справа № 570/1948/19
провадження № 3/570/910/2019
17 квітня 2019 року
Cуддя Рівненського районного суду Рівненської області Кушнір Н.В., розглянувши в залі суду в приміщенні Рівненського районного суду Рівненської області /м.Рівне, вул.П.Могили, 24/ справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, вул.Шевченка, с.Макотерти Рівненського району Рівненської області,
за ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у протоколі про адміністративне правопорушення від 10 квітня 2019 року вказано, що правопорушник має заборгованість по несплаті аліментів, що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності під час складання протоколу присутнім не був, хоча і викликався до відділу державної виконавчої служби для складання та підписання протоколу, проте не з'явився.
Згідно вимог ст.245 КпАП України завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Відповідно до вимог ст.ст.251, 252 КпАП України доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. Відповідно до ч.2 ст.254 КпАП України протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Ст.256 КпАП України передбачено, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі. Згідно п.2 ч.1 ст.278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідальність за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183 КпАП України як несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, встановлена Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" № 2234-VIII від 7 грудня 2017 року, який набув чинності 06 лютого 2018 року.
Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Згідно ч.2 ст.8 КпАП України закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
З аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що оскільки вказана стаття встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то вказана норма не має зворотної дії в часі і тому період часу несплати аліментів особою до набрання чинності цією статтею не може братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною статтею.
З довідки-розрахунку вбачається, що у правопорушника існує заборгованість, однак з неї неможливо встановити період її виникнення.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення складений без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки мотиви відмови від його підписання в поясненнях ним не зазначені. у протоколі відсутні відомості про місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, пояснення правопорушника, копія протоколу про адміністративне правопорушення не вручена та не зазначено відомостей про потерпілих.
Дані обставини позбавляють суд можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи, а відтак вирішити справу у точній відповідності із законом.
Таким чином, з огляду на допущені недоліки при складанні матеріалів про адміністративне правопорушення та неповноту надісланих матеріалів, з метою їх усунення, такі матеріали підлягають поверненню органу, який їх підготував, для доопрацювання.
Згідно ч.1 ст.183-1 КпАП України, керуючись ст.276, 283, 284 КпАП України, суддя
повернути Рівненському районному відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Постанова набирає законної сили з моменту підписання.
Суддя: Кушнір Н.В.