Справа № 357/4227/19
3/357/1703/19
19.04.2019 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Дубановська І. Д. , розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли з ОП Білоцерківського відділення поліції ГУНП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, працюючого ФОП ОСОБА_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3,
за ч. 1 ст.212-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
18 квітня 2019 року до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з ОП Білоцерківського відділення поліції ГУНП в Київській області надійшов адміністративний протокол серія ГР № 378273 від 18 квітня 2019 року стосовно ОСОБА_1, відповідно до якого:
18 квітня 2019 року приблизно о 10.00 годині в районі площі Соборна, м.Біла Церква, ОСОБА_1 розміщував оголошення у вигляді листівок А4 з текстом «Зупинимо проросійський реванш», які згідно ч.1 ст.58 ЗУ «Про вибори Президента України» мають ознаки передвиборчої агітації у невстановлених місцях, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 212-14 КУпАП.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно п.15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1376 від 06.11.2015 року, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складення протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, судом встановлено ряд порушень його складення, визначені ст.256 КУпАП.
Об'єктом адміністративного проступку передбаченого ч.1 ст.212-14 КУпАП є суспільні відносини у сфері виборчого процесу. Безпосередній об'єкт - порядок ведення передвиборчої агітації. Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні встановленого законом порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами (формальний склад). Суб'єкт адміністративного проступку - як громадяни, так і посадові особи підприємств розповсюджувачів реклами. Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі умислу.
Тобто, в протоколі повинно бути зазначено конкретне порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами під час виборчого процесу. Всупереч зазначеному протокол не містить конкретного місця скоєння адміністративного правопорушення, тобто де саме, на який об'єкт ОСОБА_1 розміщував оголошення у вигляді листівок; відсутні відомості про встановленні місця проведення передвиборчої агітації відповідно до Рішення місцевих органів виконавчої влади про визначені та обладнані місця для розміщення агітаційних матеріалів згідно зі ст.5 Закону від 13 січня 2011 р. N 2939-VI "Про доступ до публічної інформації" яка має бути оприлюднена в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; або будь-яким іншим способом; до протоколу додані копії пояснень, листівки, фото таблиці ніким не завірені; протокол не містить відомостей про наявність свідків події, яка відбулась о 10 годині ранку на площі у центрі міста; до матеріалів адміністративної справи долучено пояснення ОСОБА_2 без встановлення його правового статусу, та посилання на нього у самому протоколі; перша сторінка протоколу огляду від 18 квітня 2019 року нечитабельна; до протоколу додані пояснення, агітаційна листівка, фототаблиця, протокол огляду, протокол про адміністративне правопорушення, які в графі додатки до протоколу не зазначені, що є неприпустимим.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
В силу ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи встановлені недоліки та розбіжності справа підлягає направленню до ОП Білоцерківського відділення поліції ГУНП в Київській області для належного оформлення в зв'язку з неможливістю її розгляду по суті.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.256, 278 КУпАП, суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення серія ГР № 378273 від 18 квітня 2019 року складений ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 212-14 КУпАП України повернути начальнику Білоцерківського відділення поліції ГУНП в Київській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_3