Справа № 761/16086/19
Провадження № 2-а/761/400/2019
18 квітня 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Фролової І.В.,
при секретарі - Токач М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Дільничої виборчої комісії №800989 територіального виборчого округу №233, третя особа - Відділ ведення державного реєстру виборців про включення до списку виборців, -
встановив:
17 квітня 2019 року до Шевченківського районного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Дільничної виборчої комісії №800989 територіального виборчого округу №233, третя особа - Відділ ведення державного реєстру виборців про включення до списку виборців, у якому просив суд включити його до списку виборців дільничної виборчої комісії № 800989 територіального виборчого округу № 223 для голосування на виборах Президента України 21 квітня 2019 року.
Поданий позов мотивує тим, що ОСОБА_1 є громадянином України та на день голосування на виборах Президента України йому виповнилось 18 років. Разом з тим, позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, однак, є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території та проживає за адресою: АДРЕСА_2. За вказаних обставин, позивач, посилаючись на порушення свого виборчого права, звернувся до суду з цим позовом, який просить задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 17 квітня 2019 року відкрито провадження по справі, розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Позивач у судове засідання не з'явився, через канцелярію подав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач та третя особа у судове засідання своїх представників не направили, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що поданий позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянином України якому виповнилось 18 років, що підтверджується його паспортом.
Звертаючись до суду з цим позовом, позивач, в обґрунтування необхідності включення його до списків виборців, вказує, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, однак, є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території та проживає за адресою: АДРЕСА_2.
Як вбачається з довідки Відділу ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації №529/21 від 17 квітня 2019 року, персональні дані, які визначають місце та умови голосування ОСОБА_1: АДРЕСА_1, виборча дільниця, що утворена на постійній основі №141717.
Згідно ч.1 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Згідно зі ст. 70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Положеннями ч.2 ст. 3 Закону України «Про вибори Президента України» визначено, що кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
При цьому, ч.ч. 1-2 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» встановлено, що виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
При цьому, ч.ч. 1-2 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» встановлено, що виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Разом з тим, відповідно до положень ст. 35-1 Закону України «Про вибори Президента України» кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців». Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією.
Частиною 3 ст. 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців» встановлено, що за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Згідно ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» кожен виборець у разі зміни його персональних даних, зазначених у частині першій статті 6 та пунктах 1 і 4 частини першої статті 7 цього Закону, може особисто звернутися до органу ведення Реєстру відповідно до своєї виборчої адреси із заявою про внесення змін до його персональних даних у Реєстрі. До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру. Виборець, який постійно не здатний пересуватися самостійно, може уповноважити на подання такої заяви іншу особу. Виборець, який проживає чи перебуває за межами України, звертається із заявою до відповідної закордонної дипломатичної установи України, яка невідкладно передає заяву разом з документами (їх копіями), що додаються до неї, органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.
У разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.
За умовами ч. 5 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» у разі внесення змін до персональних даних Реєстру орган ведення Реєстру, який вніс зміни, письмово повідомляє про це виборця
Як передбачено у ч. 7 ст. 20 Закону України «Про Державний реєстр виборців» особі, яка звернулася із заявою, зазначеною у частинах першій чи другій цієї статті, повідомляється у письмовій формі про відмову в задоволенні заяви із зазначенням вичерпного переліку підстав відмови. Таке повідомлення надсилається на виборчу адресу виборця. У разі відмови у зміні виборчої адреси виборця зазначене повідомлення надсилається на виборчу адресу відповідно до даних Реєстру і на адресу, яку виборець просив визнати його виборчою адресою.
При цьому, будь-яких доказів на підтвердження того, що позивач звертався до органу ведення реєстру щодо зміни його виборчої адреси, відповідної відмови матеріали справи не містять.
В свою чергу, в Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України №9 від 12 вересня 2014 «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів про зміну виборчої адреси та місця голосування, уточнення списків виборців, які виникли під час позачергових виборів Президента України та виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних і міських голів» зазначено, зокрема, що наявність позивача в Реєстрі виборців за виборчою адресою є підставою для відмови в позові про включення до списку виборців за іншою адресою. Так, якщо суд отримав відповідь від органу ведення Реєстру про те, що виборець включений до списку виборців за виборчою адресою, то відповідно до норм статті 8 Закону про Державний реєстр виборців, статті 3 Закону про вибори Президента України, статті 4 Закону про вибори депутатів ВР АРК, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів ця особа не може бути включена до списку виборців за іншою адресою, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, враховуючи недотримання позивачем передбаченого законом механізму включення його до списку виборців, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення його позову про включення до списку виборців дільничної виборчої комісії №800989 територіального виборчого округу №223.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.ст. 5-9, 77, 139, 246, 255, 295 КАС України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Дільничої виборчої комісії №800989 територіального виборчого округу №233, третя особа - Відділ ведення державного реєстру виборців про включення до списку виборців - відмовити у повному обсязі.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано у дводенний строк з дня його проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд міста Києва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: