Справа 350/284/19
Номер провадження 3/350/124/2019
19 квітня 2019 року селище Рожнятів
Суддя Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області Бейко А.М., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника Рожнятівського відділення поліції Калуського ВП ГУНП України в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя селище Перегінське, вул.Радова Ліва 48, Рожнятівського району, Івано-Франківської області, громадянина України за вчинення адміністративних правопорушеннь, передбачених ч.1 ст.130 КУпАП та ч.1 ст.130 КУпАП, суд -
06.02.2018 року приблизно о 14.05 год., в селищі Перегінське по вул. Січових Стрільців, Рожнятівського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, керував транспортним засобом марки "Opel Vectra" н.з. DW1K439, внаслідок чого порушив п.2.9(а) ПДР України, у зв'язку із чим працівником поліції проведено огляд водія на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного засобу "Drager Alcotest 6810 № ARBL-0699" тест №3079 від 06.02.2019 року о 14.19 год., з результатом в 2,27 проміле та складено протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №047715 від 06.02.2019 року о 14.25 год., про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП .
Також 06.02.2018 року приблизно о 20.20 год., в селищі Перегінське по вул. Січових Стрільців, Рожнятівського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, керував транспортним засобом марки "Opel Vectra" н.з. DW1K439, внаслідок чого порушив п.2.9(а) ПДР України, у зв'язку із чим в закладі охорони здоров'я - Рожнятівській ЦРЛ проведено огляд водія на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного засобу "Drager Alcotest 6810 № ARBE-0027" тест №5516 від 06.02.2019 року о 22.31 год., з результатом в 2,24 проміле та працівником поліції складено протокол про адміністративне правопорушення серії ОБ №100793 від 06.02.2019 року о 23.05 год., про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП .
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та вчиненого 06.02.2019 року о 14.25 год., повністю доказана протоколом про адміністративне правопорушення серії ОБ №047715 від 06.02.2019 року та тестом на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного засобу "Drager Alcotest 6810 № ARBL-0699" тест №3079 від 06.02.2019 року о 14.19 год., з результатом в 2,27 проміле (а.с.3).
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ОБ №100793 від 06.02.2019 року (а.с.1) зазначено, що ОСОБА_1, керував транспортним засобом марки "Opel Vectra" н.з. DW1K439, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився за допомогою технічного засобу в закладі охорони здоров'я - Рожнятівській ЦРЛ за допомогою технічного засобу "Drager Alcotest 6810 № ARBE-0027" із результатами 2,24 проміле тест №5516 від 06.02.2019 року (а.с.19). Повірку технічний засіб "Drager Alcotest 6810 №ARBE-0027" останній раз проходив 22.10.2013 року.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 268 КУпАП передбачено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вимогами ст.252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ч.3 ст.266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до п.7 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції» (далі - Інструкція) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КУпАП.
Відповідно до п.3 та 9 Інструкції огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством.
Використання в закладах охорони здоров'я для проведення лабораторних досліджень вимірювальної техніки та обладнання, дозволених МОЗ, підтверджується сертифікатом відповідності та свідоцтвом про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.
В матеріалах справи відсутній сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки "Drager Alcotest 6810 № ARBE-0027", яким проводився огляд в закладі охорони здоров'я - Рожнятівській ЦРЛ.
Згідно з ч.5 ст.266 КУпАП огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Таким чином, огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я було проведено за допомогою технічного засобу, який не має сертифікату відповідності та свідоцтва про повірку робочого засобу вимірювальної техніки, приходжу до висновку, що проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 здійснено з порушенням вимог законодавства, що в свою чергу свідчить про те, що результати такого огляду є недійсними, а тому протокол серії ОБ №100793 від 06.02.2019 року про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 не може вважатись доказом його винуватості у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, виходячи з наступного.
Як вбачається з Інструкції з експлуатації газоаналізатора Drager «Alcotest 6810» умовою правильної роботи приладу є суворе дотримання вимог, що наведені у розділі «Інтервали технічного обслуговування», яким передбачено, що прилад має проходити калібрування кожні шість місяців.
Відповідно до роздруківки приладу "Drager Alcotest 6810 № ARBE-0027" останнє калібрування приладу відбулось ще 22.10.2013 року, тобто з порушенням шестимісячного строку.
У відповідності ч.1 п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищенаведене вважаю, що є усі підстави для закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення вчиненого 06.02.2019 року о 20.20 год.
Застосовуючи стягнення, враховую характер вчиненого правопорушення та особу яка притягується до адміністративної відповідальності, її майновий стан та обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.
Керуючись ст.ст. 40-1, 247, 279-284, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №047715 від 06.02.2019 року та застосувати до нього адміністративне стягнення - штраф у розмірі 10200 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 /один/ рік.
Штраф сплатити на рахунок №31112149700001, отримувач коштів ГУК в Івано-Франківській області, код отримувача (код за ЄДРПОУ)37951998, банк отримувача ГУК в Івано-Франківській області, код банку отримувача (МФО)836014, код класифікації доходів бюджету 21081300 (адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху).
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ №100793 від 06.02.2019 року - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384,20 грн. (судовий збір сплатити на рахунок : отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783 Банк отримувача Казначейство України (ЕАП) Код банку отримувача (МФО) 899998 Рахунок отримувача - 31211256026001 Код класифікації доходів бюджету - 22030106).
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Івано-Франківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Рожнятівський районний суд.
Суддя А.М.Бейко