Постанова від 17.04.2019 по справі 460/2868/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2019 рокуЛьвів№ 857/2841/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Заверухи О.Б., Мікули О.І.,

з участю секретаря Федчук М.Р.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Міністерства юстиції України, Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу «Селянський ліс» на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, треті особи Спеціалізований виробничий сільськогосподарський кооператив «Селянський ліс», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання до вчинення дій, -

суддя в 1-й інстанції Щербаков В.В.,

час ухвалення рішення - 26.12.2018 року, 16:40 год.,

місце ухвалення рішення - м.Рівне,

дата складання повного тексту рішення - 08.01.2019 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Міністерства юстиції України, треті особи Спеціалізований виробничий сільськогосподарський кооператив «Селянський ліс», ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання до вчинення дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Міністерства юстиції України від 14.09.2018 №2964/5 "Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в частині скасування реєстраційних дій щодо Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу "Селянський ліс", які були проведені державним реєстратором Комунального підприємства "Реєстраційний центр "Полісся" Кузьмівської сільської ради Сарненського району Рівненської області Ютовцем Олегом Федоровичем. Зобов'язано Міністерство юстиції України поновити реєстраційні дії, які скасовані наказом від 14.09.2018 №2964/5 щодо Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу "Селянський ліс", а саме: за №15951070017000092 від 18.05.2018, за №15951050018000092 від 21.05.2018, за №15951070019000092 від 04.06.2018, за №15951070020000092 від 03.07.2018, за №15951050021000092 від 03.07.2018.

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, Міністерство юстиції України та Спеціалізований виробничий сільськогосподарський кооператив «Селянський ліс» подали апеляційні скарги, в яких, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просять скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове про відмову в задоволенні позову.

Міністерство юстиції України вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що скарга ОСОБА_8 подана та розглядалася ними в порядку ст.34 Закону №755-ІУ, в свою чергу судом першої інстанції мотивувальна частина рішення ґрунтується на основі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2014 року №1952-УІ. Невірними є встановлені судом першої інстанції обставини, що позивачем порушено строк звернення зі скаргою до Міністерства юстиції України, так як за сукупністю доказів, поданих ОСОБА_9 відлік строку на подачу скарги на реєстраційні дії державного реєстратора Ютовця О.Ф. доцільно обраховувати із 22.05.2018 року. Крім того, вважають, що на офіційному веб сайті 27 липня 2018 року о 16.30 год. було опубліковано оголошення про засідання Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації 31.07.2018 року і розміщення вищезазначеного оголошення на сайті Міністерства юстиції України 27.07.2018 року вважається належним виконанням приписів п.10 Порядку №1128 щодо повідомлення зацікавлених осіб, зокрема, про розгляд скарги. Додатково наголошують, що жодною нормою законодавства не передбачено повідомлення позивача про подані скаржником доповнення до скарги.

Спеціалізований виробничий сільськогосподарський кооператив «Селянський ліс» вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції обґрунтовує своє рішення на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2014 року, що регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Судом першої інстанції не враховано, що ОСОБА_8 дізнався про порушення своїх прав 22.05.2018 року із витягу з Єдиного державного реєстру №23638331, отриманого на його запит, а отже не пропустив строк звернення із скаргою до Міністерства юстиції України. Вважають, що на офіційному веб сайті 27 липня 2018 року о 16.30 год. було опубліковано оголошення про засідання Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації 31.07.2018 року і розміщення вищезазначеного оголошення на сайті Міністерства юстиції України 27.07.2018 року вважається належним виконанням приписів п.10 Порядку №1128 щодо повідомлення зацікавлених осіб, зокрема, про розгляд скарги. Додатково наголошують, що судом першої інстанції не залучено до справи державного реєстратора Ютовця О.Ф.

Представник Міністерства юстиції України в судовому засіданні свою апеляційну скаргу та апеляційну скаргу Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу «Селянський ліс» підтримала, просить рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Представники Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу «Селянський ліс» в судовому засіданні свою апеляційну скаргу та апеляційну скаргу Міністерства юстиції України підтримали, просять рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні апеляційні скарги заперечила, просить рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року залишити без змін.

Третя особа ОСОБА_4 в судовому засіданні апеляційні скарги заперечила, просить рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року залишити без змін.

Інші учасники справи в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, їхня явка в суді апеляційної інстанції обов'язковою не визнавалася, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу у їхній відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не мав жодних правових підстав для розгляду скарги ОСОБА_8 від 18.07.2018 по суті в частині реєстраційної дії від 18.05.2018 №15951070017000092 і повинен був відмовити в її задоволенні. Крім того, на відповідача під час розгляду скарги ОСОБА_8 та при прийнятті наказу було покладено обов'язок за два дні повідомити позивача про час, дату та місце розгляду скарги, надати не лише копію такої скарги, а й додані до неї документи, а також доповнення до неї від 25.07.2018, забезпечивши можливість бути присутніми під час її розгляду 25.07.2018 та давати пояснення, що відповідачем вказаного виконано не було, чим порушено вимоги чинного законодавства України.

Проте колегія суддів вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими, з огляду на наступне.

31.07.2018 комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - Комісія), було розглянуто скаргу ОСОБА_8 від 18.07.2018 та прийнято рішення у вигляді висновку Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації за результатами розгляду скарги ОСОБА_8 від 18.07.2018, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.07.2018 за №22779-33-18 з додатками (далі - Висновок).

Вказаним Висновком Комісія задовольнила скаргу ОСОБА_8 від 18.07.2018 з урахуванням доповнень від 25.07.2018, яким скасовано проведені державним реєстратором Комунального підприємства "Реєстраційний центр "Полісся" Кузьмівської сільської ради Сарненського району Рівненської області Ютовцем Олегом Федоровичем, стосовно Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу "Селянський ліс" (код ЄДРПОУ 05439120) реєстраційні дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: від 18.05.2018 №15951070017000092 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах"; від 21.05.2018 №15951050018000092 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи"; від 04.06.2018 №15951070019000092 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах"; від 03.07.2018 №15951070020000092 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах"; від 03.07.2018 №15951050021000092 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи".

14.09.2018, на підставі Висновку Комісії від 31.07.2018, відповідачем прийнято наказ №2964/5 "Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", яким скаргу ОСОБА_8 від 18.07.2018 з урахуванням доповнень до скарги на реєстраційні дії, проведені суб'єктом державної реєстрації від 25.07.2018 задоволено, скасувати проведені державним реєстратором Комунального підприємства "Реєстраційний центр "Полісся" Кузьмівської сільської ради Сарненського району Рівненської області Ютовцем Олегом Федоровичем, стосовно Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу "Селянський ліс" (код ЄДРПОУ 05439120) реєстраційні дії у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: від 18.05.2018 №15951070017000092 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах"; від 21.05.2018 №15951050018000092 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи"; від 04.06.2018 №15951070019000092 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах"; від 03.07.2018 №15951070020000092 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах"; від 03.07.2018 №15951050021000092 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи".

Відповідно до п.4 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 року № 755-ІУ (далі Закон №755-ІУ), державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно ст.34 Закону №755-ІУ, рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів або до суду.

Міністерство юстиції України розглядає скарги:

1) на проведені державним реєстратором реєстраційні дії (крім випадків, якщо такі реєстраційні дії проведено на підставі судового рішення);

2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.

Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Днем подання скарги вважається день її фактичного отримання Міністерством юстиції України чи його територіальним органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від скаржника поштового відправлення із скаргою, зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.

Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено, у письмовій формі та має містити:

1) повне найменування (ім'я) скаржника, його місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування (ім'я) представника скаржника, якщо скарга подається представником;

2) зміст оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності та норми законодавства, порушені на думку скаржника;

3) викладення обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги;

3-1) відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення, повідомлення або реєстраційної дії державного реєстратора та/або внесення відомостей до Єдиного державного реєстру;

4) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складення скарги.

До скарги додаються засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника (за наявності), а також якщо скарга подається представником скаржника - довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.

Якщо скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації подається представником скаржника, до такої скарги додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження, або його копія, засвідчена в установленому порядку.

За результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про:

1) відмову в задоволенні скарги;

2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про:

а) скасування реєстраційної дії, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатом розгляду скарги, - у разі оскарження реєстраційної дії, рішення територіального органу Міністерства юстиції;

б) проведення державної реєстрації - у разі оскарження відмови у державній реєстрації;

в) виправлення технічної помилки, допущеної державним реєстратором;

г) тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Єдиного державного реєстру;

ґ) анулювання доступу державного реєстратора до Єдиного державного реєстру;

д) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації;

е) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України;

є) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Рішення, прийняте за результатами розгляду скарги, надсилається скаржнику протягом трьох робочих днів з дня його прийняття.

Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо:

1) скарга оформлена без дотримання вимог, визначених частиною п'ятою цієї статті;

2) на момент прийняття рішення про задоволення скарги шляхом скасування реєстраційної дії щодо державної реєстрації новоствореної юридичної особи, іншої організації, державної реєстрації фізичної особи підприємцем, припинення юридичної особи, іншої організації, припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця або шляхом проведення реєстраційної дії в Єдиному державному реєстрі проведено наступну реєстраційну дію щодо відповідної особи;

3) у разі наявності інформації про судове рішення або ухвалу про відмову позивача від позову з такого самого предмета спору, про визнання позову відповідачем або затвердження мирової угоди сторін;

4) у разі наявності інформації про судове провадження у зв'язку із спором між тими самими сторонами, з такого самого предмета і тієї самої підстави;

5) є рішення цього органу з такого самого питання;

6) в органі ведеться розгляд скарги з такого самого питання від цього самого скаржника;

7) скарга подана особою, яка не має на це повноважень;

8) закінчився встановлений законом строк подачі скарги;

9) розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції органу;

10) державним реєстратором, територіальним органом Міністерства юстиції України прийнято таке рішення відповідно до законодавства.

Порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 27.12.2015 року за №1128 затверджено Порядок розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі Порядок №1128).

Як вбачається з п.1 Порядку №1128, цей Порядок визначає процедуру розгляду відповідно до Законів України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закони) скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту (далі - суб'єкт оскарження), що здійснюється Мін'юстом та його територіальними органами (далі - суб'єкт розгляду скарги).

Для забезпечення розгляду скарг суб'єктом розгляду скарги утворюються постійно діючі комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації (далі - комісія), положення та склад яких затверджуються Мін'юстом або відповідним територіальним органом.

Під час розгляду скарги по суті комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, зазначених у скарзі, та інші обставини, які мають значення для об'єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), та у разі необхідності витребування документів, пояснень тощо у суб'єкта оскарження, і вирішує:

1) чи мало місце прийняття оскаржуваного рішення суб'єктом оскарження, чи мала місце оскаржувана дія або бездіяльність суб'єкта оскарження;

2) чи було оскаржуване рішення прийнято суб'єктом оскарження на законних підставах, чи здійснювалася дія або вчинялася бездіяльність суб'єктом оскарження на законних підставах;

3) чи належить задовольнити кожну з вимог скаржника або відмовити в їх задоволенні;

4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у своїй скарзі (зокрема внесення шляхом виправлення технічних помилок у записах реєстрів взамін скасування рішення державного реєстратора);

5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.

Згідно п.9 Порядку №1128, під час розгляду скарги по суті обов'язково запрошується скаржник та / або його представник (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб'єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів. Неприбуття таких осіб, яким було належним чином повідомлено про розгляд скарги, а також неотримання такими особами повідомлень про час та місце розгляду скарги з причин, що не залежать від суб'єкта розгляду скарги, не перешкоджає її розгляду.

Суб'єкт розгляду скарги своєчасно, але не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги по суті, повідомляє особам, запрошеним до розгляду скарги по суті, про час і місце розгляду скарги в один з таких способів:

1) телефонограмою (якщо номер телефону зазначено у скарзі);

2) шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Мін'юсту;

3) засобами електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у скарзі та/або інших документах, що додаються до скарги).

Згідно п.11 Порядку №1128, копії скарги та доданих до неї документів надаються особам, запрошеним до розгляду скарги по суті (крім скаржника), не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги по суті. Суб'єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів, мають право подавати письмові пояснення по суті скарги, які обов'язково приймаються комісією до розгляду.

За результатами розгляду скарги суб'єкт розгляду скарги на підставі висновків комісії приймає мотивоване рішення про задоволення скарги або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законами, у формі наказу.

Висновок комісії, на підставі якого суб'єктом розгляду скарги приймається рішення про задоволення скарги, обов'язково містить інформацію про те, що:

1) рішення, дії або бездіяльність суб'єкта оскарження не відповідають законодавству у сфері державної реєстрації;

2) скарга підлягає задоволенню в повному обсязі чи частково (з обов'язковим зазначенням у якій частині) шляхом прийняття суб'єктом розгляду скарги рішень, передбачених пунктом 2 частини шостої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пунктом 2 частини шостої статті 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Колегія суддів зазначає, що предметом спору у даній справі є оцінка правомірності дій відповідачів щодо розгляду скарги ОСОБА_8 від 18 липня 2018 року та законності висновку та наказу відповідачів, за результатами розгляду такої скарги.

Відповідно до норм, чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, Комісія з питань розгляду справ у сфері державної реєстрації Міністерства юстиції України (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Міністерстві юстиції України, яка в межах повноважень, визначених законодавством України забезпечує розгляд скарг у сфері державної реєстрації.

Положенням про Комісію (п. 8, 10) врегульовано, що її рішення оформлюються висновком, який підписується Головою комісії, секретарем та членами комісії, що брали участь у засіданні комісії. Висновок комісії, разом з проектом відповідного наказу Департамент державної реєстрації та нотаріату Міністерства юстиції України подає для підпису Міністру юстиції України, його першому заступнику або заступнику Міністра з питань державної реєстрації.

Отже, основою проекту наказу Міністерства юстиції України, яким на підставі пп.а п.2 ч.6 ст.34 Закону № 755-IV може бути скасовано реєстраційну дію, є відповідний висновок Комісії.

Комісія є колегіальним органом, якому притаманні всі ознаки «суду, встановленому законом» відповідно до ч.1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як її тлумачить Європейський суд з прав людини, з відповідними вимогами щодо додержання принципів доступу до суду, рівності сторін та змагальності.

Щодо процедури розгляду Комісією скарги ОСОБА_8 від 14 квітня 2017 року колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Щодо строку звернення ОСОБА_8 зі скаргою до Міністерства юстиції України:

Як вбачається з матеріалів справи, скарга ОСОБА_8 датована 18.07.2018, в якій він просить скасувати реєстраційні дії від 18.05.2018 №15951070017000092 і від 21.05.2018 №15951050018000092.

Вказана скарга надійшла на розгляд відповідачу 18.07.2018 через скриньку №18 Департаменту комунікації, документообігу та контролю Управління документального забезпечення Міністерства юстиції України.

Ст.34 Закону №755-IV встановлено, що Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Колегія суддів звертає увагу, що у скарзі від 18.07.2018, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.07.2018 за №22779-33-18, ОСОБА_8 вказав на той факт, що про реєстраційні дії у Єдиному державному реєстрі від 18.05.2018 та 21.05.2018. що стосувалися в тому числі зміни керівника СВСК «Селянський ліс» він дізнався із витягу з Єдиного державного реєстру за №23638331, отриманого на його запит, 22.05.2018, так як будь-яких пропозицій чи ініціатив зі сторони засновників СВСК «Селянський ліс» по питанню щодо зміни керівника юридичної особи, внесення змін до установчих документів не надходило, рішення про скликання загальних зборів засновників по вказаних питаннях не приймалось та на будь-яких зборах по зазначених питаннях він присутнім не був.

В матеріалах справи містяться також копії пояснень касира СВСК «Селянський ліс» ОСОБА_10 та майстра лісу ОСОБА_11, які вказують на те, що 18.05.2018 року вони перебували на робочих місцях, зокрема в адміністративному приміщенні кооперативу, що в селі Привітівка Зарічненського району Рівненської області по вулиці Лісова, 1, проте зборів засновників вказаної юридичної особи там не відбувалося та будь-яких учасників СВСК «Селянський ліс» ніхто з них не бачив в цей день.

В свою чергу в протоколі позачергових загальних зборів членів СВСК «Селянський ліс» від 18.05.2018 року місцем їх проведення вказано саме адміністративне приміщення за вищезазначеною адресою.

Крім того, до скарги поданої до Мін'юсту ОСОБА_9 додано копію витягу з Єдиного реєстру судових розслідувань (номер кримінального провадження 12018180120000097) та копію ухвали Зарічненського районного суду Рівненської області в справі №561/505/18 про призначення експертизи, відповідно до яких зі служби 102 до Зарічненського ВП надійшло повідомлення голови СВСК «Селянський ліс» ОСОБА_9 про те, що 18.05.2018 вчинено неправомірні дії щодо вказаної юридичної особи.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що за сукупністю доказів, поданих скаржником до Міністерства юстиції України, відлік строку на подачу скарги на реєстраційні дії державного реєстратора Ютовця О.Ф. слід обраховувати із 22.05.2018, тобто з дня, коли ОСОБА_8 дізнався про порушене його право, оскільки, підстави чи докази які б вказували на протилежне, зокрема, що ОСОБА_8 будь-яким чином повідомляли про проведення позачергових загальних зборів чи надсилали вимогу про їх проведення відсутні.

Щодо повідомлення про розгляд скарги та надсилання Міністерством юстиції копій скарги та доданих матеріалів заінтересованим особам:

Колегія суддів зазначає, що відповідно до Порядку №1128, суб'єкт розгляду скарги своєчасно, але не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги по суті, повідомляє особам, запрошеним до розгляду скарги по суті, про час і місце розгляду скарги в один з таких способів:

1) телефонограмою (якщо номер телефону зазначено у скарзі);

2) шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Мін'юсту;

3) засобами електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у скарзі та/або інших документах, що додаються до скарги).

Колегією суддів встановлено, що на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України 27 липня 2018 року о 16:30 год було опубліковано оголошення про засідання Комісії 31 липня 2018 року наступного змісту: 31 липня 2018 року за адресою: м. Київ, вул. Євгена Сверстюка 15, кабінет №1103 відбудеться засідання Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації. Запрошуються скаржники/їх представники та заінтересовані особи/їх представники для розгляду наступних скарг: на 14 год. 00 хв. розгляд по суті скарги ОСОБА_8 від 18.07.2018, № 22779-33-18 щодо спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу «Селянський ліс».

Тобто, розміщення саме вищезазначеного оголошення на веб-сайті Міністерства юстиції України 27.07.2018 року вважається належним виконанням приписів пункту 10 Порядку №1128 у редакції, що діяла на момент розгляду скарги, щодо повідомлення зацікавлених осіб, зокрема, про розгляд скарги.

Колегія суддів зазначає, що зміст даного повідомлення є достатнім для того, щоб зацікавлена особа могла зрозуміти, що скарга стосується її та певних реєстраційних дій

Крім того, як вбачається з журналу телефонограм відділу забезпечення діяльності комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (19.2-30), 27.07.2018 о 15:50 год. вчинено запис за №49, який свідчить, що відповідач повідомив скаржника, ОСОБА_8, про дату, час і місце засідання стосовно розгляду його скарги.

Водночас, в матеріалах справи наявні супровідні листи від 25.07.2018 №22779-33-18/19к для Комунального підприємства "Реєстраційний центр "Полісся" Кузьмівської сільської ради Сарненського району Рівненської області та №2/22779-33-18/19к для СВСК "Селянський ліс", якими відповідач повідомляє про надсилання копії скарги ОСОБА_8 від 18.07.2018 та повідомляє, що повідомлення про дату, час і місце розгляду цієї скарги буде опубліковано на офіційному сайті відповідача.

Колегія суддів не бере до уваги як доказ довідку від 19.12.2018 б/н, згідно з якою листи відповідача від 25.07.2018 №22779-33-18/19к для Комунального підприємства "Реєстраційний центр "Полісся" Кузьмівської сільської ради Сарненського району Рівненської області і №2/22779-33-18/19к для СВСК "Селянський ліс" було направлено відповідачем простим листом 02.08.2018, які надійшли до їх поштових скриньок 07.08.2018, оскільки відповідно до Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року №270, поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю.

Прості поштові відправлення, повідомлення про надходження поштових відправлень, поштових переказів, періодичні друковані видання, адресовані фізичним особам за місцем роботи, перебування (гуртожитки, інтернати, дитячі будинки, готелі, оздоровчі та лікувальні заклади), доставляються адресатам з використанням абонентських поштових скриньок або вручаються адресатам чи представникам зазначених юридичних осіб (закладів), уповноваженим на одержання пошти в об'єкті поштового зв'язку.

При цьому належним повідомленням про вручення поштового відправлення органом Укрпошти є лише повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу - повідомлення, яким оператор поштового зв'язку доводить до відома відправника чи уповноваженої ним особи інформацію про дату вручення реєстрованого поштового відправлення, виплати коштів за поштовим переказом та прізвище одержувача.

В даному ж випадку жодного повідомлення про вручення поштового відправлення в матеріалах справи немає.

Згідно з п. 11 Порядку № 1128 копії скарги та доданих до неї документів надаються особам, запрошеним до розгляду скарги по суті (крім скаржника), не пізніше дня, що передує дню розгляду скарги по суті. Суб'єкт оскарження має право подавати письмові пояснення по суті скарги, які обов'язково приймаються комісією до розгляду.

Наведеними положеннями п. 11 Порядку № 1128 передбачено саме надання копії скарги та доданих до неї документів особам, запрошеним до розгляду скарги по суті, а не обов'язок суб'єкта розгляду скарги направити вказані документи таким особам, як про це зазначив суд першої інстанції. Водночас, надання відповідачем таких документів зацікавленим особам можливе за умови наявності відповідного звернення вказаних осіб до суб'єкта розгляду скарги. Зважаючи на те, що всі зацікавлені особи були належним чином повідомлені щодо розгляду скарги ОСОБА_8 шляхом розміщення відповідної копії повідомлення на веб-сайті Мін'юсту 27 липня 2018 року, вони об'єктивно (у тому числі й позивач) мали можливість отримати копії скарг та доданих до них документів напередодні розгляду скарги по суті.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про відсутність порушення процедури під час розгляду Комісією скарги ОСОБА_8 від 14 квітня 2017 року. При цьому, під час розгляду скарги по суті комісія встановила наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, зазначених у скарзі, та інші обставини, які мають значення для об'єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та прийняла рішення у відповідності до чинного законодавства України.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційних скарг є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Міністерства юстиції України, Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу «Селянський ліс» задовольнити.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року у справі № 460/2868/18 - скасувати та постановити нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Головуючий суддя А. Р. Курилець

судді О. Б. Заверуха

О. І. Мікула

Повне судове рішення складено 22 квітня 2019 року.