Постанова від 20.04.2019 по справі 760/11794/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 760/11794/19 Суддя (судді) першої інстанції: Кушнір С.І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2019 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Кузьменка В. В.,

суддів Василенка Я. М., Шурка О. І.,

за участю секретаря Кірієнко Н. Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дільничної виборчої комісії №800937 територіального виборчого округу №222, Відділу введення Державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про включення до списку виборців, за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 18.04.2019, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просив включити його до списку виборців дільничної виборчої комісії на виборчій дільниці №800937 територіального виборчого округу №222 для голосування 21.04.2019 року на чергових виборах Президента України.

Рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 18.04.2019 позовні вимоги залишено без задоволення.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Відповідно до ст. 268 КАС України, у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.

Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.

Неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Враховуючи, що учасники справи повідомлялися належним чином, в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 3 ст. 268 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України, виданим 10.08.2007 ТУМ Солом'янського РУ ГУМВС України в місті Києві.

Позивач вказує, що з 25.07.2007 він постійно проживає за адресою: АДРЕСА_1 є громадянином України та на день голосування, на виборах Президента України виповнилось йому вісімнадцять років. Вважає, що має бути включений до списку виборців для голосування на виборах Президента України на дільничній виборчій комісії №800937 територіального виборчого округу № 222.

Проте, звернувшись до виборчої дільниці №800937 територіального виборчого округу №222, у списку виборців відомості щодо ОСОБА_3 були відсутні.

Позивач, враховуючи що він не був включений до списку виборців на виборчій дільниці, вважає такі дії порушенням реалізації ним конституційного виборчого права на обрання Президента України, у зв'язку з чим звернувся із позовом до суду.

Судом першої інстанції у задоволенні позову відмовлено виходячи з того, що дільничною виборчою комісією та Відділом введення державного реєстру виборців не вчинено дій або бездіяльності, які б порушували права ОСОБА_3 на участь у виборах відповідно до вимог Закону «Про вибори Президента України» та призвели б до неправильностей у списках виборців.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції судова колегія зазначає наступне.

Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України» вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.

Згідно зі ст. 274 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Статтею 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» визначено, що до персональних даних, які визначають місце та умови голосування виборця, належать, зокрема, виборча адреса виборця, визначена відповідно до статті 8 цього Закону.

Територіальний виборчий округ та виборча дільниця, утворені на відповідних виборах чи референдумах, до яких відноситься виборець, визначаються органом ведення Реєстру на підставі відомостей про виборчу адресу виборця.

Місце проживання фізичної особи згідно Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» має бути зареєстровано у передбаченому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Статтею 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» передбачено, що реєстрація - це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.

Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Саме місце реєстрації у паспорті громадянина України має юридичне значення при вирішенні виборчих спорів щодо включення до списків виборців для голосування на чергових виборах, оскільки залежно від місця реєстрації виборця визначається його виборча адреса.

Віднесення законодавцем виборчої адреси до персональних даних, які визначають місце та умови голосування виборця, підкреслює пріоритетність та значимість зареєстрованого місця проживання цього виборця для реалізації його виборчих прав.

Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

Відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.

Згідно з п. 2.5 Постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» у заяві зазначаються ідентифікаційні персональні дані виборця, які однозначно визначають його особу: прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові, дата, місце народження та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності такої інформації в пред'явленому документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України), його виборча адреса, а також мотивування необхідності тимчасової зміни місця голосування та адреса, де він перебуватиме в день виборів (повторного голосування) або референдуму, чи номер виборчої дільниці (дільниці для голосування), яку він просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності). До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.

Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 17 Закону України «Про Державний реєстр виборців» підставою для видання наказу про внесення запису до бази даних Державного реєстру виборців (Реєстр) є подані в установленому порядку до відповідного органу ведення Реєстру документи, які підтверджують набуття особою права голосу.

У відповідності до п. 1,2 статті 19 Закону України «Про Державний реєстр виборців», особа, яка набула права голосу, або особа, яка має право голосу, однак виявила, що вона не включена до Реєстру, може за вчасною ініціативою звернутися до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання на території України щодо свого включення до Реєстру.

Особа, зазначена в частині першій цієї статті, подає органу ведення Реєстру письмову заяву за формою, встановленою розпорядником Реєстру, із зазначенням відомостей про себе, наведених у статті 6 та пункті 1 частини першої статті 7 цього Закону, і пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство виборця, - паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України), копія якого додається до заяви.

У силу вимог ч. 2 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» у разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.

У свою чергу, у відповідності до положень частини 1 статті 32 Закону України «Про Державний реєстр виборців» передбачено, що особа, яка зверталася до органу ведення Реєстру або регіонального органу адміністрування Реєстру щодо включення себе або інших осіб до Реєстру, внесення змін до персональних даних Реєстру або отримання відповіді на свій запит, може оскаржити до суду рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу Реєстру в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Встановлено, що відомості про реєстрацію місця проживання ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 у справі відсутні.

Згідно паспорту, позивач за останньою адресою: АДРЕСА_1 був зареєстрований до 13.09.2007.

Згідно відповіді Відділу ведення ДРВ Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації від 18.04.2019, в Державному реєстрі виборців наявний запис про виборця ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, проте, не визначена його виборча адреса, що унеможливлює його включення до списку виборців та голосування на виборах.

Колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутні будь-які докази звернення позивача до органу ведення Реєстру щодо тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси (заяви, встановленого чинним законодавством зразка, про тимчасову зміну місця голосування виборця або письмової відмови органу ведення Реєстру щодо тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси із зазначенням вичерпного переліку підстав відмови).

Наразі, ні позовна заява ні апеляційна скарга не містить жодних доводів щодо вчинення позивачем дій щодо звернення до органу ведення Реєстру з метою тимчасової зміни місця голосування без зміни його виборчої адреси.

Отже, позивач не надав жодного доказу, який би свідчив, що в даному випадку порушуються його права, зокрема, гарантоване Конституцією України право на вибори, так як, позивач не використав жодного можливого заходу, передбаченого законодавством України, для можливості погодження своєї виборчої адреси, при цьому будь-яка відмова компетентних органів щодо не визначення такої адреси, також відсутня у матеріалах справи.

Оскільки позивач не скористався своїм правом на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси та не звернувся у визначеному законом порядку до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування, суд першої інстанції правильно вважав відсутніми підстави для задоволення позовних вимог.

Відтак, дільничною виборчою комісією та Відділом введення державного реєстру виборців не вчинено дій або бездіяльності, які б порушували права позивача на участь у виборах відповідно до вимог Закону «Про вибори Президента України».

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Відтак, посилання апелянта на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 27.09.2007 немає обов'язкового характеру для суду.

Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в судовому рішенні повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі, та колегія суддів не вбачає підстав для його скасування.

Згідно з ч. 1 ст. 271 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-289 цього Кодексу, суд проголошує повне судове рішення.

Копії судових рішень у справах, визначених цією статтею, невідкладно видаються учасникам справи або надсилаються їм, якщо вони не були присутні під час його проголошення.

Відповідно до ч. 3 ст. 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Керуючись ст.ст. 242, 272, 308, 315, 316, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 18.04.2019 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дільничної виборчої комісії №800937 територіального виборчого округу №222, Відділу введення Державного реєстру виборців Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про включення до списку виборців - залишити без задоволення.

Рішення Солом'янського районного суду м. Києва від 18.04.2019 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко

Судді: Я. М. Василенко

О. І. Шурко

Повний текст постанови виготовлено 20.04.2019