копія
28 лютого 2019 року Справа № 160/9648/18
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов'язання вчинити певні дії, -
19 грудня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просить: визнати бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправною та зобов'язати здійснити перерахунок пенсій ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі статті 63 Закону України від 09.04.1992 року, №2262-Х!І «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку зі звільненням з лав міліції за вислугою років, з посади Начальника лінійного відділу міліції по ст. Нікополь, у званні майора міліції.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 27 грудня 2001 року звільнився з лав Міністерства внутрішніх справ України за вислугою років на пенсію.
У 2002 році йому призначена пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У травні і липні 2018 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з метою проведення перерахунку пенсії на підставі статті 63 Закону України №2262 та Постанови №13, у зв'язку зі звільненням з лав міліції за вислугою років на пенсію, з посади Начальника лінійного відділу міліції по станції Нікополь, у званні майора міліції.
Однак, відповідно до листів Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №11930/0302/23 від 05.06.2018 року та №111 10924-18 від 02.08.2018 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.
Позивач стверджує що відмова у перерахунку пенсії порушує його право на належне пенсійне забезпечення оскільки пенсія яка нарахована з урахуванням додаткової вислуги років, набутої під час проходження служби в Національній гвардії України, на посаді командира взводу у званні старшого лейтенанта є меншою ніж пенсія, яку має право отримувати на підставі статті 63 Закону України №2262 та Постанови №130, у зв'язку зі звільненням з лав міліції за вислугою років з посади Начальника лінійного відділу міліції по ст. Нікополь, у званні майора міліції, так як посадовий оклад командира взводу Національної гвардії України у званні старшого лейтенанта є меншим ніж посадовий оклад Начальника лінійного відділу міліції у званні майора міліції.
Тобто, стверджує позивач, відповідач позбавив його пенсії призначеної на підставі проходження ним служби в лавах МВС, що суперечить вимогам пенсійного законодавства України.
Ухвалою суду від 26 грудня 2018 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику учасників справи.
30 січня 2019 року на адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві представник відповідача зазначив, що з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необгрунтованими з наступних підстав.
Статтею 1-2 Закону № 2262-ХІІ визначено коло осіб, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, зокрема:
б) особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту;
в) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу PCP, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.
Абзацом третім ст. 2 Закону № 2262- XII визначено умови пенсійного забезпечення пенсіонерів з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу під час часткової чи загальної мобілізації, на особливий період або прийняття на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту, саме зазначено, що виплата пенсій на час такої служби не припиняється.
Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу повторного прийняття їх на службу до дня демобілізації або звільнення.
Крім того, ст. 2 Закону № 2262-ХІІ визначено, що якщо новий розмір пенсії цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували до повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу у зв'язку з мобілізацією, на особливий період.
Статтею сьомою Закону № 2262-ХІІ надано право вибору пенсії, зокрема, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На підставі заяви позивача від 05.10.2016 та наданих Головним управлінням Національної гвардії України матеріалів для призначення пенсії, Головним управлінням позивачу було призначено пенсію з урахуванням додаткової вислуги років набутої під час проходження служби в Національній гвардії України, звідки його і було звільнено у запас.
На підставі довідки про розмір грошового забезпечення, наданої Головним управлінням Національної гвардії України, на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), позивачу було здійснено перерахунок пенсії. Загальний розмір пенсії з 01.01.2018 складає 4388,50 гривень.
Пунктом 3 Постанови № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Відповідно до п. 5 Постанови № 103 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку №45.
06 лютого 2019 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній повідомив, що 21.02.2018 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103), відповідно до якої проведено перерахунок пенсій з 01.01.2018 року особам.
На даний час позивач отримує пенсію у розмірі 3 830,40 гривень, а не 4 388,50 гривень як зазначає відповідач. Зазначена пенсія є меншою ніж та, що повинна виплачуватися відповідно до п. б ст.1-2 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням Постанови №103. Таким чином, позивач, відпрацювавши в органах внутрішніх справ, отримавши пенсію, після чого будучи пенсіонером МВД брав участь в проведенні Антитерористичної операції у лавах Національної гвардії України, отримує пенсію меншу ніж працівники МВС, що не брали участь в проведенні Антитерористичної операції, що не відповідає вимогам Закону №2262-ХІІ.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_2 - позивач, 04 жовтня 1956 р. н., 27 грудня 2001 року звільнився з лав Міністерства внутрішніх справ України за вислугою років на пенсію.
У 2002 році позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Як вбачається з ОСОБА_1 з Наказу від 04.10.2016 року №348 позивачу зараховано на пільгових умовах вислугу років для призначення пенсії (один місяць служби за три місяці), який брав участь в Антитерористичної операції або забезпеченні її проведення з 23.08.2015 по 18.12.2015, з 08.02.2016 по 18.04.2016, з 25.04.2016 по 28.07.2016 .
З 20.07.2015 року позивач брав участь в проведенні Антитерористичної операції в місті Маріуполь, Донецької області, в рядах Національної гвардії України на посаді командира взводу у званні старшого лейтенанта.
