Постанова від 18.04.2019 по справі 1340/5584/18

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 рокуЛьвів№ 857/2983/19

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В. М.,

суддів Курильця А. Р., Старунського Д. М.,

з участю секретаря судового засідання Болюк Н. В.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Дяків Л. В.,

розглянувши у судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року (рішення ухвалено у м. Львові судом у складі головуючого судді Гулкевич І. З., повний текст рішення виготовлений 08 лютого 2019 року) у справі № 1340/5584/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позивач просив визнати протиправними дії Головного УПФ України у Львівській області щодо відмови в перерахунку його, ОСОБА_1 , пенсії, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

зобов'язати відповідача здійснити заходи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, якою затверджено порядок проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 загальною сумою (виключаючи поетапність виплат нарахованої пенсії), виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідної посади, враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію, станом на 01.04.2018, починаючи з 01.04.2018 з урахуванням виплаченого.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.02.2019 позивачу в задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду першої інстанції оскаржив ОСОБА_1 , подавши на нього апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначає, що рішення суду першої інстанції прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення. Суд першої інстанції не врахував, що перерахунок пенсії позивача в 2018 році відбувся на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам», яка суперечить Конституції України та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки визначає різні умови і норми проведення перерахунку пенсії для різних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зменшення складу грошового забезпечення відповідної посади, з якої обчислюється пенсійне забезпечення, призводить до порушення статті 22 Конституції України, якою передбачено, що не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

У Пенсійного фонду України в особі територіальних органів на підставі законодавчих актів є всі повноваження щодо призначення (перерахунку) пенсій, тому перекладання відповідальності за проведення перерахунку пенсії на інші державні органи, які лише надають відомості для такого перерахунку, є безпідставним та необґрунтованим.

Крім того, суд першої інстанції проігнорував клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення судом справи № 826/3858/18, яка безпосередньо пов'язана з даною справою, оскільки предметом судового оскарження у справі № 826/3858/18 є пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам».

Апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі заявлених вимог.

На апеляційну скаргу позивача Головне УПФ України у Львівській області подало відзив, в якому просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Вислухавши суддю-доповідача, позивача, який апеляційну скаргу підтримав, представника відповідача, яка просить апеляційну скаргу відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, апеляційний суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивача є правомірними, оскільки він не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії, а здійснює такий перерахунок виключно на підставі довідки, наданої уповноваженим органом.

Апеляційний суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції та, надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, враховує таке.

У справі встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У квітні 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» (далі - Постанова № 103) позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018.

Згідно з даними розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № ХВ46067 від 25.03.2018 перерахунок пенсії позивачу був здійснений з урахуванням таких складових грошового забезпечення: посадового окладу - 3440,00 грн, окладу за військовим званням - 1200,00 грн, надбавки за вислугу років 35 % - 1624,00 грн.

Позивач, вважаючи, що перерахунок пенсії йому здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення, в тому числі додаткових видів грошового забезпечення, 08.10.2018 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку його пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених частиною другою статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», посади, з якої його звільнено зі служби та здійснювати її виплату загальною сумою згідно з частиною третьою статті 52 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Листом від 08.11.2018 № 4450/М-20/07.05-06 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача, що його пенсія призначена, перерахована та виплачується відповідно до норм чинного законодавства.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Постанови № 103 (тут і далі в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно з Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується у раніше встановленому розмірі.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, перерахунок пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону, здійснюється пенсійним органом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, обов'язок формування яких покладається на уповноважені органи.

Як видно з матеріалів справи, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок його пенсії з 01 січня 2018 року.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії позивача у квітні 2018 на підставі отриманої від Львівського обласного військового комісаріату довідки від 14 березня 2018 року № ХВ46067 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, виходячи із складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 3440 грн, оклад за військовим званням - 1200 грн, надбавка за вислугу років (35%) - 1624 грн.

Апеляційний суд зазначає, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір складових при обчисленні пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках, що узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 19 червня 2018 року в справі № 592/11570/17.

Разом з тим, позивач в даній справі не оскаржує дій Львівського обласного військового комісаріату щодо складання та направлення відповідачу довідки від 14 березня 2018 року № ХВ46067, в яку було включено відповідні складові грошового забезпечення та на підставі якої йому було проведено перерахунок пенсії.

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції в частині того, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, здійснюючи перерахунок пенсії позивача, виходило з складових грошового забезпечення, які зазначені в довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14 березня 2018 року № ХВ46067, без урахування додаткових видів грошового забезпечення, виплачених за 24 останні календарні місяці військової служби перед звільненням, та які були враховані при обчисленні розміру пенсії за вислугу років при її призначенні, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Доводи апеляційної скарги в частині того, відповідач безпідставно провів перерахунок пенсії на підставі величини грошового забезпечення, зазначеної в довідці військового комісаріату та самостійно не вжив заходів щодо врахування додаткових видів грошового забезпечення, в силу наведеного, суд апеляційної інстанції визнає безпідставними.

Посилання апелянта на те, що суд першої інстанції проігнорував клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення судом справи № 826/3858/18 також є безпідставними, оскільки таке клопотання судом першої інстанції було вирішено у встановленому КАС України порядку, про що постановлено ухвалу від 16.01.2019.

Визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» згідно з рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може бути підставою для задоволення позову, оскільки на часвиникнення спірних правовідносин, а саме, на момент здійснення перерахунку пенсії позивача, пункти 1 та 2 Постанови № 103 були чинними та не скасованими, а тому їх застосування відповідачем було правомірним.

Факт визнання в судовому порядку протиправними та нечинними зазначених пунктів постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 має правове значення при вирішенні спору про обгрунтованість виданої обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення позивача з метою перерахунку його пенсії, а не при вирішенні спору позивача з органом Пенсійного фонду щодо самого перерахунку пенсії.

Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстави для його скасування чи зміни відсутні.

Доводи апеляційної скарги, в силу викладеного вище, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ч. 3 ст. 243, ст. 308, ст. 310, ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року у справі № 1340/5584/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В. М. Багрій

судді А. Р. Курилець

Д. М. Старунський

Повний текст постанови виготовлений 19.04.2019.