Постанова від 17.04.2019 по справі 813/1719/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2019 рокуЛьвів№ 857/3638/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.,

за участі секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2018 року (головуючого судді Москаля Р.М.) ухвалене у відкритому судовому засіданні в м. Львів повний текст рішення складено 09.11.2018 у справі №813/1719/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій/бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 26.04.2018 звернувся в суд з уточненим позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в якому просить визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління МВС України у Львівські області, викладені в листі № М-61/Аз/13/22-2018 від 18.07.2018 та дії (бездіяльність) Головного управління ПФУ у Львівській області, викладені в листі від 06.04.2018 року № 1450/М-20/07.05-06 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії з врахуванням вислуги років, що становить 23 роки 18 днів, зобов'язати Головне управління МВС України у Львівські області подати до Головного управління ПФУ у Львівській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а Головне управління ПФУ у Львівській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з врахуванням вислуги років, що становить 23 роки 18 днів, починаючи з дати призначення пенсії, а саме 12.12.2016.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2019 року задоволено позов частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 06.03.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 06.03.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1». В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, яку обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення в частині відмови в задоволенні позову та ухвалити в цій частині нове, яким задовольнити позов повністю, вказує, що зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії з врахуванням вислуги років є ефективним та обґрунтованим способом захисту прав та інтересів відповідно до статті 5 КАС України.

Відзив на апеляційну скаргу Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області подано, в якому викладено заперечення на апеляційну скаргу.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2019 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області - повернуто скаржнику.

В судовому засіданні апеляційного розгляду справи представник відповідача Цимбор Ю.О. апеляційну скаргу заперечив.

Позивач ОСОБА_1 та представник ОСОБА_3 апеляційну скаргу підтримали просили її задовольнити, а рішення в частині відмови скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов повністю.

Відповідно до статті 308 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ.

Відповідно до наказу Головного управління МВС України у Львівській області № 178 о/с від 13.03.2015, начальник Старосамбірського районного відділу ГУ МВС України у Львівській області підполковник ОСОБА_1 звільнений з органів внутрішніх справ з 16.03.2015 в запас Збройних сил за п. 64 «є» (за порушення дисципліни); вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становила: 20 років 06 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні: 23 роки 00 місяців 18 днів (аркуш справи 125).

29.12.2016 ОСОБА_1 звернувся через Головного управління МВС України у Львівській області про призначення йому пенсії за інвалідністю (аркуш справи 73). Головне управління МВС України у Львівській області 12.01.2017 скерувало на адресу Головного управління ПФУ у Львівській області подання та матеріали для призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності.

16.01.2017 Головне Управління ПФУ у Львівській області прийняло рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності з 12.12.2016 (дата встановлення інвалідності; аркуш справи 67) та проведено перерахунок пенсії ОСОБА_4 по інвалідності та встановлення доплат до неї, останній - 27.03.2018.

06.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління ПФУ у Львівській області із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (аркуш справи 126). В цій заяві ОСОБА_1 з посиланням на норму статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) та підпункт «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок № 393) просив призначити йому пенсію за вислугу років. Заява обгрунтована тим, що він як працівник органів внутрішніх справ має право на призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця часу проходження служб.

Головне Управління ПФУ у Львівській області листом № 1450/М-20/07.05-06від 06.04.2018 надало відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян» та повідомило заявника (аркуш справи 132), що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, незалежно від віку, якщо вони звільнені, зокрема, зі служби з 1 жовтня 2014 по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.

10.07.2018 позивач звернувся до Головного Управління МВС України у Львівській області в особі ліквідаційної комісії із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років, просив подати до уповноважених органів, що призначають пенсії необхідні документи для призначення йому пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (аркуш справи 129-131).

Головне Управління МВС України у Львівській області листом від 18.07.2018 № М-61/Аз/13/22-2018 надало позивачу відповідь та повідомило, що оскільки на день звільнення вислуга років ОСОБА_1 у календарному обчисленні становила 20 років 06 місяців 15 днів, відсутні підстави для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (аркуші справи 134-135).

Згідно пенсійної справи ОСОБА_1 (аркуші справи 66-115) встановлено, що заява ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 06.03.2018 та лист Головного Управління ПФУ у Львівській області № 1450/М-20/07.05-06від 06.04.2017 відсутні серед матеріалів пенсійної справи, така заява ОСОБА_1 розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян», заявнику своєчасно надано вичерпну відповідь на його звернення. Оскільки заява не розглядалася в порядку Закону № 2262-ХІІ та відповідне рішення не приймалося, ці матеріали не долучалися до пенсійної справи ОСОБА_1

Суд першої інстанції позов задовольнив частково з тих підстав, що вимоги позивача є обґрунтованими, щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 06.03.2018, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років від 06.03.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1». В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції в частині оскарження позивачем, вважає їх вірними та такими, що відповідають норма матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до частини першої статті 48 Закону № 2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

Частина друга цієї статті визначає, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Відповідно до приписів статті 49 Закону № 2262-XII пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання (пункт 4 Порядку №3-1).

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (пункт 6 Порядку № 3-1).

Пункт 7 Порядку № 3-1 встановлює, що для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: - заява про призначення пенсії; - грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; - військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); - документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом «б» статті 12 Закону); - довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; - копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; - довідка ВАТ «Ощадбанк» або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ «Ощадбанк»; - копія паспорта.

