Справа № 456/746/19
Провадження № 3/456/600/2019
іменем України
19 квітня 2019 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Гула Л. В. , розглянувши матеріали, які надійшли зі Стрийського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 Нуріслома, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина ОСОБА_2, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,
за ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3,
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР18 №073027 від 01.03.2019, ОСОБА_1 01.03.2019 близько 11:00 год. на перехресті вулиць Зелена та Успенська в м. Стрию здійснював діяльність без будь-якого документу дозвільного характеру, оформлення якого передбачене законом, а саме: здійснював торгівлю шкарпетками, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що даний протокол разом з долученими до нього матеріалами підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Статтею 256 ОСОБА_3 визначено форму та основні елементи змісту протоколу. Зокрема, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до Наказу МВС України «Про питання щодо застосування адміністративного законодавства України органами внутрішніх справ України» від 04.10.2013 № 950 при складанні протоколу зазначаються: суть адміністративного правопорушення (суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті ОСОБА_3, за якою складено протокол), частина відповідної статті та стаття ОСОБА_3, згідно з якою передбачена адміністративна відповідальність за таке правопорушення (п. 3.9).
За змістом ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3 склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3, становлять дії, які полягають у провадженні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3, є здійснення особою господарської діяльності.
Відповідно до ст. 3 ГК України під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Важливою ознакою господарської діяльності є її систематичність, виконання на професійній основі, такі дії мають носити систематичний характер, оскільки підприємництво-це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 ГК України).
Саме в протоколі про адміністративне правопорушення мають бути вказані істотні обставини справи, які мають відображати елементи складу правопорушення. Зокрема, стосовно ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3 у протоколі необхідно зазначати: протягом якого часу особа здійснювала відповідну діяльність (у даному випадку це має бути проміжок часу, адже господарська діяльність обов'язково має тривалий, а не одноразовий характер); всі задокументовані окремі факти такої діяльності, які в своїй сукупності підтверджують самостійний, ініціативний і систематичний характер діяльності, яку здійснює особа, оскільки ці ознаки є обов'язковими для господарської діяльності.
Однак в протоколі про адміністративне правопорушення АПР18 № 073027 від 01.03.2019 не зазначено істотні обставини справи, а саме: не зазначено, які саме дозвільні документи були відсутні та не вказано норму закону, яку порушено, що є підставою притягнення особи до відповідальності на підставі ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3. Крім цього, в протоколі не зазначено, протягом якого часу ОСОБА_1 здійснював відповідну діяльність, всі задокументовані окремі факти такої діяльності, які в своїй сукупності підтверджували б здійснення ОСОБА_1 господарської діяльності.
Таким чином, всупереч вимогам ч. 1 ст. 256 ОСОБА_3 в протоколі не розкрито об'єктивну сторону складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3, що позбавляє суд можливості зробити висновок про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено свідків, а саме: ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, їхні адреси, хоча до матеріалів справи долучено їх письмові пояснення.
Згідно зі ст. 245 ОСОБА_3 України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, однак всупереч вищевказаного справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не відповідає вимогам ОСОБА_3, оскільки ставить під сумнів правильність кваліфікації дій останнього за ч. 1 ст.164 ОСОБА_3.
Вищевикладені недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу є суттєвими, оскільки не дозволяють встановити наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягається до відповідальності, що, в свою чергу, позбавляє можливості достовірно встановити обставини правопорушення, і, як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та прийняти рішення по ній.
Враховуючи, що складення та оформлення даної справи про адміністративне правопорушення виконано неналежним чином, а вказані вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 слід повернути в Стрийський відділ поліції ГУ НП у Львівській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 278, 283 ОСОБА_3,
Протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 073027 від 01.03.2019, складений відносно ОСОБА_1 Нуріслома за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 ОСОБА_3, разом з долученими до нього матеріалами повернути для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В.Гула