Рішення від 18.04.2019 по справі 161/6589/19

Справа № 161/6589/19

Провадження № 2-а/161/279/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2019 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :

головуючого - судді Кирилюк В.Ф.,

секретаря - Самолюк І.М.,

за участю: представників позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2

відповідача - громадянки ОСОБА_3 Туєт

представника відповідача ОСОБА_4

перекладача Чан Хиу Занг

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом управління Державної міграційної служби України у Волинській області, Управління Служби Безпеки України у Волинській області до громадянки ОСОБА_3 Туєт про примусове затримання з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі - УДМС України у Волинській області, Управління СБУ у Волинській області звернулися в суд з адміністративним позовом до громадянки ОСОБА_3 Туєт про примусове затримання з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

Свій позов обґрунтовує тим, що 15.04.2019 року уповноваженими працівниками Управління ДМС України у Волинській області спільно з працівниками Управління СБУ у Волинській області була виявлена та затримана громадянка ОСОБА_3 Туєт, ІНФОРМАЦІЯ_1 (прізвище, ім'я та дата народження записані зі слів іноземки), без документів, що посвідчують її особу, яка порушила правила перебування іноземців на території України.

За порушення правил перебування на території України, 15.04.2019 року працівниками УДМС України у Волинській області відносно вказаної іноземкискладено протокол про адміністративне затримання за ч.2 ст. 263 КУпАП, у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 203 КУпАП для припинення правопорушення, оформлення та подачі матеріалів до Луцького міськрайонного суду Волинської області, з метою ідентифікації та передачі згідно договорів про реадмісію.

Вказує, що вказаний іноземка була виявлена без документів, що посвідчують особу, порушила встановлені правила перебування іноземців на території України та перебувала без відповідних документів на право перебування на території держави, постійного місця проживання та близьких родичів на території України не має, до органів та підрозділів міграційної служби з заявою і документами необхідними для вирішення питання про продовження строку перебування або про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту - не зверталася, своїми діями грубо порушила вимоги ст. ст. 9, 16, 23, 26 Закону №3773, що дає обґрунтовані підстави для прийняття рішення про її затримання з метою подальшої реадмісії в порядку, визначеному міжнародною угодою.

У зв'язку з чим, просять примусово затримати громадянку ОСОБА_3 Туєт, ІНФОРМАЦІЯ_1, на шість місяців шляхом поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою ідентифікації та забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

В судовому засіданні представники позивачів позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.

Відповідач та її представник проти позову заперечили, просили суд в задоволенні позову відмовити у зв'язку із безпідставністю.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Згідно п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.

Статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено підстави та строк для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

Судом встановлено, що 15.04.2019 року уповноваженими працівниками Управління ДМС України у Волинській області спільно з працівниками Управління СБУ у Волинській області була виявлена та затримана громадянка ОСОБА_3 Туєт, ІНФОРМАЦІЯ_1 (прізвище, ім'я та дата народження записані зі слів іноземки), без документів, що посвідчують її особу, яка порушила правила перебування іноземців на території України.

За порушення правил перебування на території України, 15.04.2019 року працівниками УДМС України у Волинській області відносно вказаної іноземки складено протокол про адміністративне затримання за ч. 2 ст. 263 КУпА для припинення правопорушення, оформлення та подачі матеріалів до Луцького міськрайонного суду Волинської області, з метою ідентифікації та передачі згідно договорів про реадмісію (а.с. 5).

16.04.2019 року про затримання відповідача повідомлено Посольство ОСОБА_3 в Україні (а.с. 10).

Уповноваженими працівниками встановлено, що відповідач перебуває на території України з порушенням вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», вищевказана іноземка перебуває на території України без відповідних документів на право перебування. Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Волинській області та інших областей України щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України, з заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту відповідач не зверталася.

У відповідності до ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

У відповідності до ч.ч. 1, 3 ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію.

Іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.

Законом України від 03.09.2008 року «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_5 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав» ратифіковано угоду про реадмісію громадян обох держав, підписану в м. Нью-Йорку 25.09.2007 року.

Процедура реадмісії громадян ОСОБА_5 Республіки ОСОБА_3 визначена ст.4 цієї Угоди.

Крім цього, наказом МВС України та Адміністрацією Державної прикордонної служби України № 158 від 16.02.2015 року затверджено Інструкцію про порядок реалізації компетентними та уповноваженими органами України міжнародних угод про реадмісію осіб.

За приписами п.1 розділу IX вказаної Інструкції у разі встановлення відповідними імплементаційними (виконавчими) протоколами до міжнародних угод про реадмісію іншого порядку реадмісії, ніж той, що встановлений у цій Інструкції, застосовуються положення, визначені цими протоколами.

Оскільки Виконавчий протокол до Угоди між КМ України та Урядом ОСОБА_5 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав не укладений, позивачем застосована визначена чинним законодавством процедура.

Факт не укладення Виконавчого протоколу до Угоди між КМ України та Урядом ОСОБА_5 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав не може вважатися перешкодою для виконання такого міжнародного договору.

Так, зокрема, відповідно до пункту першого розділу VI Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затв. наказом МВС України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України № 353/271/150 від 23.04.2012 року якщо іноземець не має документів, що посвідчують особу, орган ДМС, орган охорони державного кордону України або орган СБУ вживають заходів щодо його ідентифікації та документування.

Згідно ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;

2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;

4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Проте, зважаючи, що на даний час особу та громадянство іноземки не встановлено, відомості про неї зазначено з її слів, то суд вважає, що в даному випадку не підлягає застосування ст. 29 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та Закон України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом ОСОБА_5 Республіки ОСОБА_3 про реадмісію громадян обох держав» стосовно процедури її повернення в порядку реадмісії, а можливе її затримання з метою ідентифікації її особи та вчинення інших дій у відповідності до вимог чинного законодавства та норм міжнародного права, в тому числі звернення до суду з позовом щодо примусового видворення (реадмісії) за межі України.

Разом з тим, відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Таким чином, з врахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі ст. ст. 4, 9, 16, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», керуючись ст. ст. 241, 244, 246, 289, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Примусово затримати громадянку ОСОБА_3 Туєт, ІНФОРМАЦІЯ_2, на строк до шести місяців шляхом поміщення до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства з метою ідентифікації.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Згідно зі статтями 255, 289, 293, 295 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.

На час апеляційного оскарження іноземці або особи без громадянства, у яких відсутні документи, що дають право на виїзд з України, продовжують утримуватися у спеціально обладнаних для цих цілей приміщеннях органів (підрозділів) охорони державного кордону чи Служби безпеки України або в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивачами у справі є:

Управління ДМС України у Волинській області, м. Луцьк, вул. Винниченка, 11, код ЄДРПОУ 37821586.

Управління Служби Безпеки України у Волинській області, м. Луцьк, вул. Василя Мойсея, 4, код ЄДРПОУ 20001487

Відповідачем у справі є громадянка ОСОБА_3 Туєт, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце тимчасового перебування Волинський ПТПІ, с. Журавичі Ківерцівського ра йону.

Повне судове рішення складено, підписано та проголошено 18 квітня 2019 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду Кирилюк В.Ф.