15 квітня 2019 рокуЛьвів№ 857/356/18
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Кузьмича С.М., Сапіги В.П.,
при секретарі судового засідання: Дроздовській Ю.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 лютого 2018 року (суддя- Татарінова О.А., ухвалене в м. Івано-Франківську о 09:10,) у справі №344/14411/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання права, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з наведених в ньому підстав просить: 1) визнати за позивачем право на призначення та отримання пенсії за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення до якого включені грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода до Дня міліції України, компенсація за дні невикористаної відпустки; 2) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не проведені перерахунку пенсії на підставі довідки Львівського державного університету внутрішніх справ про нараховані та виплачені позивачу одноразові додаткові виплати грошового забезпечення, виданої на ім'я позивача №4/2423 від 29.09.2017 р.; 3) зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію у розмірі, обчисленому із належного позивачу грошового забезпечення з урахуванням: матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 4200,72 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 4395,71 грн.; грошової винагороди до Дня міліції України в сумі 450 грн.; компенсації за дні невикористаної відпустки в сумі 3028,81 грн., з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; 4) здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 19.08.2014 року.
Рішенням Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 лютого 2018 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Львівського Державного університету внутрішніх справ про нараховані та виплачені одноразові додаткові виплати грошового забезпечення № 4/2423 від 29.09.2017 року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 18 жовтня 2017 року з належного грошового забезпечення із врахуванням: матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі - 4200,72грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в сумі - 4395,71грн., грошової винагороди до Дня міліції - 450,00грн., компенсації за дні невикористаної відпустки в сумі - 3028,81, з яких справлялися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; в решті вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, та посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 лютого 2018 року в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії з 18.10.2017р. та прийняти в цій частині нове рішення яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії з 19.08.2014р.
В обґрунтування апеляційної скарги зокрема зазначає, що він мав право на обчислення розміру пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення з моменту призначення пенсії, а призначення пенсії в меншому розмірі відбулось не з його вини. Відтак вважає, що рішення суду першої інстанції про відмову в позові за період до 18.10.2017р. підлягає скасуванню.
Сторони будучи повідомленими належним чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися та явки представників в судове засідання не забезпечили, що відповідно до ч.2 ст.313 КАС України не перешкоджає розгляду справи без його участі.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та відзиву, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
ОСОБА_1 з серпня 2014 року є пенсіонером органів внутрішніх справ України, і позивачу призначена пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
ОСОБА_1 звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку йому пенсії, проте листом від 03.10.2017 за № 869/Г-15 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області позивачу повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, посилаючись на те, що будь - які матеріальні допомоги чи індексація, навіть якщо з них було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, що включаються при обчисленні пенсії.
ОСОБА_1 не погодившись з даною відмовою пенсійного органу звернувся в суд з даним позовом.
Частково задовольняючи позов суд першої інстанції зробив висновок, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода до дня міліції, компенсації за дні невикористанї відпустки, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту та мають враховуватись при призначенні пенсії. При цьому призначена позивачу пенсія підлягає перерахунку з 18.10.2017 року (з дати звернення про перерахунок пенсії).
Колегія суддів апеляційного суду з приводу таких висновків суду першої інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною першою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 № 2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Отже, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових:
1) посадовий оклад;
2) оклад за військовим званням;
3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною третьою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” (далі - Порядок № 393), пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Додатком 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 встановлені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, у переліку яких відсутні: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, нагородні та компенсація за невикористану відпустку.
Таким чином, законодавством передбачено включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія військовослужбовцям та деяким іншим категоріям осіб відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховуються такі складові грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
При цьому, апеляційний суд вважає, що факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", який є вичерпним.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, одноразова грошова винагорода не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, оскільки відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців.
Аналогічна правова позиція міститься у постанові ОСОБА_2 Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що судом першої інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування оскаржуваного рішення та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову повністю.
Керуючись статтями 241, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 06 лютого 2018 року у справі №344/14411/17 скасувати та прийняти нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_3
судді ОСОБА_4
ОСОБА_5
Повне судове рішення складено 19.04.2019р.