Ухвала від 19.04.2019 по справі 420/64/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

19 квітня 2019 р.м.ОдесаСправа № 420/64/19

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі головуючого судді Вербицької Н.В., суддів Джабурії О.В., Кравченко К.В., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИЛА:

06 березня 2019 року до П'ятого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга управління ДВС ГТУЮ в Одеській області на зазначене рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено, в резолютивній частині якої містилися клопотання про поновлення строку на апеляційне провадження та відстрочення сплати судового збору.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2019 року поновлено апелянту строк на апеляційне оскарження, відмовлено в задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору та апеляційна скарга, у зв'язку із несплатою судового збору, залишена без руху та надано управлінню ДВС ГТУЮ в Одеській області десятиденний строк усунення недоліків апеляційної скарги.

25 березня 2019 року від апелянта, на виконання ухвали, надійшло клопотання, в якому повторно ставилось питання про відстрочення сплати судового збору.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2019 року продовжено управлінню ДВС ГТУЮ в Одеській області строк на усунення недоліків апеляційної скарги, шляхом надання документу про сплату судового збору, терміном 10 днів з дня отримання копії ухвали.

З рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вбачається, що копію ухвали від 26.03.2019 року, апелянтом отримано 29.03. 2019 року.

У встановлений судом строк по даній апеляційній скарзі до суду ані квитанції про сплату судового збору, ані будь-яких інших клопотань з цього приводу не надходило.

Залишаючи апеляційну скаргу без руху, апеляційний суд виходив з відсутності існування умов, визначених ст. 8 Закону України “Про судовий збір”, що були б підставою для відстрочення сплати судового збору, а також звільнення апелянта від сплати судового збору за подачу цієї апеляційної скарги.

Даною правовою нормою законодавства встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі й такої можливості для юридичних осіб (суб'єктів владних повноважень) не передбачено.

Управління ДВС ГТУЮ в Одеській області є державним органом, який утримується за рахунок Державного бюджету України, та має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів, якими можна було б забезпечити сплату судового збору.

Статтею 44 КАС України передбачено обов'язок учасників справи добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки, зокрема, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, а також виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом (пункти 6, 7 частини п'ятої цієї статті).

Наведеними положеннями КАС Україничітко окреслено характер процесуальної поведінки учасника справи, який зобов'язує останнього діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у нього прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне виконання своїх обов'язків, встановлених законом або судом.

Одним із таких процесуальних обов'язків учасників справи є надання особою, яка подає апеляційну скаргу, документа про сплату судового збору (ч.5 ст.296 КАС України), що також вимагалось і в ухвалі П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2019 року, про залишення апеляційної скарги без руху, для чого судом був встановлений строк, упродовж якого відповідачу необхідно було усунути зазначений недолік.

Таким чином, апелянт, маючи намір добросовісної реалізації належного йому права на апеляційне оскарження судового рішення повинен забезпечити неухильне і своєчасне виконання вимог процесуального закону і суду, зокрема, стосовно належного оформлення апеляційної скарги, в тому числі щодо надання документу про сплату судового збору, для чого, як особа зацікавлена у її поданні, повинен вчиняти усі можливі та залежні від нього дії, використовувати усі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.

Доказів неможливості сплатити судовий збір у встановлений судом строк апелянтом не надано.

Зі змісту рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі “Креуз проти Польщі” вбачається, що “право на суд” не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.

Відповідно до ч.2 ст.298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст.296 цього Кодексу, застосовуються положення ст.169 даного кодексу.

Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

За вказаних обставин вимоги ухвали П'ятого апеляційного адміністративного суду від 07.03.2019 року не виконані, недоліки в частині сплати судового збору не усунуті, а тому апеляційна скарга подана управлінням Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області підлягає поверненню.

Відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України повернення апеляційної скарги не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись ст.169, ст. 296, 298, 321 КАС України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Повернути апеляційну скаргу управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2019 року.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з дати її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з моменту вручення судового рішення.

Ухвала складена та підписана колегією суддів 19 квітня 2019 року.

Головуючий: Н.В.Вербицька

Суддя: О.В.Джабурія

Суддя: К.В. Кравченко

Попередній документ
81282987
Наступний документ
81282989
Інформація про рішення:
№ рішення: 81282988
№ справи: 420/64/19
Дата рішення: 19.04.2019
Дата публікації: 22.04.2019
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: П'ятий апеляційний адміністративний суд
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів