465/2228/19
2-а/465/553/19
Іменем України
18.04.2019 року м. Львів
Франківський районний суд м.Львова в складі:
головуючого судді Ванівського Ю.М.
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Дільничної виборчої комісії №462052 Територіального виборчого округу № 117, Відділу Державного реєстру виборців Франківського району м.Львова про включення до списку виборців,-
ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Дільничної виборчої комісії №462052 Територіального виборчого округу № 117, Відділу Державного реєстру виборців Франківського району м.Львова про включення до списку виборців.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ознайомившись зі списком виборців на Дільничній виборчій комісії №462052 територіального виборчого округу №117, позивачка з'ясувала, що у списках виборців, відомості про неї відсутні, що стало причиною звернення до суду з позовом про вирішення даного питання.
Ухвала про відкриття провадження у справі постановлена 18.04.2019 року.
В судове засідання позивачка не з'явилася, причини неявки суду не повідомила.
Представники відповідачів в судове засідання не з'явились. Про час і місце розгляду справи були повідомлені відповідно до ст. 268 КАС України телефонограмами, а також шляхом направлення повістки, ухвали про відкриття провадження і матеріалів позову на відповідні електронні адреси.
Неприбуття в судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень ст. 268 КАС України, не перешкоджає розгляду справи (ч. 3 ст. 268 КАС України).
Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов не обґрунтований і підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст.274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Відповідно до ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Згідно ч. 1, 7 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України» право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
У відповідності з ч. 7 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України» від 05 березня 1999 року № 474-XIV громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Закон України «Про Державний реєстр виборців» визначає правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців в Україні.
Згідно з ст. 1 ЗУ «Про Державний реєстр виборців» державний реєстр виборців (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, обробки даних, які містять передбачені цим Законом відомості, та користування ними, створена для забезпечення державного обліку громадян України, які мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України(далі - виборці).
Документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України, що передбачає п. 1 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про вибори Президента України».
Згідно з ч. 3 ст.31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Відповідно до ч. 3 ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України» кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Частинами 2, 5 ст.35 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено, що зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі: рішення суду, прийнятого у порядку та у строки, визначені Кодексом адміністративного судочинства України; повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців щодо усунення кратного включення виборця у списку виборців на цій виборчій дільниці. Виключення зі списку виборців осіб, які неправомірно включені до нього, здійснюється шляхом викреслення, що засвідчується записом «Виключено» та підписами голови і секретаря дільничної виборчої комісії у графі «Примітки». При цьому в зазначеній графі поруч із прізвищем виборця зазначаються дата і номер рішення суду або повідомлення органу ведення Державного реєстру виборців.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про вибори Президента України» виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з ст. 27 ЗУ «Про Державний реєстр виборців» для підготовки та проведення голосування на виборах Президента України, народних депутатів України, всеукраїнському референдумі після утворення виборчих дільниць орган ведення Реєстру для кожної звичайної виборчої дільниці, утвореної на території, на яку поширюються його повноваження, на основі відомостей Реєстру складає попередні списки виборців для кожної звичайної виборчої дільниці.
Згідно вимог ч. 1, 3 ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України» органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців», а також виготовляють іменні запрошення, передбачені частиною другою статті 32 цього Закону.
Судом встановлено, що позивач - громадянка України - ОСОБА_2 народилася 09.12.1992 р у Львівській області, м. новий Розділ, паспорт серії КС №719200 виданий 20 листопада 2009 р. Миколаївським РВ ГУМВС України у Львівській області.
Згідно даних вищевказаних паспортних даних позивачка зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1
Згідно довідки з реєстрації місця проживання від 18.04.2019 року, виданої Франківською районною адміністрацією Львівської міської ради ОСОБА_2 знята з реєстрації 30.03.2018 р. за адресою м. Львів, вул. Лазаренка, 42
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Відсутність в списку виборців позивачки за місця реєстрації перешкоджає їй реалізувати право голосу, тому право підлягає захисту в судовому порядку.
Відповідно до частини 1 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Статтями 38, 70 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.
Статтями 2, 3 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України. Будь-які прямі або непрямі привілеї або обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються.
Не допускаються обмеження щодо участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.
Вибори Президента України є рівними: громадяни України беруть участь у виборах на рівних засадах.
Кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Частинами 3, 9, 10 статті 32 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено, що кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Рішення суду про внесення змін до списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.
Внесення змін до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці здійснюється головою, заступником голови та секретарем дільничної виборчої комісії. Зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці вносяться на підставі, зокрема, рішення суду, прийнятого у порядку та у строки, визначені Кодексом адміністративного судочинства України (ст. 35 ч.1, ч. 2 п. 1 ЗУ «Про вибори Президента України».
Враховуючи наведені обставини, норми закону, суд вважає необхідним позов задоволити і зобов'язати відповідачів - дільничну виборчу комісію №462052 територіального виборчого округу №117 м. Львова, орган ведення Державного реєстру виборців включити позивача до уточненого списку виборців для голосування на виборчій дільниці №462052 територіального виборчого округу №117.
Відповідно до частини 5 ст. 274 КАС України рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців виконуються негайно. Оскарження рішення адміністративного суду щодо внесення змін у списки виборців не перешкоджає його виконанню.
Керуючись ст.ст. 38, 70 Конституції України, Законом України "Про вибори Президента України", Законом України «Про державний реєстр виборців», ст.ст. 2, 3, 5, 72-77, 79, 268-272, 274, 278 КАС України, суд, -
позов задоволити.
Зобов'язати дільничну виборчу комісію №462052 територіального виборчого округу №117
м. Львова, орган ведення Державного реєстру виборців включити громадянина України - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт серії КС №719200 виданий 20 листопада 2009 р. Миколаївським РВ ГУМВС України у Львівській області, до уточненого списку виборців для голосування на виборчій дільниці №462052 територіального виборчого округу №117 для прийняття участі у виборах Президента України 21.04.2019 року.
Рішення звернути до негайного виконання. Оскарження рішення не перешкоджає його виконанню.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня проголошення рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Повне судове рішення складене 18.04.2019 року.
Суддя: Ванівський Ю.М.