Справа №521/6706/19
Провадження №2-а/521/239/19
18 квітня 2019 року Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді - Мазун І.А.,
за участі секретаря судового зсідання - Кіліян О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 511165 територіального виборчого округу № 134 з виборів Президента України про уточнення списку виборців, -
До Малиновського районного суду м. Одеси звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача уточнити список виборців по виборчій дільниці № 511165 для повторного голосування 21 квітня 2019 року по черговим виборам Президента України 31 березня 2019 року, внести її до списку виборців по зазначеній дільниці. Позов обґрунтований тим, що вона є громадянином України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Ознайомившись із списком виборців на Дільничній виборчій комісії № 511165 територіального виборчого округу № 134, позивач з'ясувала, що вона не була включена у списки виборців, що створює перешкоди в реалізації її конституційного права брати участь у проведенні повторного голосування 21 квітня 2019 року з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року, оскільки наданий час фактично знаходиться в м. Одесі та працює в ФОП ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , про що надала копію трудового договору від 01.10.2018р.
Позивач у судовому засіданні свої вимоги підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, за допомогою відомвих засобів зв'язку.
Згідно ч. 1 ст. 205 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову з огляду на наступне.
Судом встановлено, що позивач є громадянином України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з «27.10.2006 року», що підтверджується копією паспорта позивача.
Згідно наданої інформації Відділу ведення Державного реєстру виборців Малиновської районної адміністрації Одеської міської Ради, головного спеціаліста відділу ведення державного реєстру виборців Малиновської районної адміністрації Одеської міської Ради Музиченко О.О., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внесена до списку виборців за місцем своєї реєстрації.
Разом з тим позивач надала до суду копію Трудового договору від 01.10.2018р., укладеного між нею ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 , в якому засвідчено адресу проживання позивача: АДРЕСА_3 .
Частини 9-10 вказаної статті Закону України «Про вибори Президента України» передбачають, що адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця. Рішення суду про внесення змін до списку виборців не пізніш як за п'ять днів до дня голосування подається виборцем до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців або до відповідної дільничної виборчої комісії для негайного направлення до такого органу, а пізніше цього строку - до дільничної виборчої комісії.
Відповідно до ст.274 КАС України, право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно зі ст.70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Згідно вимог ч.1 ст.2 Закону України «Про вибори Президента України» вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує громадянство України, є: паспорт громадянина України; паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби); тимчасове посвідчення громадянина України; картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора.
Відповідно до ч.3 ст.32 Закону України «Про вибори Президента України» кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.
У відповідності до ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
У відповідності до ст.3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
У відповідності ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців», за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси.
Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю. Кожен виборець може особисто перевірити інформацію про своє включення (невключення) до Державного реєстру виборців звернувшись до програмного ресурсу "Особистий кабінет виборця".
У відповідності до п.1.3 Постанови ЦВК від 13 вересня 2012 року № 893 "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси", тимчасова зміна місця голосування громадянина України, який має право голосу на виборах або референдумі (далі - виборець), передбачає зміну виборчої дільниці (дільниці для голосування), до якої виборець відноситься за його виборчою адресою, на іншу виборчу дільницю (дільницю для голосування) без зміни його виборчої адреси.
Згідно п. 2.1 Постанови, заява про тимчасову зміну місця голосування виборця (далі - заява) приймається органом ведення Реєстру:
за вказаним у заяві місцем перебування виборця в день виборів (повторного голосування), референдуму чи місцезнаходженням виборчої дільниці, дільниці для голосування, яку він просить визначити місцем його голосування;
за виборчою адресою заявника, яка визначається відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний реєстр виборців".
У відповідності до п.2.6 Постанови, у заяві зазначаються ідентифікаційні персональні дані виборця, які однозначно визначають його особу: прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові, дата, місце народження та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності такої інформації в пред'явленому документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України), його виборча адреса, а також мотивування необхідності тимчасової зміни місця голосування та адреса, де він перебуватиме в день виборів (повторного голосування) або референдуму, чи номер виборчої дільниці (дільниці для голосування), яку він просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності).
До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
Виборці, виборча адреса яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.
При поданні заяви громадянин пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, - паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або у вигляді картки) або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України). Для громадян України - військовослужбовців документом, який пред'являється органу ведення Реєстру, також може бути посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.
Крім того, слід зазначити, що заява виборця про тимчасову зміну місця голосування подається до органу ведення Державного реєстру виборців особисто. Надсилання вказаної заяви поштою (електронною поштою) законодавством не передбачено.
До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
До таких документів можна віднести довідку з місця роботи, довідку з місця навчання, документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, яке знаходиться за місцем, де виборець хоче проголосувати, проїзні документи, путівка в санаторій, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. (Перелік таких документів не є вичерпним).
Отже, до органу ведення Державного реєстру виборців виборцю необхідно подати заяву про тимчасову зміну місця голосування із зазначенням дільниці чи адреси, за якою він бажає проголосувати.
Тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси забезпечує включення виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці одноразово виключно на день голосування.
У разі призначення повторного голосування, виборцям, які перебуватимуть не за своєю виборчою адресою та бажатимуть проголосувати, потрібно повторно не пізніше ніж за п'ять днів до дня повторного голосування звернутися до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців щодо тимчасової зміни місця голосування.
У відповідності до п.2.10 -2.11 Постанови, вказані в заяві відомості перевіряються органом ведення Реєстру щодо їх повноти та відповідності даним документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Якщо заява не містить даних, необхідних для прийняття відповідного рішення, та неможливо усунути ці недоліки під час її приймання, вона невідкладно повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
У відповідності до п.4.1 Постанови ЦВК від 13 вересня 2012 року № 893 "Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси", якщо за результатами розгляду заяви встановлено її обґрунтованість та наявність підтверджуючих документів крім випадку, передбаченого пунктом 2.5 цього Порядку, заявник включений до Реєстру і має право голосу на відповідних виборах або референдумі, керівник органу ведення Реєстру видає з дотриманням вимог цього Порядку наказ про тимчасову зміну місця голосування виборця проект якого формується програмними засобами автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи "Державний реєстр виборців. Наказ може створюватися в паперовій або електронній формі.
Отже, чинним законодавство врегульовано порядок тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси.
Між тим, звертаючись 18.04.2019 року до суду з відповідним позовом, ОСОБА_1 не надала до суду належних та допустимих доказів її звернення до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою із відповідною заяву про зміну місця голосування без зміни виборчої адреси; наслідків розгляду такої заяви та відмови їй у такій зміні місця голосування.
У відповідності до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
З огляду на викладене, суд приходить про недоведеність позовних вимог ОСОБА_1 на час звернення до суду із відповідним позовом, а тому відмовляє у їх задоволенні.
На підставі викладеного та керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про Державний реєстр виборців», ст.ст. 2, 5-15,19, 20, 22, 43, 49, 72-77, 79, 90, 94, ч.1 ст.205, 241-246, 250, 274 КАС України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 511165 територіального виборчого округу № 134 з виборів Президента України про уточнення списку виборців - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги у дводенний строк з дня його проголошення.
Повний текст рішення суду складено 18 квітня 2019 року.
ГОЛОВУЮЧИЙ І.А.МАЗУН