16 квітня 2019 р.Справа № 2040/6682/18
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Донець Л.О.,
Суддів: Бенедик А.П. , Гуцала М.І. ,
за участю секретаря судового засідання Лисенко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виробничого кооперативу "Житлово-Експлуатаційний кооператив "Новобуд-Комфорт" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 року (головуючий суддя І інстанції: Панченко О.В., повний текст складено 12.12.18 року) по справі № 2040/6682/18
за позовом Виробничого кооперативу "Житлово-Експлуатаційний кооператив "Новобуд-Комфорт"
до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області третя особа ОСОБА_1
про визнання протиправним та скасування рішення,
16 серпня 2018 року, Виробничий кооператив «Житлово-експлуатаційний кооператив «Новобуд-Комфорт» (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Держспоживслужби в Харківській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про застосування адміністративно - господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регулятивних цін №6.0-12 від 17.08.2018 року щодо застосування до позивача в сумі 3400,00 грн.
Рішенням Харківського оружного адміністративного суду від 06.12.2018 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 року скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, позивач посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, та прийняття оскаржуваного рішення з порушенням норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що працівниками відповідача проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо проведення позапланової перевірки у строк 01.08.2018 року-02.08.2018 року про що складений акт №1974 перевірки дотримання вимог формування встановлення та застосування державних регулятивних цін позивачем
Порушення виявлені під час перевірки склали в порушенні формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій по будинкам за адресами: вул. Академіка Павлова, 160-Д, вул. Заліська, 5, вул. Заліська, 3-а, вул. Героїв Праці, 32-г, пл. Руднева, 14/1 (на теперішній час майдан ОСОБА_2 сотні, 14/1), що призвело до порушення вимог п.3 ч.1 ст.18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та абзацу 4 ст.11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
За результатами перевірки прийнято рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 07.08.2018 року №6.0-12, яким до позивача застосований штраф у розмірі 3400,00грн.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, виходив із приписів Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Статтею 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що повноважені органи мають право:
проводити у суб'єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки:
достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, показників реєстраторів розрахункових операцій та інших документів незалежно від способу подання інформації, пов'язаних з формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін;
наявності виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також документів, що посвідчують особу, в посадових осіб;
одержувати відповідно до законодавства у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час проведення перевірки;
одержувати безоплатно від суб'єктів господарювання, що перевіряються, копії документів та інші відомості, необхідні для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, документів, що можуть підтверджувати їх порушення, платіжних доручень, квитанцій, що підтверджують факт перерахування до бюджету коштів у разі застосування адміністративно-господарських санкцій, а також довідки, підготовлені суб'єктами господарювання на їх вимогу;
робити запити та одержувати від органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в повному обсязі інформацію та документи, необхідні для виконання покладених на них функцій;
вимагати від суб'єктів господарювання, що перевіряються, усунення виявлених порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 4 частиною 1 статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 2 статті 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції від 24.06.2004 року) визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
До складу економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг включається інвестиційна складова - витрати на відшкодування інвестиційних ресурсів, залучених за інвестиційними програмами, та їх вартість.
Порядок розроблення, погодження і затвердження інвестиційних програм (комплекс заходів для підвищення рівня надійності та забезпечення ефективної роботи/експлуатації систем централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, конструктивних елементів житлових будинків і гуртожитків, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків, який містить зобов'язання виконавця/виробника щодо будівництва чи реконструкції або модернізації об'єктів у цій сфері, поліпшення якості послуг), що реалізуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних підприємств, установ та організацій, а також за рахунок кредитів, наданих під державні гарантії, порядок контролю за їх реалізацією, а також граничний рівень вартості інвестицій, які можуть залучатися за інвестиційними програмами, що включаються при розрахунку економічно обґрунтованих витрат, та граничний термін дії інвестиційних програм до моменту повного погашення зобов'язань за ними затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Інвестиційна програма повинна містити перелік заходів, строки та графік їх реалізації з відповідними розрахунками та обґрунтуванням, а також зазначенням джерел фінансування.
Розмір інвестиційної складової ціни/тарифу затверджується органом, уповноваженим здійснювати встановлення цін/тарифів.
У разі зменшення собівартості виробництва (надання) житлово-комунальних послуг внаслідок реалізації відповідної інвестиційної програми отримані кошти спрямовуються на відновлення активів підприємства за переліком, визначеним фінансовим планом, за погодженням з органом, уповноваженим здійснювати встановлення цін/тарифів.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» від 01.06.2011 року №869 затверджено «Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Пунктом 39 «Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» визначено, що для встановлення тарифу на послуги виконавець подає органу місцевого самоврядування заяву про встановлення тарифу і розрахунок тарифу на планований період за встановленими таким органом формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
Планований період - період тривалістю 12 місяців, на який здійснюється формування тарифу на послуги.
Підставою для накладення на позивача санкції відповідно до п.4 ч.1 ст.20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» стало невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій під час здійснення державного контролю.
Позивачем під час перевірки формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій по будинкам за адресами: вул. Академіка Павлова, 160-Д, вул. Заліська, 5, вул. Заліська, 3-а, вул. Героїв Праці, 32-г, пл. Руднева, 14/1 (на теперішній час майдан ОСОБА_2 сотні, 14/1) обумовлено виконанням приписів рішення виконкому Харківської міської ради від 26.02.2013 року №77 «Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій по будинкам за адресами: вул. Академіка Павлова, 160-Д, вул. Заліська, 5, вул. Заліська, 3-а, вул. Героїв Праці, 32-г, пл. Руднева, 14/1 (на теперішній час майдан ОСОБА_2 сотні, 14/1)».
