308/596/19
05.04.2019 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., у присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали командира 4 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , відомості про ідентифікаційний податковий номер платника податку в матеріалів справи відсутні, за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
З протоколу про адміністративне правопорушення серії НГ № 6924 від 21.01.2019 року вбачається, що 18 січня 2019 року о 20 годині, ОСОБА_1 , перебуваючи на лікуванні в ДУ ТМО МВС України в Закарпатській області вжив спиртні напої.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину свою не визнав, вказуючи, що не перебував на території військової частини.
Заслухавши учасників судового засідання, перевіривши згідно ст. 278 КУпАП чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що такі підлягають поверненню до органу, що їх складав з наступних підстав.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбаченістаттею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно протоколу ОСОБА_1 перебував 18.01.2019 року о 200.00 годині перебуваючи на лікуванні в ДУ ТМО в Закарпатській області вжив спиртні напої.
Диспозиція ч. 3 ст. 172-20 КУпАП визначає склад адміністративного правопорушення, який полягає у розпиванні алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживанні наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Водночас, наведені вище вимоги закону при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення дотримані не були, зокрема, у протоколі про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП України по змісту протоколу дії особи не відповідають змісту кваліфікації правопорушення та обставинам викладеним в протоколі, та порушує принцип юридичної визначеності та право на захист від обвинувачення.
Крім того, до матеріалів протоколу додано не посвідчений та не завірений текст висновку службового розслідування, по факту з'ясування умов та причин вживання спиртних напоїв 18.01.2019 року інструктора кінологічної групи 3 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 сержанта за контрактом ОСОБА_1 та старшого дресирувальника кінологічної групи 3 стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 солдата строкової служби ОСОБА_3 .. Такий не містить дати, підпису осіб, якими він складався.
Зазначені порушення закону є істотними, у зв'язку із чим матеріали справи через неналежне оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та неповне з'ясування всіх обставин події правопорушення, підлягають поверненню органу який порушив адміністративне провадження для проведення додаткової перевірки та усунення встановлених судом недоліків.
Виходячи із аналізу змісту ст. ст. 256, 278 КУпАП, при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на доопрацювання.
Відповідно до абз. 5 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 р. №14, визнана правильною практика тих судів, які в мотивованими постановами повертають протоколи про адміністративне правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Зазначене порушення процедури запровадження справи про адміністративне правопорушення підлягає усуненню посадовою особою, яка склала протокол, а тому матеріали справи слід повернути до військової частини НОМЕР_1 «У» Західного оперативного територіального об'єднання Національної Гвардії України - для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 КпАП України, -
Cправу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 за ч.3 ст. 172-20КУпАП повернути до військової частини НОМЕР_1 «У» Західного оперативного територіального об'єднання Національної Гвардії України.
Після доопрацювання матеріали справи повернути до суду для розгляду її по суті.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду О.В. Фазикош