Постанова від 17.04.2019 по справі 0640/4494/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 0640/4494/18

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Черняхович Ірина Едуардівна

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

17 квітня 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сушка О.О.

суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року (м. Житомир) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про стягнення 480000,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив стягнути з відповідача одноразову грошову допомогу у сумі 480000,00 гривень, у зв'язку з встановленням йому 2-ї групи інвалідності.

Відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.

На обґрунтування апеляційної скарги позивача зазначив, що в результаті медичного огляду йому було видано свідоцтво про хворобу та визнано його непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку. 21 квітня 2017 року позивача було звільнено з посади слідчого СВ Житомирського ВП ГУНП в Житомирській області. В подальшому, 18 вересня 2017 року йому була встановлена 2 група інвалідності, у зв'язку з травмою, пов'язаною з виконанням службових обов'язків. У зв'язку з цим, у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". Позивач вказує, що 20 грудня 2018 року Головним управління Національної поліції Житомирської області було затверджено висновок про призначення йому одноразової грошової допомоги в сумі 480000,00 гривень, а також відправлено на розгляд комісії ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України розрахунок потреби в коштах для виплати вищезазначеної допомоги. Однак, всупереч вимогам наказу МВС України від 11.01.2016 № 4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", на даний час вказані грошові кошти позивачу не виплачені. З огляду на зазначене, позивач вважає, що така бездіяльність відповідача порушує його права, а тому він звернувся з даним позовом до суду та просить стягнути у примусовому порядку вказану суму одноразової грошової допомоги.

Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що 12 квітня 2017 року в результаті медичного огляду позивачу було видано свідоцтво про хворобу № 148/5, яким останнього було визнано непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку та встановлено, що його захворювання та травми пов'язані з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 21.04.2017 № 75 о/с позивача було звільнено з посади слідчого СВ Житомирського ВП Головного управління Національної поліції в Житомирській області на підставі п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (через хворобу).

Медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_2 починаючи з 18 вересня 2017 року була встановлена 2 група інвалідності, у зв'язку з травмою пов'язаною з виконанням службових обов'язків, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 12 ААА № 861518 від 19.09.2017.

В подальшому, начальником Головного управління Національної поліції в Житомирській області на підставі п. 3 ч. 1 ст. 97 та п.п. "в" п. 3 ч. 1 ст. 99 Закону України "Про Національну поліцію" було затверджено висновок від 20.12.2017 про призначення молодшому лейтенанту поліції ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги позивачу в розмірі 480000,00 гривень у зв'язку з інвалідністю, пов'язаною з виконанням службових обов'язків.

Наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 21.12.2017 №1072 було зобов'язано управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку провести виплату позивачу одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення та при надходженні коштів на зазначені цілі, передбачені державним бюджетом.

На виконання вищезазначеного наказу, управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Житомирській області було підготовлено розрахунок потреби в коштах для виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського та надіслано його 20.12.2017 супровідним листом №2041/29/105/01-2017 до ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України.

Оскільки одноразова грошова допомога в розмірі 480000,00 гривень позивачу виплачена не була, він 02.08.2018 звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, а 21.08.2018 до Національної поліції України з відповідними заявами про виплату йому вищезазначеної одноразової грошової допомоги.

Однак, за результатами розгляду заяв позивача, Головне управління Національної поліції в Житомирській області листом від 15.08.2018 № В-176/29/04/105-2018 повідомив останнього, що 20.12.2017 Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області було направлено до ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку розрахунок потреби в коштах для здійснення виплати йому вказаної грошової допомоги, а виплату вказаних грошових коштів буде проведено в порядку черговості після надходження коштів на зазначені цілі.

В свою чергу, Національна поліція України надіслала позивачу лист від 07.09.2018 № В-509/29/2/01-2018, в якому зазначила, що для Національної поліції України за КПВК 1007020 "Забезпечення діяльності підрозділів, установ та закладів Національної поліції України" на 2018 рік затверджені асигнування для виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейських на загальну суму 184,5 млн. грн., які розподіляються між органами поліції, виходячи з розрахунків потреби в коштах на виплату зазначеної допомоги, які подані зазначеними органами поліції до фінансового підрозділу центрального органу управління поліції. Однак, станом на 05.09.2018 одноразова грошова допомога не виплачена 936 поліцейським на загальну суму 178,7 млн. грн. (в тому числі по Головному управлінню Національної поліції в Житомирській області 57 поліцейським на загальну суму 12,7 млн. грн., з них 15 поліцейським, згідно розрахунків потреби в коштах на виплату зазначеної допомоги надісланих у 2017 році на загальну суму 4,2 млн. грн). Залишок коштів виділених для Національної поліції на виплату зазначеної допомоги до кінця року становить 45 млн. грн. Крім того, в листі позивача було повідомлено, що його порядковий номер у черзі на отримання одноразової грошової допомоги - 7.

Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Так, згідно з п. 3 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VІІІ визначено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується відповідачем, що 18.09.2017 р. позивачу була встановлена 2 група інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків. Таким чином, саме з 18.09.2017 р. у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 3 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію". При цьому, наявність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням групи інвалідності відповідачем не оспорюється та не заперечується.

В силу ч. 2 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейським встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97 - 101 Закону України "Про Національну поліцію", наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.06.2016, затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - Порядок № 4), який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

За змістом абз. 2 п. 1 розділу ІІ Порядку № 4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

У відповідності до абз. 1 п. 1 розділу ІІІ Порядку № 4, формування пакета документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у поліції здійснюється підрозділами фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції, фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії.

Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку № 4 встановлено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Згідно з п. 5 розділу ІІІ Порядку № 4, для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).

За правилами п. 1, 2 розділу IV Порядку № 4, фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.

Висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві-начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.

Керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається структурним підрозділом до фінансового підрозділу Національної поліції за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку (п.2 розділу ІV Порядку № 4).

Відповідно до п.5 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 №4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського", виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Вимогами п.7 розділу IV наказу МВС України від 11.01.2016 № 4 "Про затвердження порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського" передбачено, що одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

Отже, згідно Порядку № 4, для виплати одноразової грошової допомоги необхідно: висновок фінансового підрозділу про призначення одноразової грошової допомоги, що складається та затверджується у відповідності до п.1 р. 4 Порядку № 4 та наказ про виплату такої допомоги керівника територіального органу поліції. При цьому, виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції на підставі поданого структурним підрозділом розрахунку потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги, в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення.

У відповідності до матеріалів справи встановлено, що на виконання вимог Порядку №4 Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області 20.12.2017 року було затверджено висновок про призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в сумі 480000 грн., а також видано наказ № 1072 від 21.12.2017 про виплату йому вищезазначеної одноразової грошової допомоги в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення.

При цьому, з метою забезпечення проведення виплати позивачу одноразової грошової допомоги Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області останнього було включено до переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості та підготовлено розрахунок потреби в коштах для її виплати, який листом від 20.12.2017 №2041/29/105/01-2017 було надіслано до ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України.

Згідно пояснень відповідача, станом на час розгляду справи судом, до Головного управління Національної поліції в Житомирській області грошові кошти для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 в сумі 480000 гривень від ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України не надходили.

Також, в листі ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 07.09.2018 № В-509/29/2/01-2018 повідомлено, що позивач перебуває у переліку осіб, яким необхідно провести виплату одноразової грошової допомоги у порядку черговості з порядковим номером 7 у черзі на отримання та вказано що у разі надходження коштів, таку виплату буде проведено протягом п'яти робочих днів після їх надходження.

Положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Тому, будь-які бюджетні кошти, а відтак і виплати за їх рахунок мають цільове призначення та використовують виключно на відповідні цілі.

В силу ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

За змістом п. 5 розділу IV Порядку № 4, виділення коштів органам поліції для виплати одноразової грошової допомоги здійснюється фінансовим підрозділом центрального органу управління поліції шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України на зазначені цілі.

Відтак, виділення коштів для виплати одноразової грошової допомоги не відноситься до повноважень Головного управління Національної поліції в Житомирській області, відповідно до Порядку № 4 такими повноваження наділений ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України.

У відповідності до п.5 та 7 розділу IV Порядку № 4 одноразова грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення, а в разі надходження коштів пізніше цього терміну - протягом п'яти робочих днів після їх надходження, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання органів поліції або навчальних закладів.

Оскільки відповідні кошти на виплату одноразової грошової допомоги позивачу ОСОБА_3 фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України виділені не були, то об'єктивної можливості здійснити таку виплату позивачу відповідач не мав.

Таким чином, Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області, у межах компетенції, вжито всіх залежних від нього заходів для забезпечення реалізації права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням останньому 2 групи інвалідності, що свідчить про відсутність протиправної бездіяльності з боку відповідача.

Водночас, матеріалами справи підтверджено, що позивач вже перебуває у черзі на отримання одноразової грошової допомоги в сумі 480000 грн. під № 7, так як це передбачено Порядком № 4.

Беручи до уваги викладене, стягнення коштів на користь позивача з порушенням черговості виплат не буде відповідати вимогам справедливості, оскільки така черга формується з поліцейських, які також мають право на виплату одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий ОСОБА_1

Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5