04.10.2016 року позивача звільнено відповідно до п.п. «є» п.1 ч. 8 статті Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» і Указу Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року №15 «Про часткову мобілізацію»» від 26 вересня 2016 року №411/2016 з військової служби та відповідно до п. «в» ч. б ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з досягненням граничного віку 60 років.
На підставі наведеного з 05.10.2016 року позивачу була призначена пенсія з урахуванням додаткової вислуги років, набутої під час проходження служби в Національній гвардії України, на посаді командира взводу у званні старшого лейтенанта.
В травні і липні 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з метою проведення перерахунку пенсії на підставі статті 63 Закону України №2262-ХІІ та Постанови КМ України №103, у зв'язку зі звільненням з лав міліції за вислугою років на пенсію з посади начальника лінійного відділу міліції по станції Нікополь, у званні майора міліції.
На вказане звернення відповідач відповів листом, в якому повідомив позивача, що пенсія йому була призначена з наступних видів грошового забезпечення:
посадового окладу 850,00 грн.;
окладу за військовим званням 115,00 грн.:
30% надбавки за вислугу років 289,50 грн.;
середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці 4102,20 грн.
Всього грошового забезпечення 5 356,7 грн.
До основного розміру пенсії 2 946,19 грн. позивачу нараховані надбавки-підвищення в наступних розмірах:
підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учаснику бойових дій - 363,00 грн.;
цільова грошова допомога згідно із Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» учаснику бойових дій 40, грн.;
надбавка на непрацездатного утриманця 726,00 грн.
Розмір пенсії до перерахунку складав 4075,19 грн.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" зроблено перерахунок пенсії з наступних видів грошового забезпечення:
посадового окладу 3 440,00 грн.;
окладу за військовим званням 1200,00 грн.;
40 відсотків надбавки за вислугу років 1856, грн.;
Всього грошового забезпечення 6 496,00 грн.
Основний розмір пенсії 55% від грошового забезпечення складатиме 3 572,8 грн.
До основного розміру пенсії 3572,80 грн. нараховані надбавки та підвищення в наступних розмірах:
підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учаснику бойових дій 363,00 грн.;
цільова грошова допомога згідно із Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» учаснику бойових дій - 40 грн.;
надбавка на непрацездатного утриманця 726,00 грн.
Розмір підвищення пенсії складає 4 701,8 грн. - 4075,19 грн. = 626,61 грн.
З 01.01.2018 р. відповідно до п. 2 Постанови №103 підвищення пенсії виплачується в розмірі 50%: 626,61 грн. *50% = 313,31 грн.
Основний розмір пенсії складає 4075,18 +313,31 = 4388,49 грн.
Як висновок зазначено, що пенсія обчислена та перерахована відповідно до норм чинного пенсійного законодавства.
Таким чином, як вбачається з листа відповідача, позивачу наразі призначена пенсія менша ніж була призначена до моменту участі останнього в Антитерористичній операції в м. Маріуполі Донецької області.
Відповідно до Довідки Головного управління МВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, дійсно проходив службу в органах внутрішніх справ з 22.07.1985 (наказ УВС Дніпропетровського облвиконкому № 266 о/с від 26.07.1985), у тому числі на посадах:
22.07.1985 - 10.09.1985 дільничний інспектор міліції (за рахунок старшого дільничного) відділу внутрішніх справ Нікопольського міськвиконкому УВС Дніпропетровського облвиконкому;
10.09.1991 - 01.12.1991 дільничний інспектор міліції відділу внутрішніх справ Нікопольського міськвиконкому УВС Дніпропетровського облвиконкому;
01.12.1991 - 01.01.1997 старший дільничний інспектор міліції відділу внутрішніх справ м. Нікополь УВС Дніпропетровської області;
01.01.1997 - 27.12.2001 начальник лінійного відділення на станції Нікополь УМВС України на Придніпровській залізниці.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року, особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Зазначена норма повністю відповідає ст. 7 Закону України №2262-XII згідно якої військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103), відповідно до якої проведено перерахунок пенсій з 01.01.2018 року особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення із поетапною виплатою підвищення пенсій до 2020 року.
Пунктом 4 вказаної Постанови визначено, що у разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, з набранням чинності Постанови №103, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок належної позивачу пенсії, що була призначена у зв'язку з його звільненням з лав міліції за вислугою років та надати надбавку за додаткову вислугу років, набуту під час проходження служби в Національній гвардії України, на посаді командира взводу у званні старшого лейтенанта.
Таким чином, враховуючи норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на підставі статті 63 Закону України від 09.04.1992 року, №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у зв'язку зі звільненням з лав міліції за вислугою років з посади начальника лінійного відділу міліції по станції Нікополь УМВС України на Придніпровській залізниці, у званні майора міліції.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) В.М. Олійник
Рішення не набрало законної сили
28 лютого 2019 року.
Суддя В.М. Олійник
З оригіналом згідно.
Суддя В.М. Олійник