Окрім цього, позивачем надані листи Сектору у Харківській області Держцінінспекції України від 14.06.2013 року №1020-29/189, та Державної інспекції з контролю за цінами б/№ та б/№, протоколу загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку №32-Г по вул. Героїв Праці у м. Харкові в обґрунтування доводів про дотримання законодавства під час формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій по будинкам за адресами: вул. Академіка Павлова, 160-Д, вул. Заліська, 5, вул. Заліська, 3-а, вул. Героїв Праці, 32-г, пл. Руднева, 14/1 (на теперішній час майдан ОСОБА_2 сотні, 14/1).
Разом з цим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та позицією відповідача про те, що ненадання відповідача на його запит наступних документів, а саме: розрахунків економічно обґрунтованих витрат на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій з документальним підтвердженням статей витрат по будинкам за адресами: вул. Академіка Павлова, 160-Д, вул. Заліська, 5, вул. Заліська, 3-а, вул. Героїв Праці, 32-г; наказу про облікову політику з розподілом загальновиробничих витрат; штатних розписів, затверджених посадових окладів на момент формування тарифів, колективного договору; інформацію про передів послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх вартість. Структуру тарифу, квитанцій, що надавалися/надсилались мешканцям вищевказаних будинків та послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з березня 2013 року по липень 2018 року; документи, що підтверджують обсяг фактично наданих послуг та виконання робіт, пов'язаних з їх наданням, зокрема, накази, табеля обліку робочого часу, розрахункові листки нарахування заробітної плати робітникам, наряди-завдання, акти списання матеріалів, акти виконаних робіт постачальних та підрядних організацій, документи, що підтверджують технічні показники будинків, журнал реєстрації зупинок лифтів, акти постачальника електроенергії, інформацію про склад фактично понесених витрат та обсяг запланованих і виконаних робіт та повідомлення споживачів про економію коштів і плати щодо їх використання на власному веб-сайті таабо в інший спосіб, акти-претензії споживачів зазначених будинків про перерву в наданні послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, їх ненадання або надання не в повному обсязі, звернення мешканців зазначених будинків та відповіді на них протягом березня 2013 - липня 2018 років.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» ( в редакції від 01.01.2018 року, втратив чинність 01.01.2019 року) державна регуляторна служба зобов'язана до початку проведення органами державного нагляду (контролю) заходів державного нагляду (контролю) оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті погодження на проведення таких заходів. Проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) без оприлюднення погодження Державної регуляторної служби забороняється.
Абзацом 5 п.1 ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підставами для здійснення позапланових заходів є: у такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;
Частина 3 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зазначає, що у посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються:
найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;
найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;
номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід;
перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові;
дата початку та дата закінчення заходу;
тип заходу (плановий або позаплановий);
форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);
підстави для здійснення заходу;
предмет здійснення заходу;
інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).
Частина 5 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлює, що перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.
Згідно пункту 12 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу у суб'єкта господарювання).
Перед початком перевірки на офіційному веб-сайті Державної регуляторної служби 27.07.2018 року №7513 оприлюднене погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі звернення фізичної особи про порушення її законних прав суб'єктом господарювання - позивачем.
Як убачається із матеріал справи проведення перевірки розпочалось з пред'явлення керівнику позивача направлення на проведення перевірки від 30.70.2018 року №1974 та службових посвідчень, копію погодження Державної регуляторної служби від 27.07.2018 року №7513, зроблений запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю).
За викладених обставин, колегія суддів, вважає що відповідачем дотриманні вимоги чинного законодавства щодо проведення перевірки, та доводи апеляційної скарги з цих підстав є необґрунтованими.
В своїй апеляційній скарзі позивач посилається на недотримання відповідачем уніфікованої форми акту, що складений за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю).
Частина 15 статті 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» каже, що державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами орієнтованості державного нагляду (контролю) на запобігання правопорушенням у сфері господарської діяльності.
У відповідності до абзацу 8 ч.2 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно в межах переліку питань орган державного нагляду (контролю) залежно від цілей заходу та ступеня ризику визначає питання, щодо яких буде здійснюватися державний нагляд (контроль), та зазначає їх у направленні на перевірку.
Пунктом 1 наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 14.08.2013 року №965 «Про затвердження уніфікованої форми акта перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін» затвердити уніфіковану форму акта перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, що додається.
Наявний в матеріалах справи акт відповідає формі акту, встановленого даним наказом.
За наведених обставин, колегія суддів не погоджується з доводами апеляційної скарги про недотримання форми уніфікованого акту.
Щодо посилань позивача в апеляційній скарзі на те, що відповідачем проведена повторна перевірка позивача, то колегія суддів зазначає на таке.
За обставинами справи даний державний контроль проводився за колективною заявою від 10.07.2018 року ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4 з питань формування, встановлення та застосування державних регульованих цін (тарифів) на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за адресами: вул. Академіка Павлова, 160-Д, вул. Заліська, 5, вул. Заліська, 3-а, вул. Героїв Праці, 32-г, пл. Руднева, 14/1 (на теперішній час майдан ОСОБА_2 сотні, 14/1).
Проте як проведення державного контролю з цих питань позивача відбулось в інший період часу, (як це визначено позивачем в апеляційній скарзі) а саме: 2014 рік, та на підставі заяв ОСОБА_5 та ОСОБА_6
Таким чином, колегія суддів вважає вказані посилання апеляційної скарги позивача необґрунтованими.
Таким чином, колегія суддів, вважає що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, ухвально судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому судове рішення не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.
Відповідно до приписів ч.4 ст.229 КАС України фіксування за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснюється.
Згідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Виробничого кооперативу "Житлово-Експлуатаційний кооператив "Новобуд-Комфорт" залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.12.2018 року по справі № 2040/6682/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя ОСОБА_7
Судді ОСОБА_8 ОСОБА_9
Повний текст постанови складено 19.04.2019 року