При цьому у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою (абзац другий пункту 6 Порядку № 3-1).

Пенсії призначаються у строки, визначені в статті 50 Закону № 2262-XII.

Відповідно до пункту 14 Порядку № 3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка-повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви.

При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: -перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, - відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; - здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; - перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі (пункт 16 Порядку №3-1).

Відповідно до пункту 17 Порядку №3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.

Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії (пункт 18 Порядку №3-1).

Відповідно до частини п?ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції та при прийнятті цього рішення враховує висновки Верховного Суду України, які викладені у постанові 22.04.2014 у справі № 21-484а13, а також Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду з цього питання (постанови від 06.03.2018 №753/12809/14, від 27.03.2018 № 541/910/17, від 25.09.2018 №573/2476/16-а), в яких суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що підставою для повідомлення заявника про перерахунок/відмову перерахувати пенсію може бути виключно рішення, прийняте територіальним органом ПФУ з цього питання. Відсутність такого рішення свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, а ефективним способом захисту прав заявника за таких обставин визнається зобов'язання ПФУ розглянути заяву про перерахунок пенсії та прийняти рішення відповідно до законів про пенсійне забезпечення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні ПФУ у Львівській області та з 12.12.2016 отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону № 2262-XII. ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу із заявою від 06.03.2018 та просив призначити йому пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII. Отже, заявник звернувся до компетентного органу ПФУ та по суті просив змінити йому вид пенсійного забезпечення - з пенсії по інвалідності, яку він вже отримує, на пенсію за вислугу років, - яку він бажає отримувати.

Визначений Порядком № 3-1 перелік документів, що подаються для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності є однаковим, при цьому для призначення пенсії по інвалідності об'єктивно подається більше документів - на підтвердження факту інвалідності, пов'язаної з проходженням особою служби та такі документи вже є в пенсійній справі ОСОБА_1 (аркуші справи 74-87).

Відповідно до вимог пунктів 14-18 Порядку №3-1 відповідачем повинно було: - прийнято та зареєстровано заяву ОСОБА_1 від 06.03.2018; - перевірено правильність оформлення заяви, здійснено попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів, перевірено правильність копій відповідних документів, зафіксовано і засвідчено виявлені розходження тощо; - за потреби - вимагати від міністерств та інших органів, заявника дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі; - не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший розглянути подані документи та прийняти рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший.

Це рішення оформляється розпорядженням Головного Управління Пенсійного Фонду України.

Головне Управління ПФУ у Львівській області не приймало рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.03.2018 в порядку, визначеному Законом №2262-XII та Порядком № 3-1. Натомість заяву ОСОБА_1 розглянуто в порядку Закону України «Про звернення громадян», про що йому надіслало лист від 06.04.2018. В цьому листі Головне Управління ПФУ у Львівській області роз'яснило заявнику, що відповідно до пункту «а» статті 12 Закону №2262-XI пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу […] незалежно від віку, якщо вони звільнені, зокрема, зі служби з 1 жовтня 2014 по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.

Суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Згідно частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Колегія суддів з врахуванням оцінки обставин справи та встановлення судом першої інстанції, щодо частини рішення, яке не оскаржується визнано протиправну бездіяльність пенсійного органу, яка полягає у неприйнятті ним жодного з рішень, які передбачені у частині другій статті 49 Закону № 2262-ХІІ та положень пункту 17 Порядку № 3-1 у визначений законом строк, а тому правильним та належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Головного Управління ПФУ у Львівській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 06.03.2018 та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення на підставі вимог Закону №2262-XI та Порядку №3-1, при цьому зобов'язання вчинити ці дії не є втручанням у дискреційні повноваження Головного Управління ПФУ у Львівській області, оскільки його зобов'язано вчинити конкретні дії, визначені частиною другою статті 49 Закону № 2262-ХIІ та пункту 17 Порядку № 3-1, а саме - прийняти рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії за віком.

Щодо доводів скаржника про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії з врахуванням вислуги років є ефективним та обґрунтованим способом захисту прав та інтересів відповідно до статті 5 КАС України, колегія суддів вважає передчасним прийняття рішення про зобов'язання Головного Управління ПФУ у Львівській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, оскільки пенсійний орган ще не прийняв рішення з цього питання у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 5 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Апелянт в резолютивній частині апеляційної скарги просить - Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 з врахуванням вислуги років, що становить 23 роки 18 днів, а відповідно до Заяви про уточнення позовних вимог в суді першої інстанції, аркуш справи 155 просив серед інших вимог - Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з врахуванням вислуги років, що становить 23 роки 18 днів починаючи з дати призначення пенсії, а саме 12.12.2016 року, отже такі вимоги не є однаковими, а тому вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню.

Колегія суддів зауважує, що оскільки судове рішення щодо задоволення частини позовних вимог відповідачем оскаржувалося, однак ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.01.2019 повернуто, то згідно із положеннями частини 1 статті 293 КАС України воно не підлягає апеляційному перегляду.

Відповідно до статті 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підстав для розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції на підставі статті 139 КАС України у апеляційного суду немає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2018 року у справі №813/1719/18 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Н.В. Ільчишин

Судді В.В. Гуляк

Р.Й. Коваль

Повний текст постанови складено 22.04.2019