечення представників відповідача, повно та об'єктивно оцінивши подані докази в їх сукупності, судом встановлено:

06.05.2011 Скалатською міською радою прийнято рішення № 135 «Про затвердження протоколу №1 від 04.05.2011 року засідання тендерної комісії по наданню послуг по вивезенню побутового сміття з громадського сектора та території міста Скалата та села Поплави, а також впорядкування сміттєзвалища, сортування та утилізацію сміття за умовами оренди міського сміттєзвалища», яким у відповідності до рішення тендерної комісії у місячний термін вирішено передати в оренду ОСОБА_5 «Капітал-ПАРС» споруди на міському сміттєзвалищі на термін 10 років у відповідності до Методики розрахуну і порядку використання плати за оренду майна територіальної громади міста Скалата Підволочиського району, затвердженої рішенням міської ради № 373 від 29.08.2007 року та рекомендувати звернутись до сесії міської ради за дозволом на оренду земельної ділянки під сміттєзвалище за умови сортування та утилізації сміття з міста і села Криве.

07.10.2011 Скалатська міська рада прийняла рішення №202, яким визнала ТОВ "Капітал-ПАРС" єдиним збирачем та утилізатором відходів у місті та передала йому в оренду строком на 49 років комплекс міського сміттєзвалища для здійснення сортування та переробки сміття з можливістю розміщення необхідних засобів, споруд і механізмів.

Відповідно до п.2-5 вказаного рішення ТОВ "Капітал-ПАРС" було зобов'язано протягом двох років (до 07.10.2013) виготовити проектно-кошторисну документацію та ввести в експлуатацію комплекс сміттєзвалища, з почерговою рекультивацією тієї його частини, що використовується на даний час, скласти графік виконання робіт та погодити його у міській раді; в місячний термін укласти договір оренди комплексу міського сміттєзвалища та зареєструвати його.

14.11.2011 року між Скалатською міською радою (Наймодавець) та ТОВ "Капітал-ПАРС" (Наймач) було укладено Договір найму (оренди), за умовами якого Наймодавець зобов'язався передати Наймачеві майно у користування за плату на певний строк, а Наймач - прийняти у тимчасове оплатне володіння і користування майно, обумовлене цим Договором, і повернути його Наймодавцю в тому ж вигляді з урахуванням нормального зносу (п.1.1).

Згідно п.1.2. Договору предметом найму є нерухоме майно, а саме комплекс сміттєзвалища, що знаходиться в м. Скалаті по вул. Грушевського (Радянська), під №92 Підволочиського району Тернопільської області, загальною площею - 46421.2 кв.м, зокрема, одне приміщення загальною площею - 8,2 кв.м, площадка "1" площею 225,0 кв.м, ворота "2" площею 15,8 кв.м, ворота "3" площею 12,2 кв.м., огорожа "4" площею 160,0 кв.м, площадка "5" площею 46000,0 кв.м. Вартість орендованого об'єкта згідно зі Звітом про оцінку майна станом на 31.09.2011 становить 151430,00 грн.(п.1.2.1). Відповідно до п.п.1.2.2. цієї угоди, комплекс належить Наймодавцю на підставі Свідоцтва про право власності серії САЕ №061094.

Відповідно до п.1.3. укладеного правочину комплекс переданий для здійснення сортування та переробки сміття з можливістю розміщення необхідних засобів, споруд і механізмів у відповідності до кращих світових стандартів.

Розділом 2 правочину його контрагенти встановили порядок та умови здійснення розрахунків за користування майном.

Відповідно до п.3.1. Договору він укладений строком на 49 років.

Пунктом 5.3. правочину сторони визначили обов'язки Наймача, до яких, зокрема, належать: використовувати комплекс за цільовим призначенням відповідно до цього Договору та закону; не допускати випадків вивезення твердих побутових відходів із міста Тернополя на міське сміттєзвалище; здійснювати поточний ремонт комплексу; нести поточні витрати щодо експлуатації комплексу; утримувати орендований об'єкт у належному стані; підтримувати прилеглі до комплексу території в належному санітарному стані.

Згідно п. 5.4. Наймач має право обладнати комплекс на свій розсуд та здавати комплекс в піднайом за згодою Наймодавця.

03.10.2012, Виконавчим комітетом Скалатської міської ради було прийнято рішення №120, відповідно до якого даний орган не заперечує щодо початку будівельних робіт та проведення капітального ремонту і виготовлення проектної документації на комплекс сміттєзвалища по вул. Грушевського, 92 у м. Скалат та введення в експлуатацію даного комплексу почергово по завершенні етапів будівельних робіт у встановленому законом порядку. Згідно п.2 рішення № 120, міська рада зобов'язала ТОВ "Капітал-ПАРС" не допускати випадків вивезення твердих побутових відходів із м. Тернополя на міське сміттєзвалище, відповідно до п.5.3. договору найму (оренди) від 14.11.2011.

