Постанова від 18.04.2019 по справі 520/10370/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 р. Справа № 520/10370/18

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Чалого І.С. , Жигилія С.П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства обслуговування повітряного руху України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 року, головуючий суддя І інстанції: Зоркіна Ю.В., м. Харків по справі № 520/10370/18

за позовом ОСОБА_1

до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України за участю третіх осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з позовом до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі по тексту - ДП «Украерорух», відповідач), за участю третіх осіб - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - ГУПФУ в Харківській області), ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просив суд :

визнати протиправною бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 № 412;

зобов'язати Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 № 412 у відповідності додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 по справі № 520/10370/18 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (а/с 115, м. Бориспіль-1, Київська область, 08301, код ЄДРПОУ19477064), треті особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022), ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Державного підприємства обслуговування повітряного руху України щодо ненадання позивачу, ОСОБА_1 , довідки про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 року №412.

Зобов'язано Державне підприємство обслуговування повітряного руху України надати позивачу, ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям наказу Державним підприємством обслуговування повітряного руху України від 13.07.2018 року №412 у відповідності додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", затвердженого Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 р.

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, просить суд апеляційної інстанції рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 по справі № 520/10370/18 скасувати, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції не взято до уваги того, що пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі по тексту - Порядок № 45) встановлений чіткий порядок отримання довідки для перерахунку пенсії, невидача якої є предметом судового розгляду. У відповідності до вказаної норми, в межах своїх повноважень, ДП «Украерорух» направило повідомлення до Міністерства оборони України про зміну складової грошового забезпечення (окладу) відповідної категорії військовослужбовців та запит щодо підготовки і надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, тобто виконало покладений обов'язок, покладений на нього законодавством. Однак, судом першої інстанції невірно розтлумачено зміст ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Фактично, судом першої інстанції проігноровано існуючий порядок видачі вищезазначених довідок, внаслідок чого зроблено безпідставний висновок, що позивач має право отримати довідку про розмір його грошового забезпечення.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з ч. 4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 за згодою позивача його було відряджено в розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де він проходив військову службу на різних посадах та отримував відповідно до вимог законодавства грошове забезпечення військовослужбовця.

Наказом Міністра оборони України від 14.10.2013 №343 позивач звільнений у запас у відповідності до вимог ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

25.10.2013 наказом керівника Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 25.10.2013 №580/0 позивач звільнений з посади старшого штурмана (старшого диспетчера з руху літаків) Дніпропетровського РСП Державного підприємства обслуговування повітряного руху України.

ОСОБА_1 звернувся із запитом до ДП «Украерорух», в якому просив надати йому довідку про розмір грошового забезпечення виходячи з розміру грошового забезпечення, визначеного згідно з наказом ДП «Украерорух» від 13.07.2018 № 412, яким підвищено посадові оклади військовослужбовцям, відрядженим до ДП «Украерорух», для самостійного подання цієї довідки до органів Пенсійного фонду України з метою перерахунку пенсії.

Листом № 1-26.7-4055 від 03.09.2018 ДП «Украерорух» позивачу відмовлено у видачі довідки з посиланням на те, що наказ Украероруху про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, відсутній у вільному доступі, є відомчим документом, і не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до правил ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому, наказом Украероруху від 13.07.2018 № 412 затверджено Положення про порядок виплати грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям Збройних Сил України, відрядженим до Украероруху, тому посилання позивача на цей наказ є некоректним.

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаданні йому довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям наказу ДП «Украерорух» від 13.07.2018 № 412, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом про визнання такої бездіяльності протиправною, зобов'язання відповідача надати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям наказу ДП «Украерорух» від 13.07.2018 № 412 згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі по тексту - Порядок № 45).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що наказ Украероруху від 13.07.2018 № 412, що встановлює посадові оклади за штатними посадами в підприємстві, які займають відряджені військовослужбовці, є належною підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.4 ст. 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки підвищує розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах та порядку, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Згідно зі ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як свідчить зміст наведеної норми, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 “Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України” грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року N 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій» (далі по тексту - Постанова № 104).

Пунктом 1 постанови № 104 визначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.

При цьому грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особами в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів за військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 № 7408/0/14-10/039, керівник Державного підприємства Украерорух, згідно зі статтями 14 та 15 Закону України “Про оплату праці” та Положення про Об'єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України, затвердженого Постановою КМУ від 19 липня 1999 N1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників.

Відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі по тексту - Постанова № 1294) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

З 01 березня 2018 року набрала чинності постанова КМУ “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30.08.2017 №704, пунктом 5 якої надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-11 за аналогічними посадами.

Згідно з п.3 цієї постанови, виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу слід здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).

Слід відмітити, що ДП «Украерорух» перебуває в підпорядкуванні Міністерства інфраструктури України.

Таким чином, постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 Кабінет Міністрів України також делегував право керівнику державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям.

Враховуючи наведене, та беручи до уваги, що Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів, в тому числі й керівнику Державного підприємства обслуговування повітряного руху України “Украерорух”, право визначати розміри посадових окладів, наказ від 13.07.2018 року №412 “Про підвищення окладів за займаними посадами військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху”, яким встановлені посадові оклади за штатними посадами в підприємстві, які займають відряджені військовослужбовці, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини 4 статті 63 Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, оскільки підвищує розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах та порядку, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Такий висновок суду першої та апеляційної інстанції узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 27.11.2018 по справі № 638/20601/16-а, від 28.02.2019 по справі № 638/20744/16-а, від 06.03.2019 по справі № 638/18532/16-а, яка є обов'язковою для врахування в силу ч.5 ст.242 КАС України.

Аналогічний висновок зроблено Верховним судом України в постановах від 13.07.2016 по справі № 638/2700/14-а, від 06.07.2016 по справі № 2-а/638/70/15, від 05.07.2016 по справі № 461/2167/14-а, від 10.05.2016 по справі № 522/19979/14-а, яким зазначено, що пенсія військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі наказу державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначити розміри посадових окладів, тобто на підставі наказу Украероруху.

Частиною 1 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Тобто, перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави визначено Порядком № 45.

Відповідно до абз. 4, 6 пункту 3 Порядку № 45, військовослужбовцям, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі по тексту - Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути заява ОСОБА_1 як пенсіонера та додані до неї документи.

Тобто, колегія суддів приходить до висновку, що законодавцем передбачено можливість надання документів для проведення перерахунку пенсії самими пенсіонерами.

Ані Законом № 2262-ХІІ, ані Порядком № 45 та Порядком подання документів не заборонено безпосередньо позивачу як пенсіонеру звертатися з вимогою про надання відповідних документів стосовно себе, та самостійно надавати їх до органів Пенсійного фонду.

Таким чином, позивач, ОСОБА_1 має право отримати довідку про розмір його грошового забезпечення у зв'язку з прийняттям Державним підприємством обслуговування повітряного руху України наказу №412 від 13.07.2018 для самостійного подання її до Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області для здійснення перерахунку пенсії.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідачем порушено право позивача у зв'язку з ненаданням йому довідки про розмір грошового забезпечення для реалізації його законного права на звернення за перерахунком пенсії.

Доводи відповідача про необхідність дотримання певної процедури перерахунку пенсій, встановленої Порядком № 45 (направлення ДП Украерорух до Міністерства оборони України повідомлення про зміну складової грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців та запиту щодо підготовки і надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, наступні дії Міноборони, Пенсійного фонду щодо направлення до ГУПФУ в Харківській області вищевказаного повідомлення зі списками осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, підготовка Харківським обласним військовим комісаріатом довідок за вказаними списками та масовий перерахунок пенсій) колегією суддів не беруться до уваги, оскільки відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсіонер має право самостійно подати документи для проведення перерахунку пенсії.

Посилання відповідача на те що ним направлено повідомлення до Міноборони про зміну розміру посадового окладу військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», та запит про надання списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, тобто, виконано обов'язок, покладений на відповідача Порядком № 45, колегія суддів відхиляє.

Так, в межах спірних відносин предметом розгляду є відмова видати довідку на підставі наказу ДП «Украерорух» № 412 від 13.07.2018, з урахуванням посадового окладу, визначеного цим наказом, а повідомлення від 17.08.2018 № 1-26.7-3813 на ім'я Міноборони, копію якого надано представником відповідача до матеріалів справи (а.с.52), містить посилання на інший наказ - № 417 від 17.07.2018.

Твердження відповідача про те, що ним не були отримані від органів Пенсійного фонду списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не є доказом правомірності дій відповідача у спірних відносинах, оскільки отримання таких списків жодним чином не пов'язане з наданням відповіді позивачу разом із запитаною довідкою та не є нормативно обґрунтованим.

Посилання відповідача в апеляційній скарзі на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.07.2018 по справі № 820/2086/18, та рішення від 03.09.2018 по справі № 2040/5882/18 колегія суддів відхиляє, з огляду на приписи частини 7 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких правова оцінка, надана судом певному факту при розгляді іншої справи, не є обов'язковою для суду.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ч.4 ст.229, ч.4 ст.241, ст.ст.243, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 24.01.2019 по справі № 520/10370/18 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)Т.С. Перцова

Судді(підпис) (підпис) І.С. Чалий С.П. Жигилій