Справа № 352/484/19
Провадження № 3/352/257/19
09.04.2019м. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Хоминець М.М. з участю адвоката ОСОБА_1, розглянувши матеріали, що надійшли від Департаменту з питань запобігання політичній корупції НАЗК, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, за ст.212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 50-25/188 від 05.02.2019 р. ОСОБА_2 19.09.2018 р. надав внесок на підтримку політичної партії «Національний корпус» через ПАТ «Полтава-банк» за розрахунковим документом К2919 у розмірі 29865 грн., маючи податковий борг у розмірі 3186,23 грн., чим порушив встановлений законом порядок надання внеску на підтримку політичної партії.
ОСОБА_2 та його адвокат в суді просили закрити провадження у даній справі за відсутностю у його діях події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-15 КУпАП. Пояснили, що на час здійснення внеску ОСОБА_2 не отримував податкове повідомлення-рішення від контролюючого органу, а тому сума податкового зобов'язання узгоджена не була, отже, не було і податкового боргу. Крім цього, ОСОБА_2 є зареєстрованим платником єдиного податку 2-ї групи, і податковий борг виник саме зі сплати єдиного податку. Єдиним податком оподатковуються лише юридичні особи та фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування. ДФС подала НАЗК інформацію про наявність податкового боргу не у фізичної особи ОСОБА_2, а у фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 А тому вважає, що наявність грошового зобов'язання у ФОП ОСОБА_2 не є перепоною для здійснення внеску громадянином ОСОБА_2 на розвиток політичної партії.
Вислухавши пояснення ОСОБА_2 та його адвоката, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про закриття провадження у даній справі, виходячи з наступного.
У відповідності з вимогами ст.245 КУаАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст.252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За правилами ст.280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Встановлено, що за результатами аналізу звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, поданого політичною партією «Національний корпус» за ІІІ квартал 2018 р., фізична особа ОСОБА_2 19.09.2018 р. надав внесок на підтримку вказаної партії через ПАТ «Полтава-банк» за розрахунковим документом К2919 у розмірі 29865 грн.
Відповідно до листа Державної фіскальної служби України від 18.12.2018 р. № 23838/5/99-99-17-02-16 на дату здійснення внеску за ОСОБА_2 рахується податковий борг у сумі 3186,23 грн.
Як повідомило на запит суду Тисменицьке управління ГУ ДФС в Івано-Франківській області, станом на 19.09.2018 р. по ФОП ОСОБА_2 сума податкового боргу по єдиному податку фізичних осіб-підприємців складає 2214,27 грн., який виник внаслідок несплати авансових внесків по єдиному податку в наступних періодах: червень 2018 р. - 725,07 грн. (переплата на 01.06.2019 р. - 19,53 грн.), липень 2018 р. - 744,60 грн., серпень 2018 р. - 744,60 грн.
Відповідно до п.п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з п.п. 266.10.1 ст.266.10 цього Кодексу податкове зобов'язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням наведеного момент виникнення податкового боргу визначається наступним днем після спливу строків для сплати платником податків узгодженого грошового/податкового зобов'язання.
Оскільки встановлено, що Тисменицьким управлінням ГУ ДФС в Івано-Франківській області податкове повідомлення-рішення станом на 19.09.2018 р. ФОП ОСОБА_2 не направлялось відповідно до вимог Податкового кодексу України; станом на 19.09.2018 р. сума грошового зобов'язання останнього внаслідок несплати авансових внесків по єдиному податку не узгоджена, - вважаю недоведеною обставину щодо наявності у ФОП ОСОБА_2 податкового боргу станом на дату перерахунку (19.09.2018 р.) внеску на підтримку політичної партії «Національний корпус».
У відповідності з вимогами п.8 ч.1 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні» не допускається здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними та юридичними особами, які мають непогашений податковий борг.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_2 надав внесок на підтримку політичної партії як фізична особа (громадянин), а не як фізична особа-підприємець, які мають різний податковий та правовий статус. З цього випливає, що наявність грошового зобов'язання у ФОП ОСОБА_2 не є перешкодою для здійснення внеску громадянином ОСОБА_2 на розвиток політичної партії.
Стаття 212-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність осіб за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.
Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у п.43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» від 14.02.2008 р., доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням викладеного приходжу до висновку про відсутність у даному випадку події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-15 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у даній справі.
На підставі викладеного та керуючись ст. 247 ч.1 п.1, 283, 284, 287, 289, 294 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-15 КУпАП, відносно ОСОБА_2 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 та ч.1 ст.287 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд.
Суддя М.М.Хоминець