Рішенням №133 від 20.11.2012 Скалатська міська рада призупинила дію рішення Виконавчого комітету №120 від 03.10.2012, а 26.11.2012 рішенням №150 Виконавчий комітет це рішення "... відмінив як передчасне та таке, що не відповідає інтересам громади".

Крім цього, рішенням Скалатської міської ради № 465 від 19.12.2012 рішення Виконавчого комітету №120 від 03.10.2012 було скасовано.

У подальшому, 03.04.2013 органом місцевого самоврядування були прийняті рішення №540 та №541, згідно яких вирішено відмовитись від послуг ТОВ "Капітал-ПАРС" у питанні вивезення побутових відходів та заборонено господарському товариству встановлювати сміттєсортувальну лінію на території міського сміттєзвалища. Окрім цього, внесено зміни до рішення №202 від 07.10.2011, виключивши п.2 з нього.

ТОВ "Капітал-ПАРС" оскаржило рішення Скалатської міської ради №465 від 19.12.2012, №540 та №541 від 03.04.2013 у судовому порядку.

Постановою Підволочиського районного суду у справі №2-а/604/26/13 від 08.08.2013 позовні вимоги товариства задоволено частково. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2014, яка набрала законної сили, постанову першої інстанції скасовано, а позов задоволено частково наступним чином:

- скасовано п.2 рішення №465 від 19.12.2012 в частині скасування рішення виконавчого комітету №120 від 03.10.2012 "Про надання дозволу на початок будівельних робіт та проведення капітального ремонту комплексу сміттєзвалища по вул. Грушевського, 92, в м. Скалат";

- скасовано п.1 рішення №540 від 03.04.2013 в частині відмови від послуг ТОВ "Капітал-ПАРС" у питанні вивезення сміття та заборони встановлювати сміттєсортувальну лінію на території міського сміттєзвалища";

- скасовано рішення №541 від 03.04.2013.

Із постанови суду апеляційної інстанції слідує, що оспорювані рішення прийняті із порушенням норм Конституції України, Цивільного кодексу України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та всупереч положенням Договору найму (оренди) комплексу від 14.11.2011.

01.03.2018 Скалатською міською радою прийнято рішення № 1110 про затвердження Порядку визначення та відшкодування Скалатській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням земельного законодавства.

Згідно довідки Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 18-19-0.32-186/112-18 від 02.04.2018 повідомлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки громадського призначення площею 5,0000 га під міським сміттєзвалищем в м. Скалат становить: станом на 01.01.2011 року з урахуванням коефіцієнта індексації 3,2 становить- 2 372500,00 грн.; станом на 01.01.2012 року з урахуванням коефіцієнта індексації 3,2 становить- 2 372500,00 грн.; станом на 01.01.2013 року з урахуванням коефіцієнта індексації 3,2 становить- 2372500,00 грн.; станом на 01.01.2014 року з урахуванням коефіцієнта індексації 3,2 становить- 2372500,00 грн.; станом на 01.01.2015 року з урахуванням коефіцієнта індексації 3,977 становить- 2 963 252,50 грн.; станом на 01.01.2016 року з урахуванням коефіцієнта індексації 5,728 становить- 4246 340, 83 грн.; станом на 01.01.2017 року з урахуванням коефіцієнта індексації 6,07 становить- 4501 121, 28 грн.; станом на 01.01.2018 року з урахуванням коефіцієнта індексації 6,07 становить- 4 501 121, 28 грн.

ОСОБА_6 ОДПІ (Підволочиське відділення) №69/8/19-12-08-09 від 11.05.2018 року проінформовано, що ОСОБА_5 «КАПІТАЛ ПАРС» на обліку, як платник земельного податку або орендної плати за землю не перебуває.

11.05.2018 комісією для визначення збитків власнику землі, що діяла на підставі рішення виконавчого комітету Скалатської міської ради №35 від 15 березня 2018 року складено акт про визначення збитків власнику землі відповідно до якого сума неодержаного Скалатською міською радою доходу визначається збитками, які нанесені міській раді ОСОБА_5 «Капітал ПАРС» за час фактичного використання (невикористання) земельної ділянки (території) станом на 01.05.2018 року у сумі 173 897,75 грн. Вищевказаний акт підписаний представником ТОВ«Капітал ПАРС» ОСОБА_4 , а також вказано, що він надає згоду на добровільне відшкодування до 6 місяці починаючи з 15.08.2018. Розрахунок розміру збитків зроблений на підставі довідки Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 18-19-0.32-186/112-18 від 02.04.2018.

Рішенням виконавчого комітету Скалатської міської ради № 67 від 14.05.2018 року затверджений акт про визначення збитків власнику землі Скалатській міській раді за порушення земельного законодавства ТОВ «Капітал-ПАРС» від 11 травня 2018 року.

З метою усунення виявлених комісією порушень земельного законодавства Скалатська міська рада неодноразово, - листами №1352 від 25.05.2018, №1584 від 25.06.2018, №1725 від 10.07.2018, зверталася до ТОВ «Капітал-ПАРС» з проханням розглянути акт комісії щодо визначення розміру збитків від 11 травня 2018, повідомити в письмовій формі спеціаліста з комунальної власності Скалатської міської ради про результати їх розгляду та у разі визнання вимог Скалатської міської ради щодо розміру збитків підписати договір про добровільне відшкодування збитків. Однак, відповідач жодним чином не відреагував, виявлені порушення не усунув.

10.12.2018 Скалатською міською радою прийнято рішення № 1562, яким: затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель загального користування (для видалення відходів) в межах насеоеного пункту в м. Скалат по вул. Грушевського,92; Скалатській міській раді зареєструвати речове право на земельну ділянку за кадастровим номером 6124610500:02:003:0506 загальною площею 6,0000 га - землі загального користування (18.00) (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування) за рахунок земель житлової та громадської забудови в м. Скалат по вул.. Грушевського,92 Підволичиського району Тернопільської області у встановленому законом порядку.

28.12.2018р. Скалатська міська рада надіслала відповідачу повідомлення № 3381 від 28.12.2018р., в якому повідомила, що 09.01.2019р. о 12:00 год. відбудеться засідання комісії, на якому буде розглядатись питання визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок використання ТОВ «Капітал-ПАРС» земельної ділянки площею 4,642120 га., на якій розміщений комплекс сміттєзвалища в місті Скалат по вул. Грушевського,92.

09.01.2019 відбулося засідання комісії щодо визначення збитків власнику землі, що діяла на підставі рішення виконавчого комітету Скалатської міської ради №35 від 15 березня 2018 року, за результатами якого складено акт про визначення збитків власнику землі, відповідно до якого сума неодержаного Скалатською міською радою доходу визначається збитками, які нанесені міській раді ОСОБА_5 «Капітал ПАРС» за період з 01.05.2018 року по 31.12.2018 у сумі 41 969,49 грн. Даний Акт комісії складено без участі представника ТОВ «Капітал-ПАРС», оскільки останній не з'явився на засідання комісії 09.01.2019.

Рішенням виконавчого комітету Скалатської міської ради № 7 від 15.01.2019 року затверджений акт про визначення збитків власнику землі Скалатській міській раді за порушення земельного законодавства ТОВ «Капітал-ПАРС» від 09 січня 2019. Однак відповідач жодним чином не відреагував, виявлені порушення не усунув.

Підставою звернення позивача до господарського суду з даним позовом слугував факт відсутності належним чином оформленого права користування земельною ділянкою, на якій розміщений переданий відповідачу в оренду на підставі Договору найму (оренди) комплексу №1312 від 14.11.2011 комплекс сміттєзвалища, що знаходиться в м. Скалат по вул. Грушевського, 92 , що призвело до заподіяння Скалатській міській раді збитків за час фактичного її (земельної ділянки) використання у сумі 215 687,24 грн.

Оцінивши зібрані у справу докази та дослідивши норми чинного законодавства, що регулюють розглядувані правовідносини, суд дійшов висновку, що в позові слід відмовити, виходячи з такого .

Відповідно до статті 80 ЗК України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, незалежно від того, зареєстрована земельна ділянка за територіальною громадою чи ні.

За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України селищні міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передання в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким, за положеннями частини першої статті 21 Закону України "Про оренду землі", визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 22 ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. При цьому згідно з пунктом "д" частини першої статті 156 ЗК України власникам землі відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

За змістом указаних приписів Цивільного та Земельного кодексів України відшкодування шкоди (збитків) є заходом відповідальності, зокрема, за завдану шкоду майну чи за порушення прав власника земельної ділянки.

Шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала відповідно до частини першої статті 1166 ЦК України. Підставою для відшкодування є наявність таких елементів складу цивільного правопорушення, як: шкода; протиправна поведінка її заподіювача; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вина. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає. Особа, яка завдала шкоду, звільняється від обов'язку її відшкодовувати, якщо доведе, що шкоди заподіяно не з її вини (частина друга статті 1166 ЦК України).

Водночас предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.

За змістом приписів глав 82 і 83 ЦК України для деліктних зобов'язань, які виникають із заподіяння шкоди майну, характерним є, зокрема, зменшення майна потерпілого, а для кондикційних - приріст майна в набувача без достатніх правових підстав. Вина заподіювача шкоди є обов'язковим елементом настання відповідальності в деліктних зобов'язаннях. Натомість для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Таким чином, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

Предметом позову в цій справі є стягнення з орендаря ТОВ "Капітал-ПАРС" об'єктів нерухомого майна (комплексу сміттєзвалища, що знаходиться в м. Скалаті по вул. Грушевського, 92) безпідставно збережених коштів орендної плати за фактичне користування земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені, без належних на те правових підстав.

Згідно з ст. 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець. Якщо наймодавець не є власником земельної ділянки, вважається, що власник земельної ділянки погоджується на надання наймачеві права користування земельною ділянкою, якщо інше не встановлено договором наймодавця з власником земельної ділянки.

Згідно зі статтею 125 ЗК України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

З огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.

Відтак суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до спірних правовідносин приписів чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власникам земельних ділянок, оскільки до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Аналогічний правовий висновок викладено в постановах ОСОБА_7 Верховного Суду від 23.05.2018 у справі 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17 та постанові Верховного Суду від 14.01.2019 у справі № 912/1188/17.

Водночас, збитки за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та безпідставно набуте майно мають різну правову природу і підпадають під різне нормативно-правове регулювання. Втім на відміну від збитків, для стягнення яких підлягає доведенню наявність складу правопорушення, а саме таких складових як: шкода, протиправна поведінка її заподіювача, причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача, а також вина, для висновків про наявність підстав для повернення безпідставно набутих коштів є встановлення обставин набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (потерпілого) та те, що набуття або збереження цього майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

Суд встановив, що відповідач, як орендар об'єктів нерухомого майна, користувався земельною ділянкою, на якій ці об'єкти розміщені, за відсутності оформленого відповідно до вимог чинного законодавства права користування цією земельною ділянкою, не сплачуючи орендну плату. Отже відповідач без достатньої правової підстави за рахунок позивача, який є власником земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, тобто орендну плату, тому зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Згідно ч. 2 ст. 5 ГПК України у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Судом встановлено, що до розрахунку позовних вимог у сумі 215687,24 грн. включено орендну плату за використання земельної ділянки з 2014 року (2 місяці) по 2018 (12 місяців), виходячи з нормативної грошової оцінки землі в зазначений період.

Водночас, у справах за вимогами про стягнення орендної плати за користування земельною ділянкою, відповідне право на яку не оформлено у встановленому порядку, тобто відповідно до статті 1212 ЦК України, необхідним є встановлення розміру цієї ділянки.

Відповідно до частини першої статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Згідно з вимогами частин першої, третьої, четвертої, дев'ятої статті 79-1 79 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру; сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера; земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Тобто об'єктом оренди може бути земельна ділянка, яка є сформованою як об'єкт цивільних прав, однак матеріали справи не містять встановлених обставин у розглядуваний період щодо формування земельної ділянки, за користування якою заявлені до стягнення суми.

Поряд з цим за положеннями частини п'ятої статті 5, частини першої статті 13 Закону України "Про оренду земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка.

Відповідно до частин першої - другої статті 15, частини другої статті 18 Закону України "Про оренду земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років. Отже, нормативна грошова оцінка є основою визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно з частинами першою, другою статті 20, частини першої статті 23 Закону України "Про оренду земель" за результатами, зокрема нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з, зокрема нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації.

Отже, обов'язковими для визначення розміру орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Верховного Суду від 12.03.2019 у справі № 916/2948/17.

І так як в матеріалах справи відсутній витяг з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, відомості якої є обов'язковими при визначенні орендної плати, а доданий позивачем лист відділу Держгеокадастру у Гусятинському районі Тернопільської області № 1905-99.61-452/15-15 від 23.12.2015, у якому, зокрема, вказувалася нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 5,0000 га, станом на 01.01.2011-01.01.2018 р.р., не є належним доказом, оскільки для визначення розміру орендної плати, земельна ділянка, як об'єкт цивільних прав, має бути сформованою, а її нормативно грошова оцінка повинна бути здійснена у відповідності до вимог ч.1-2 ст.15, ч.2 ст.18, ч.1 ст. 23 Закону України "Про оренду земель", тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача коштів за користування земельною ділянкою (у період 2014-2018 р.) на якій розміщені об'єкти нерухомого майна, за відсутності оформленого відповідно до вимог чинного законодавства права користування цією земельною ділянкою, є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.

Керуючись статями 73, 74 76-79, 91, 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд,-

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст.ст. 256-257 ГПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Повний текст рішення складено 23.04 .2019

Суддя Н.М. Бурда